Jaki sprzęt kupić do firmy sprzątającej?

sprzet_do_firmy_sprzatajacej

Zakładając firmę sprzątającą trzeba zdecydować się na jej profil. Jest to konieczne przed podjęciem decyzji o zakupie sprzętu. Inne maszyny i urządzenia będą potrzebne do sprzątania mieszkań, domów i biur, inne do hoteli, przychodni, szkół czy szpitali, a jeszcze inne do magazynów, hal targowych i produkcyjnych bądź centrów handlowych. Zazwyczaj o wyborze profilu firmy decydują możliwości finansowe przedsiębiorcy. Jaki sprzęt przyda się w firmie sprzątającej?

 

Wózek do sprzątania

Na rynku istnieje wiele rodzajów wózków, przeznaczonych do sprzątania w różnych obiektach. Wózki są przydatne w obiektach o długich ciągach komunikacyjnych i położonych przy nich mniejszych pomieszczeniach: pensjonaty, hotele, szpitale, szkoły, przychodnie lekarskie, itp. 

Dobry wózek powinien mieć mocną konstrukcję, skrętne koła, dwa wiadra (na czystą i brudną wodę), uchwyt na duży worek, wyciskarkę do mopów i kuwetę na akcesoria (szczotki, ścierki, środki czystości). Dla celów estetycznych dobrym pomysłem jest zakup wózka z workiem osłonowym, który zapobiegnie wydostawaniu się niemiłych zapachów i zawilgoceniu odpadów.

Odkurzacz profesjonalny

Odkurzacz do pracy na sucho jest urządzeniem niezbędnym do sprzątania mieszkań, domów i biur, a także pomieszczeń na zapleczach np. hal magazynowych. Powinien posiadać odpowiednią moc i zestaw szczotek oraz ssawek, umożliwiających odkurzenie trudno dostępnych miejsc i zakamarków. 

Istnieją również odkurzacze przemysłowe do pracy na sucho i mokro, przeznaczone do sprzątania w większych obiektach, o większej sile ssania, workowe i bezworkowe. Odkurzacz profesjonalny w każdym wypadku jest podstawowym urządzeniem, jakie powinna mieć firma sprzątająca.

Szorowarka

Dla firmy sprzątającej, ukierunkowanej na mieszkania, domy i mniejsze pomieszczenia, szorowarka jednotarczowa jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Szorowarki służą do usuwania większych zabrudzeń z różnych powierzchni i zdzierania starych powłok ochronnych. Szeroki wybór tych maszyn czyszczących dostępny jest w sklepie https://bonus-czystosc.pl/. Zazwyczaj stosuje się szorowarki w połączeniu z odkurzaczami do pracy na mokro, ponieważ same nie mają funkcji zbierania wody. Są też tańsze od dużych maszyn, używanych do czyszczenia większych powierzchni.

Maszyna szorująco – zbierająca

Automaty szorująco – zbierające są przeznaczone do powierzchni średnich i większych. Odznaczają się dużą wydajnością (od 300 do ponad 1000 m2 na godzinę). Mycie, szorowanie, zbieranie wody i osuszanie powierzchni odbywa się podczas jednego przebiegu maszyny.

W zależności od sposobu zasilania automaty szorująco – zbierające dzielą się na kablowe lub bateryjne. Pierwsze nadają się do czyszczenia powierzchni mniejszych, drugie – do dużych, gdzie zasilanie kablowe byłoby kłopotliwe lub w miejscach, gdzie dostęp do sieci elektrycznej jest utrudniony albo go nie ma.

Automaty szorująco – zbierające mają różną wielkość, mogą być prowadzone lub samojezdne z siedzeniem dla operatora, w zależności od wielkości obiektu.

Parownica

Jest to urządzenie oczyszczająco – dezynfekujące, szczególnie przydatne w czasach walki z pandemią koronawirusa, która wciąż nie daje za wygraną. Urządzenie funkcjonuje, emitując parę wodną za pośrednictwem dyszy. Para wytwarzana jest z wody, znajdującej się w zbiorniku, za pomocą grzałki. Im większa moc grzałki, tym szybciej wytwarzana jest para i tym większa efektywność urządzenia. Parę aplikuje się za pomocą węża ze specjalną końcówką. Umożliwia to dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Nowoczesne parownice posiadają wbudowany filtr odkamieniający, który redukuje odkładanie się związków wapnia wewnątrz zbiornika i na grzałce, wydłużając bezawaryjną pracę urządzenia.

Parownica przydatna jest do czyszczenia obiektów sanitarnych, kuchni, stołówek i wszędzie tam, gdzie niezbędne jest przestrzeganie norm aseptyczności, a z różnych względów nie stosuje się chemicznych środków dezynfekujących.

Zamiatarka

Jest to maszyna do szybkiego oczyszczenia powierzchni z pyłu, kurzu i różnych drobnych zanieczyszczeń. Do niedużych obiektów wystarczy mała zamiatarka, prowadzona przez osobę obsługującą. Natomiast duże powierzchnie (hale magazynowe, produkcyjne, parkingi, itp.) wymagają zastosowania dużych zamiatarek, często z fotelem dla operatora. Są to bardzo wydajne maszyny, mogące wyczyścić 2300 – 4500 m2 na godzinę. 

Do obiektów zamkniętych przeznaczone są zamiatarki elektryczne, zaś na powierzchniach otwartych mają zastosowanie maszyny z silnikiem spalinowym.

Niezależnie od profilu firmy sprzątającej należy pamiętać o koszach lub workach do segregacji śmieci. Muszą one mieć kolory właściwe do poszczególnych frakcji odpadów lub być oznaczone pokrywami (naklejkami) w odpowiednich kolorach i napisami. Najlepiej sprawdzają się worki (kosze) o pojemności 30 litrów.