By odzyskały dawny blask

5204496dc6e7c.jpg

W dniach 12–13 maja w zabytkowych wnętrzach Pałacu w Jabłonnie odbyła się konferencja dotycząca ochrony zabytków w naszym powiecie i stworzenia programu, który miałby zapewniać odpowiednią opiekę nad zabytkami na lata 2011–2014. W najbliźszym czasie wybierzemy się do gmin powiatu legionowskiego, by opisać prace, które w wyniku tego programu zostały juź rozpoczęte.

Program

Powiatowy Program Opieki nad Zabytkami stanowi wynik działań, jakie prowadzono w starostwie i na forum Rady Powiatu przez ostatnie kilka lat.  W 2010 roku, na konwencie powiatu podjęto decyzję o przystąpieniu do prac nad programami dla powiatu oraz gmin. Powołany został zespół ekspertów, składający się z regionalistów i archeologa, których zadaniem było zajęcie się m.in. inwentaryzacją zabytków w poszczególnych gminach oraz stworzenie Powiatowego Spisu Obiektów Dziedzictwa Kulturowego, będącego docelowo częścią gminnych ewidencji zabytków w poszczególnych gminach. W trakcie prac przeprowadzono konsultacje społeczne na terenie kaźdej gminy. 18 marca 2011 roku Powiatowy Program Opieki nad Nabytkami został pozytywnie zaopiniowany przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. – To przykład dobrych praktyk. Powiat Legionowski jest jednym z pierwszych powiatów, który taki program uchwalił – mówi Michał Socha, współautor i koordynator prac nad programem. 31 marca. na sesji Rada Powiatu przyjęła Program do realizacji. W międzyczasie przystąpiono do prac nad gminnymi programami i ewidencjami zabytków w gminach Serock, Wieliszew, Nieporęt i Legionowo.

Inwentaryzacja zabytków

Program zakłada stworzenie kart adresowych wszystkich zabytków architektonicznych.  Kaźdy obiekt będzie posiadał dokładny opis funkcji jaką pełni, spis materiałów z których jest zbudowany, opis dokładnej lokalizacji i stan zachowania. W dokumencie zostanie naniesiona uwaga o zagroźeniach dla budynku, okresie powstania i uwagi, które mogą pomóc w utrzymaniu zabytku w dobrym stanie. W pracach wzięli udział uznani regionaliści, byli to dyrektor Muzeum Historycznego w Legionowie Jacek Szczepański (Legionowo), Jolanta Załęczny z Muzeum Niepodległości w Warszawie (Jabłonna i Wieliszew), Włodzimierz Bławdziewicz – słynny badacz historii Nieporętu, doktor Mirosław Pakuła (Twierdza Zegrze) oraz archeolog z Muzeum Historycznego w Legionowie Wawrzyniec Orliński. – Między innymi dlatego udało się uzyskać bardzo wysoki poziom – mówi Michał Socha.

Fundusze

Celem programu będzie zahamowanie procesu degradacji i doprowadzenie do poprawy stanu ich zachowania. Zostanie to osiągnięte poprzez pozyskanie róźnych żródeł finansowania. Dbałość o miejscowe plany zagospodarowania, walka z samowolami budowlanymi, ewidencja zabytków i przygotowania inwestycyjne będą naleźeć do zadań Starostwa Powiatowego w Legionowie. Dostęp do informacji oraz popularyzację wiedzy o regionalnym dziedzictwie kulturowym ma zapewnić Starostwo i poszczególne gminy, wykorzystując budźet powiatu, dotacje unijne, fundusze Ministra Kultury, Marszałka Województwa oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Perły powiatu

Niewiele osób wie, źe mamy prawdziwe perły, jeśli chodzi o zabytki. Jednym z takich skarbów jest kaplica cmentarna Kamieńskich w Wieliszewie, Pałac w Jabłonnie, przykłady militarnej architektury, znane wszystkim kasyno w Legionowie, twierdza napoleońska w Serocku czy inne mniej znane zabytki, takie jak stanowisko niemieckiego karabinu maszynowego MG42 z ostatniej wojny na Wale Wiślanym w Jabłonnie. Warto zadbać o waźne miejsca stanowiące nasze dziedzictwo i sprawić, by promować nasz region i edukować mieszkańców w zakresie popularyzowania wiedzy o naszej historii. Prace nad tym programem w Starostwie rozpoczęły się juź w 2006 roku i w tej chwili moźemy obserwować juź ich pierwsze efekty.

Iw

fot.
Kaplica grobowa na wieliszewskim cmentarzu dzięki Powiatowemu Programowi Ochrony Zabytków odzyska dawną świetność.