Jak pozbyć się gruzu? Analizujemy opcje

skuwanie_plytek_gruz

Budowa, remont, prace porządkowe w mieszkaniu czy piwnicy – wszystko to może być przyczyną wytworzenia szeregu odpadów, których trzeba się pozbyć. Stare rupiecie, meble, odłamki ścian, podniszczona armatura łazienkowa, zabudowa kuchenna, które najlepsza lata ma już za sobą – jeśli kiedykolwiek prowadziłeś prace remontowe doskonale znasz dylematy związane z pozbyciem się tego rodzaju odpadów. Poniżej przedstawiamy metody na pozbycie się śmieci po remoncie czy budowie, które zwyczajowo nazywamy gruzem.

 

Oddanie do PSZOK 

PSZOK to Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Taki punkt powinien znajdować się w każdej gminie, by mieszkańcy mogli nieodpłatnie, bez żadnych ukrytych kosztów pozostawić w nim różnego rodzaju śmieci. Choć nazwa punktu sugeruje, że służy zbieraniu jedynie odpadów pochodzących z gospodarstw domowych, niektóre punkty bez problemu przyjmą również śmieci pochodzące z rozbiórki, budowy czy remontu. Warunkiem jest to, aby śmieci te nie pochodziły z prowadzenia działalności gospodarczej. Przyjmowane są zatem odpady tylko od osób prywatnych i w przypadku śmieci typu gruz, jedynie te pochodzące z samodzielnie przeprowadzonych remontów (nie ma możliwości przyjęcia gruzu od firm remontowych, punkty stworzone są z myślą o mieszkańcach w potrzebie). Adres najbliższego punktu PSZOK najlepiej wyszukać na internetowej stronie gminy albo zapytać osobiście w urzędzie. PSZOK w Warszawie znajduje się w dwóch lokalizacjach:

  1. W dzielnicy Wilanów, przy ul. Zawodzie 1
  2. Na Białołęce przy ul. Płytowej 1

Oddając odpady do punktu warto wcześniej upewnić się, że na pewno zostaną przyjęte. Po pierwsze, sami musimy zorganizować ich rozładunek – pracownicy PSZOK nie są wstanie zrobić tego za nas i kwestia zarówno transportu, jak rozładunku na miejscu leży w naszej gestii. Po drugie, jeśli wśród naszych śmieci znajdą się też odpady zielone bio, mogą nie być one przyjęte przez PSZOK. 

Kontener od firmy wywozowej

Jeśli nie mamy możliwości samodzielnego dostarczenia gruzu do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, dobrym pomysłem jest wynajęcie kontenera na gruz. Wynajem jest odpłatny, ale powoduje podwójną korzyść. 

Po pierwsze, pojemniki takie rozwiązują problem gospodarowania odpadami jeszcze w czasie trwania prac. Rzadko kto posiada własny kontener na gruz, a do momentu wywozu trzeba go w jakimś sposób zgromadzić. Wielkość remontowanych pomieszczeń nie zawsze na to pozwala, a z kolei składowanie gruzu na terenie własnej posesji bezpośrednio na gołej ziemi nie jest dobrym pomysłem – jego skład nie jest obojętny dla środowiska naturalnego i może być przyczyną zanieczyszczeń ekosystemu, co zagrożone jest konsekwencjami prawnymi. 

Drugą korzyścią z wynajęcie kontenera jest fakt, że zwalnia nas to z odpowiedzialności za wywóz i późniejszą utylizację – wszystko to robi za nas firma wywozowa, od któej wynajmujemy kontener. To właśnie z tego powodu kontenery na gruz w Warszawie są najpowszechniejszym sposobem na poremontowe i pobudowlane śmieci. Wygoda zdecydowanie wygrywa. 

Jak zamówić kontener i jak wybrać jego rozmiar? Najlepiej skontaktować się bezpośrednio z lokalną firmą wywozową. Na terenie Warszawy wachlarz pojemności kontenerów jest bardzo duży, a przykładowe dostępne możliwości można przejrzeć na stronie https://gruzwoz.pl/. Kontenery mogą mieć od dwóch do nawet piętnastu metrów sześciennych pojemności, co czyni je odpowiednimi nawet w przypadku dużych remontów generalnych. 

Worek na odpady

Warto wiedzieć, że oprócz kontenerów na gruz w grę wchodzą też specjalne worki na odpady.Nie są to typowe worki, które możemy kupić w każdym sklepie z artykułami do gospodarstw domowych. Worki Big Bag, bo o nich mowa, są specjalnymi opakowaniami na gruz, które wykonane są z tak  z bardzo wytrzymałego tworzywa sztucznego, że są w stanie pomieścić i utrzymać nawet do dwóch ton gruzu. Zaletą worków jest fakt, że nie potrzeba wiele miejsca, aby taki worek ustawić – bez problemu zmieści się nawet pod blokiem czy kamienicą, nie blokując miejsca dla samochodów czy pieszych. Jest bardzo zgrabny,  ustawny, idealny w przypadku mniejszych remontów. Worek, tak samo jak kontener, odpłatnie podstawiany jest i odbierany wraz z zawartością przez firmę wynajmującą. 

Jeżeli musimy pozbyć się gruzu, najbardziej popularną opcją wydaje się wynajęcie kontenera na gruz. Mieści on sporo odpadów, a wiele rodzajów kontenerów zapewnia szerokie pole wyboru. Podobną propozycją jest wynajęcie worka Big Bag. Przyda się on w przypadku małych remontów, jego wymiary to najczęściej zaledwie 90x90x125 cm, ale utrzyma ciężar nawet do dwóch ton. Z kolei jeśli interesuje nas opcja bezkosztowego pozbycia się gruzu, pozostaje nam zawiezienie go do PSZOK-u.