Serwis olejowy a zapobieganie awariom, czyli kluczowe kwestie w utrzymaniu ruchu

gazetapowiatowa.pl

Jedną z głównych przyczyn awarii urządzeń hydraulicznych jest źle dobrany lub zanieczyszczony olej. Awarie maszyn powodują nieplanowane przestoje w zakładach produkcyjnych, przynosząc straty mogące bezpośrednio przełożyć się na wynik finansowy przedsiębiorstwa. Aby temu zapobiec, należy zadbać o profesjonalny serwis olejowy.

Nowoczesne usługi serwisu olejowego nie ograniczają się już tylko do napełniania maszyn, filtracji, dolewek, próbkowania i analiz. W utrzymaniu ruchu zakładów przemysłowych odchodzi się od ścisłego przestrzegania harmonogramu przeglądów i wymian środka smarnego na rzecz diagnozowania rzeczywistego jego zużycia i wczesnego wykrywania objawów świadczących o możliwości wystąpienia awarii. Inspekcje i działania prewencyjne (np. badania klasy czystości oleju wg norm NAS i innych) pozwalają ocenić rzeczywisty stan urządzenia, redukując koszty oleju i części zamiennych.

Outsourcing serwisu olejowego

Obecna gospodarka smarownicza obejmuje wiele złożonych zadań oraz wymaga głębokiej wiedzy specjalistycznej i doświadczenia – stąd kwestię tę coraz częściej przekazuje się zewnętrznym firmom. Profesjonalny serwis olejowy (np. Fluiconnecto) dedykowany jest wymagającym klientom, dla których niezawodność i dyspozycyjność parku maszynowego jest najważniejsza. Outsourcing usług serwisu olejowego pozwala na wyeliminowanie lub ograniczanie znaczących kosztów będących wynikiem wycieków płynów eksploatacyjnych, przestojów zespołów roboczych i ciągów technologicznych.

 

 

Korzyści outsourcingu

74% firm potwierdziło, że przekazanie usług zewnętrznym podmiotom poprawiło sytuację w przedsiębiorstwie (HRL, 2015). Przekazanie gospodarki olejowej wyspecjalizowanej firmie umożliwia skupienie się na właściwym przedmiocie działalności przedsiębiorstwa, bez konieczności ponoszenia sporych kosztów stałego utrzymania dodatkowego działu, w tym wysoko wykwalifikowanych pracowników. Aby zadbać o gospodarkę olejową w przedsiębiorstwie, nie wystarczy jedynie oddelegować pracowników, którzy będą wykonywać czynności z nią związane – trzeba mieć odpowiednie zaplecze techniczne i wiedzę. Zgromadzenie tego rodzaju zasobów w jednym zakładzie jest często niemożliwe lub nieopłacalne. Co więcej, outsourcing serwisu olejowego to dziś niemal konieczność – ubezpieczyciele stawiają coraz wyższe wymagania, domagając się specjalistycznych analiz maszyn i urządzeń, wraz z komentarzem oceniającym.

Właściwie prowadzona gospodarka smarownicza to redukcja kosztów związanych z przedwczesnym zużyciem maszyn oraz zapobieganie postojom z powodu awarii. Obecnie stawia się na profilaktykę – ta jednak wymaga odpowiedniego zaplecza technicznego oraz profesjonalnej wiedzy, którą dysponują specjalistyczne serwisy olejowe.