Skąd wziąć numer ewidencyjny działki?

numer_dzialki_jak_znalezc_kiedy_jest_potrzebny

Upewnij się, że to dobry interes

Planujesz zakup nieruchomości? Czy przejrzałeś już jej wpisy w księgach wieczystych? Jeśli nie, pamiętaj, że zaniechanie tego działania wiąże się z ogromnym ryzykiem. To właśnie w księgach wieczystych znajdują się informacje stanowiące o stanie prawnym nieruchomości, jej wszystkich właścicielach oraz ewentualnych ciążących na niej zadłużeniach. Aby nie wpakować się w kłopoty, upewnij się, że dana transakcja będzie dla ciebie korzystna. Podejmij świadomą decyzję, niezależnie od tego, czy przed tobą zakup, czy może otrzymasz działkę w ramach darowizny lub spadku. Zdarza się, że nawet pełna dobrych intencji ciocia, która zapisuje siostrzeńcowi dom w testamencie, nie do końca jest świadoma sytuacji prawnej nieruchomości.

Co to jest numer działki i czym się różni od identyfikatora działki?

Na obszarze danego obrębu ewidencyjnego, poszczególnym działkom przydzielane są kolejne numery identyfikacyjne w postaci liczb naturalnych. Jeśli jedna działka zostaje podzielona, wówczas powstałe nieruchomości otrzymują dodatkowe liczby po ukośniku. Mają wówczas następującą postać: 222/1, 222/2, 222/3 itd. Gdy grunty zostają połączone, w takim przypadku nowo powstała działka dostaje nowy, unikalny numer.

Identyfikator działki jest z kolei adresem administracyjnym danej nieruchomości. To długi numer o sekwencji  WWPPGG_R.XXXX.NDZ. Poszczególne cyfry mają wskazywać odpowiednio:

  • WW – kod województwa,
  • PP – kod powiatu,
  • GG – kod gminy,
  • R – typ gminy,
  • NDZ – numer działki.

Po kropce w numerze identyfikacyjnym zawsze umieszczony jest numer ewidencyjny działki.

Jak znaleźć numer działki i jej identyfikator?

Starym sprawdzonym sposobem jest wizyta w Starostwie właściwym dla danej nieruchomości. Tam w Wydziale Geodezji i Gospodarki Gruntami możesz poprosić o takie informacje. W niektórych urzędach otrzymasz je na miejscu, ale jeżeli pracownicy nie będą mieli czasu, zostaniesz poproszony o złożenie stosownego wniosku i uzbrojenie się w cierpliwość.

Druga metoda jest znacznie szybsza, na miarę XXI wieku. Wystarczy oczywiście telefon, tablet lub komputer z dostępem do Internetu. Na stronie Geoportal360.pl wciśnij przycisk „otwórz mapę”, a następnie powiększając ją coraz bardziej, znajdź interesującą cię nieruchomość. Kliknij w nią, a po prawej stronie wyświetli ci się okienko, w którym podany będzie numer identyfikacyjny działki, zawierający numer ewidencyjny po kropce. Na mapie dana działka również jest opisana numerem ewidencyjnym. Z tego poziomu możesz się przenieść od razu na stronę ksiąg wieczystych i sprawdzić wszelkie interesujące cię informacje.

Mapę topograficzną na Geoportalu możesz również zmienić na mapę satelitarną, by lepiej przyjrzeć się działce, jej granicom, rozmieszczeniu zabudowań, większych nasadzeń oraz sąsiadującej okolicy. Oczywiście musisz mieć na uwadze, że zdjęcia satelitarne aktualizuje się co jakiś czas. I ile więc granice działek są bieżące, o tyle trzeba się liczyć z tym, że fotografie mogą nie odzwierciedlać bieżącego stanu faktycznego terenu i zawsze warto go zweryfikować osobiście.