Jak dobrze się wyspać na kempingu?

image13

Dobry sen jest jednym z najważniejszych elementów górskiego trekkingu. Podczas wakacji w kurorcie można imprezować przez całą noc, a w ciągu dnia spać przy basenie. Ale w górach, jeśli turysta nie wyspał się w nocy, dzienna wędrówka będzie dla niego prawdziwym wyzwaniem. Dlatego warto zwrócić uwagę na wybór akcesoriów do spania na wędrówce.

Mata

Wiele osób na swój pierwszy biwak (a niektórzy nawet nie pierwszy) zabiera ze sobą najtańszą matę do jogi i fitnessu. Z pewnością wygodnie jest nosić taką matę, ale spanie na twardym podłożu z cienką matą nie jest zbyt wygodne. Tę niedogodność można jednak znieść, ale gorsza jest inna rzecz – cienka mata zapewnia słabą izolację termiczną, a spanie na zimnym podłożu jest po prostu szkodliwe dla zdrowia.

 

Istnieją zaawansowane karematy specjalnie zaprojektowane do biwakowania. Są one wykonane z pianki o zamkniętych komórkach, dzięki czemu są cieplejsze od tanich porowatych wersji. Czasami jedna strona jest podklejona warstwą folii, co nieznacznie zwiększa izolację (jednak jest to praktycznie nieodczuwalne). Zazwyczaj są one grubsze niż maty fitness, przez co zajmują więcej miejsca po zwinięciu. Aby rozwiązać ten problem, producenci zaczęli produkować karematy, które składają się w akordeon. O wiele wygodniej jest nosić je przypięte do plecaka.

Jeszcze nowocześniejszą i wygodniejszą opcją jest mata nadmuchiwana lub samopompująca. Jak można się przekonać przeglądając elektroniczny katalog https://e-katalog.pl/, takich mat jest obecnie na rynku bardzo dużo. Spanie na nich jest znacznie cieplejsze i bardziej miękkie niż na karemacie. Różnica między nimi polega na tym, że mata samopompująca będzie wymagała tylko częściowego napompowania (tak, tak, pomimo nazwy, nadal wymaga trochę napompowania przed użyciem), jest większa i cięższa niż nadmuchiwana, ale mniej obawia się przebicia. Nadmuchiwane maty są bardziej popularne wśród kamperów ze względu na ich kompaktowy rozmiar i niewielką wagę. Należy jednak uważać, aby nie przebić jej na ostrych gałęziach lub skałach.

Poduszka

To, czy na biwaku potrzebna jest poduszka, jest kwestią dyskusyjną. Dla wielu osób wystarczy wziąć koszulkę, zawinąć w nią kilka miękkich rzeczy i spać na takiej zaimprowizowanej poduszce do rana. Są jednak osoby, które do snu potrzebują pełnowartościowego podparcia dla głowy i szyi. W takim przypadku można kupić nadmuchiwaną poduszkę turystyczną, która w postaci opróżnionej zajmuje minimum miejsca i jest prawie nieważka. Istnieją również poduszki samopompujące, ale są one cięższe – 200-300 gramów, co jest zauważalne podczas podróży.

Śpiwór

Najlepsza mata i poduszka nie zapewnią dobrego snu, jeśli śpiwór nie chroni przed zimnem. Dzieje się tak, gdy letni model, przeznaczony do spania nad brzegiem rzeki, zabieramy na jesienną wycieczkę w góry lub korzystamy z taniego śpiwora, który w ogóle nie odpowiada deklarowanemu reżimowi temperaturowemu. Wybór śpiwora to jednak bardziej skomplikowany proces, trzeba wziąć pod uwagę szereg niuansów, a to już temat na osobny artykuł.