Na czym polega diagnostyka komputerowa samochod? Jak działa? Dlaczego jest tak ważna?

diagnostyka_komputerowa

Nowoczesne samochody w znacznym stopniu składają się z zaawansowanych rozwiązań opartych o elektronikę. Różne komputery, urządzenia sterujące poszczególnymi układami lub systemami w samochodach to już dzisiaj codzienność. Samochody powoli stają się urządzeniami całkowicie autonomicznymi, a liczne czujniki, kamery czy radary nie tylko wpływają na komfort prowadzenia, ale również na nasze bezpieczeństwo. Rozwój technologii montowanej w dzisiejszych samochodach pozwala na wdrażanie wielu znakomitych rozwiązań, jednak sprawia również, że pojazdy te stają się znacznie bardziej skomplikowane w swojej budowie. O tym, dlaczego w dzisiejszych czasach diagnostyka komputerowa jest kluczowa oraz w jaki sposób powinniśmy ją wykonywać, dowiecie się z dalszej części naszego artykułu.

 

Diagnostyka komputerowa samochodu – jak wygląda w praktyce?

Z pewnością większość z nas lubi gadżety, szczególnie takie, które ułatwiają nam życie. Dzisiejsze samochody są w stanie utrzymać się samodzielnie na wybranym pasie ruchu, zachować odpowiedni dystans od poprzedzającego je pojazdu, samodzielnie parkować, przewidywać niebezpieczeństwo na drodze czy na różne sposoby dbać o nasz komfort podczas jazdy. To wszystko sprawia, że dzisiejsze samochody są znacznie bardziej zaawansowane technologicznie niż te, które poruszały się po naszych drogach 30 lat temu.

Starsi kierowcy pamiętają z pewnością auta, do których naprawy wystarczyło kilka podstawowych narzędzi. Obecnie wygląda to zgoła inaczej. Diagnostyka oraz usunięcia niemal każdej usterki w nowoczesnym samochodzie zaczyna się od podłączenie specjalistycznego komputera posiadającego dedykowane oprogramowanie diagnostyczne. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie sprawdzić, co tak naprawdę trapi nasz pojazd.

W przypadku samochodu nowego diagnostyka sprowadza się bardzo często to udania się do pobliskiego ASO lub dobrze wyposażonego serwisu, np. Bosch Car Service, który oferuje diagnostykę komputerową samochodu. Tam specjaliści podłączają się do naszego auta i przy użyciu specjalistycznego oprogramowania odczytują kody, które następnie są tłumaczone na bardziej zrozumiałe dla użytkownika informacje. Podawane w ten sposób kody stanowią wyłącznie wartość informacyjną, bardzo rzadko zdarzają się sytuacje, gdzie naprawa pojazdu ograniczy się wyłącznie do odczytania i usunięcia takiego błędu. Do prawidłowego połączenia samochodu z komputerem diagnostycznym, odpowiedniej interpretacji wskazanych przez niego błędów konieczne będzie doświadczenie oraz znajomość procedur występujących w konkretnych markach pojazdów.

Czego możemy dowiedzieć się o naszym samochodzie dzięki diagnostyce komputerowej?

Diagnostyka komputerowa samochodu pozwala na odczytanie różnego rodzaju informacji, które auto może nam w ten sposób przekazać. Dzisiejsza elektronika samochodowa jest na tyle zaawansowana, że jest w stanie informować nas o takich rzeczach jak np. szczegółowe parametry pracy silnika, czy styl naszej jazdy. Część z tych informacji jest oczywiście dostępna dla kierowcy z poziomu komputera pokładowego, jednak bardzo często do uzyskania kompletnych informacji konieczne jest użycie urządzeń przeznaczonych do diagnostyki. Większość z nich pokaże nam jeszcze bardziej dokładne dane, m.in. ciśnienie oleju, pracę poszczególnych cylindrów, temperatury płynów eksploatacyjnych, ewentualne usterki czy ogólny stan samochodu.

 

 

Najważniejsze zalety samochodowej diagnostyki komputerowej

Głównymi zaletami diagnostyki elektroniki w samochodzie jest możliwość odczytania pełnych informacji o jego stanie. Bardzo często drobne lub mniej istotne, a jednak kosztowne awarie widoczne są dopiero z poziomu urządzenia diagnostycznego. Właśnie dlatego podczas zakupu samochodu od poprzedniego właściciela warto wykonać diagnostykę komputerową, która pokaże stan faktyczny auta. Z pozoru ukryte informacje mogą być bardzo łatwo dostępne – wystarczy jednak podstawowa wiedza oraz odpowiednie narzędzia. Dzięki diagnostyce możemy również zaoszczędzić sporo czasu poświęconego na szukanie na ślepo przyczyn awarii lub nieprawidłowej pracy pojazdu. Wprawne ręce fachowców zatrudnionych w serwisach samochodowych prawdopodobnie już po pierwszym podłączeniu komputera sprawią, że będziemy w stanie poznać wszelkie bolączki samochodu. Diagnostyka w specjalistycznym serwisie potrafi trwać zaledwie kilkanaście minut i nie kosztuje na tyle dużo, by opłacalnym było szukanie usterki na własną rękę.

Podsumowując, diagnostyka samochodowa to podstawa każdej naprawy i większości prac przeglądowych i eksploatacyjnych, np. wymiana klocków hamulcowych. Dokładne ustalenie przyczyny usterki bez niej nie byłoby możliwe. Jest ona bardzo ważnym elementem serwisowania każdego samochodu, a w szczególności najnowszych konstrukcji naszpikowanych różnymi dodatkowymi systemami oraz rozbudowaną elektroniką.

Zapraszamy do autoryzowanych serwisów Bosch Car Service w całej Polsce. Sieć profesjonalnych warsztatów w 2021 obchodzi 100 rocznicę działalności, natomiast w Polsce jest obecna od 30 lat.