Wyciągarki elektryczne samochodowe – jak są zbudowane i do czego służą?

wyciagarka3

Na rynku akcesoriów motoryzacyjnych znajduje się wiele przeróżnych urządzeń o rozmaitych zastosowaniach. Jedne poprawiają wizualną stronę danego auta, podczas gdy inne mogą zwiększać komfort, a jeszcze inne – funkcjonalność. Do tej ostatniej grupy należą wyciągarki elektryczne samochodowe, które podłącza się bezpośrednio do samochodowego akumulatora oraz całej instalacji elektrycznej, w rezultacie czego można za ich pomocą wyciągnąć swoje auto z opresji lub inny pojazd wciągnąć na lawetę. Urządzenia te znacznie różnią się między sobą wieloma cechami – warto poznać je z bliska, aby wybrać wariant odpowiedni dla siebie.

 

Budowa wyciągarek samochodowych

Wyciągarki samochodowe składają się jedynie z kilku elementów. Każdy ma ogromne znaczenie w kwestii sposobu ich użytkowania i fundamentalny wpływ na maksymalny uciąg czy szybkość wciągania i wyciągania liny.

  • Silnik elektryczny – to element kluczowy i podstawowy, który odpowiada za pracę całego urządzenia, jego moc, szybkość działania czy trwałość. Jednostka może działać na prąd 12 V (w przypadku terenowych samochodów osobowych) lub 24 V w przypadku pojazdów ciężarowych, które wymagają znacznie większej mocy.
  • Wał – to element nośny liny o kształcie walca, wykonany ze stali i niezwykle odporny na uszkodzenia mechaniczne. Podzespół ten ma wpływ przede wszystkim na prawidłowe nawijanie liny, aby w trakcie pracy urządzenia nie zatrzymała się i nie splątała.
  • Lina – na rynku znajdziemy dwa warianty lin do wyciągarek elektrycznych – sztuczną oraz stalową. Wariant wykonany ze stali cechuje się ogromną odpornością na przetarcia, wadą natomiast może być duża waga. Liny syntetyczne mają inną charakterystykę. Nie ma ryzyka ich uszkodzenia podczas zwijania, są także lżejsze i odporniejsze, jednak także sporo droższe.

Do czego służą wyciągarki samochodowe?

Warto wiedzieć, że wyciągarki elektryczne samochodowe to urządzenia bardzo uniwersalne, lecz warto wybrać model dokładnie dostosowany do wybranego rodzaju pracy. Ze względu na możliwości użytkowe, akcesoria te mają wiele różnych zastosowań, wśród których warto wymienić:

  • wciąganie na auto-lawetę samochodów, które nie są w stanie wjechać na nią na własnych kołach,
  • możliwość samodzielnego wyjścia z tarapatów, np. utknięcia w błotnistym obszarze pokonywanej trasy off-roadowej.

W powyższych przypadkach wyciągarki działają w zasadzie tak samo, różni się jednak sposób ich użytkowania. Obie co prawda generują uciąg podczas nawijania liny na wał (bęben), lecz w pierwszym przypadku wciągają samochód na lawetę, a w drugim wyciągają samochód z np. błota po podłączeniu haka w odpowiednio mocne miejsce instalacji.

Wyciągarki elektryczne  można dostać w sklepie Terenowiec https://terenowiec.pl/pl/98-wyciagarki-elektryczne-samochodowe

Najważniejsze parametry wyciągarek samochodowych

Wyciągarki samochodowe znacznie różnią się pomiędzy sobą głównie parametrami technicznymi. Najważniejsza jest siła uciągu, która może wynosić nawet niespełna 10 000 kg, czyli ponad 23 000 lbs – należy ją dostosować przede wszystkim do sposobu użytkowania danego urządzenia i zwrócić uwagę na straty w napędzie. Istotne jest także napięcie – od 12 V do 24 V, a także wartość redukcji, od 265:1 do nawet niespełna 500:1. W przypadku auto-lawet niezwykle istotnym parametrem jest również szybkość wciągania liny bez obciążenia i z obciążeniem. Bez obciążenia prędkość zwijania może wynosić nawet 6 m/min., podczas gdy z obciążeniem – do 2 m/min. Oczywiście istotny jest także producent danej wyciągarki – warto stawiać na firmy znane i lubiane, popularne na rynku już od lat.

 

źródło zdjęć: freepik.com