Koronawirus. Czy od 1 lipca w Unii Europejskiej zostanie wprowadzony tzw. “paszport covidowy”?

Paszport fot. katowice.uw.gov.pl

Paszport, fot. katowice.uw.gov.pl (archiwum GP)

Okres wakacyjny zbliża się wielkimi krokami. Po roku obowiązywania różnego rodzaju obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa coraz więcej osób, w tym rodzin z dziećmi myśli o zagranicznym wyjeździe. Może to nie być łatwe, ponieważ cały czas nie zaczął jeszcze obowiązywać w Unii Europejskiej tzw. “paszport covidowy”. We wtorek (25 maja) na nadzwyczajnym szczycie Rady Europejskiej unijni przywódcy podjęli decyzję o przyjęciu takiego dokumentu. Według założeń przyjętych na posiedzeniu Rady Europejskiej specjalne certyfikaty mają zacząć obowiązywać na terenie Unii Europejskiej od 1 lipca.

 

 

Już od kilku tygodni mówi się o możliwości wprowadzenia na terenie Unii Europejskiej tzw. “paszportu covidowego”, który ma ułatwić podróżowanie po Unii Europejskiej w trakcie pandemii koronawirusa.  17 marca Komisja Europejska przedstawiła wniosek dotyczący utworzenia paszportów szczepień, które będą ważne we wszystkich państwach członkowskich UE. Mają obowiązywać nie dłużej niż 12 miesięcy i mieć formę elektroniczną (przechowywaną na urządzeniach mobilnych) lub (na życzenie) papierową. Zaświadczenie będą mogły nieodpłatnie dostać osoby, które spełniają jeden z tych warunków: są zaszczepione przeciwko COVID-19, wyleczone z infekcji lub mają ujemny wynik testu na koronawirusa.

 

 

Nadzwyczajny szczyt Rady Europejskiej

W dniach 24-25 maja w Brukseli odbył się nadzwyczajny szczyt Rady Europejskiej. Jednym z tematów omawianych przez unijnych przywódców była sytuacja związana z pandemią koronawirusa i wprowadzeniem certyfikatów covidowych czyli tzw. “paszportów covidowych”. Taki system pozwoli łatwiej przekraczać granice państw unijnych bez poddawania się przymusowej kwarantanie.

Unijni przywódcy wyrazili zgodę na certyfikaty covidowe, które mają ułatwić podróżowanie po Europie, bez konieczności poddawania się kwarantannie. Aby sfinalizować wszystkie procedury, potrzebna jest zgoda unijnych ministrów, a także europosłów na sesji plenarnej.

Jakie informacje będzie zawierać “paszport covidowy”?

Certyfikat ma zawierać informację o szczepieniu, przebytym zakażeniu lub negatywnym teście. “Paszport covidowy” miałby zacząć obowiązywać od 1 lipca na terenie całej Unii Europejskiej. Jednak pomimo zatwierdzenia tego rozwiązania przez unijnych przywódców do jego wprowadzenia w życie musi zostać spełnionych kilka warunków. Wszystkie kraje muszą przejść pomyślnie testy sprawdzające podłączenie do platformy weryfikującej wiarygodność certyfikatów i zapewnić, że będą w stanie wydawać sprawnie dokumenty. Dokumenty będą w formie cyfrowej – kodu QR bądź papierowej. Certyfikaty będą zawierać tylko niezbędne informacje, aby dane Europejczyków były chronione – imię i nazwisko oraz datę urodzenia.

Premier zapewnia, że Polska będzie gotowa na wprowadzenie “paszportów covidowych”

We wtorek (25 maja) do przyjętego przez unijnych przywódców rozwiązania odniósł się premier Mateusz Morawiecki – Chcę powiedzieć bardzo wyraźnie, że Polska jest przygotowana od strony technicznej, od strony informatycznej, aby nasze dokumenty medyczne były honorowane w całej Europie. Powiem szczerze, że w wielu państwach zachodnioeuropejskich i południowej Europy te zakusy dotyczące weryfikacji całego procesu szczepień, ewentualnie tego, kto przechorował COVID-19, są bardzo zaawansowane i niektóre państwa myślą bardzo radykalnie w tym temacie. Będziemy od strony technicznej, informatycznej gotowi na czas. Właściwie już jesteśmy gotowi. Nasz system działa, na tle innych krajów mogę powiedzieć, że nieźle – poinformował premier Mateusz Morawiecki.