“Kriokomora jest stosowana w medycynie zarówno w przypadku osób chorych jak i zdrowych” – rozmowa z Kierownik Ośrodka Dziennej Rehabilitacji Szpitala WIM-PIB w Legionowie

Kriokomora na Oddziale Dziennej Rehabilitacji Kardiologicznej Szpitala w Legionowie (WIM-PIB, fotograf Tomasz Zaborowski) 1

Kriokomora na Oddziale Dziennej Rehabilitacji Kardiologicznej Szpitala w Legionowie (WIM-PIB, fotograf Tomasz Zaborowski)

W poniedziałek (5 lutego) na terenie Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego (WIM-PIB) Szpitala w Legionowie odbyło się uroczyste otwarcie Budynku Ośrodka Rehabilitacji Dziennej, który został oddany do użytku po modernizacji. Koszt tej inwestycji wyniósł 2,7 mln zł. O zmodernizowanym Budynku Rehabilitacji i nowych udogodnieniach dla pacjentów, szczególnie nowoczesnej kriokomorze rozmawialiśmy z Kierownik Ośrodka Rehabilitacji Dziennej Szpitala WIM-PIB w Legionowie.

 

 

Kilka dni po uroczystym otwarciu Budynku Rehabilitacji spotkaliśmy się z mjr dr n. społ. Anną Pękacką-Kochanowską (kierownik Ośrodka Rehabilitacji Dziennej Szpitala WIM-PIB w Legionowie) aby porozmawiać o nowych udogodnieniach dla pacjentów, a szczególnie o kriokomorze ogólnoustrojowej, która jest już dostępna dla pacjentów.

 

 

KJ: Pani major, wielu mieszkańców powiatu legionowskiego zadaje sobie pytanie z jakich nowych udogodnień będzie można skorzystać na terenie Budynku Rehabilitacji Szpitala w Legionowie. Co się zmieniło?

mjr Anna Pękacka-Kochanowska: Oddział Dziennej Rehabilitacji Kardiologicznej został doposażony w 10 nowocześnie wyposażonych i monitorowanych stanowisk przeznaczonych do rehabilitacji kardiologicznej oraz nowoczesną stację umożliwiającą prowadzenie rehabilitacji w modelu hybrydowym (łączącym rehabilitację w miejscu z możliwością telekontroli nad pacjentem ćwiczącym zdalnie). Dodatkowo zainstalowano nowoczesną kriokomorę ogólnoustrojową, która działa w ramach podpisanej umowy z NFZ.

KJ: Jeżeli chodzi o kriokomorę, proszę wyjaśnić na czym polega korzystanie z takiej komory i jak niskie temperatury w niej panują

mjr APK: Kriokomora ogólnoustrojowa to terapia zimnem w temperaturze w przedziale od -100 do -140 stopni Celsjusza stosowana w medycynie zarówno wobec chorych, jak i zdrowych osób. Krioterapia to zabieg w komorze kriogenicznej trwający maksymalnie 3 minuty. W tak krótkim czasie krioterapia korzystnie wpływa na fizyczny, a także psychiczny stan zdrowia chorego. Lodowaty gaz powoduje zwężenie naczyń w skórze i tkance podskórnej – w ten sposób organizm próbuje ogrzać i ochronić ciało przed zamrożeniem. Organizm wprowadzony w tryb „przetrwania” powoduje zmniejszenie przemian materii poprzez zmniejszony przepływ krwi w ochłodzonych tkankach. Wychodząc z kriokomory, mniej więcej po 2-6 minutach od oziębienia, występuje rozszerzenie naczyń krwionośnych, które powoduje nawet 4-krotnie większy przepływ krwi, a tym samym zwiększenie przemiany materii.

KJ: Pierwsi pacjenci mieli już okazję skorzystać z nowoczesnej kriokomory ogólnoustrojowej, jakie były ich odczucia?

mjr APK: Poprzednia kriokomora, która była na wyposażaniu Oddziału Dziennej Rehabilitacji była mało funkcjonalna i miała inny czynnik chłodzący. Szpital zakupił nowoczesną kriokomorę na ciekły azot. Pierwsi pacjenci już z niej korzystają od piątego lutego i jest to grupa piętnastu osób. Ich pierwsze odczucia są bardzo pozytywne i są zadowoleni, że korzystają z kriokomory. Już widzimy u nich pierwsze efekty po tych kilku dniach użytkowania.

KJ: Ile trwa jednorazowy turnus i z ilu zabiegów się składa?

mjr APK: Taki turnus trwa dziesięć dni i jest refundowany w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. NFZ finansuje dwa takie turnusy w ciągu roku. Każdy zabieg jest poprzedzony pomiarem ciśnienia i to jest bardzo ważne, ponieważ odpowiednie parametry ciśnienia tętniczego muszą być spełnione przed każdym zabiegiem. Następnie w specjalnych bawełnianych strojach pacjenci są wpuszczani do kriokomory. Najpierw pacjent wchodzi do specjalnego przedsionka, gdzie mamy temperaturę około –60 stopni Celsjusza. Następnie pacjent wchodzi do komory właściwej, gdzie temperatura spada od –100 do –140 stopni Celsjusza, w zależności od tego, w którym dniu turnusu jest obecnie. Po czasie spędzonym w kriokomorze następuje rozgrzewka na sali ćwiczeń, gdzie pacjenci poświęcają około 20-30 minut na sprzęcie specjalistycznym. Jest to bardzo ważne, żeby organizm powrócił do swojego normalnego funkcjonowania.

KJ: Czy z kriokomory mogą korzystać tylko pacjenci z konkretnymi dolegliwościami?

mjr APK: Kriokomora jest stosowana w medycynie zarówno w przypadku osób chorych jak i zdrowych, aktywnych fizycznie, sportowców i jest to dla nich taka forma regeneracji. Nawet krótkotrwałe korzystanie z kriokomory niesie ze sobą zarówno korzyści fizyczne jak i psychiczne.

KJ: Jakie korzyści niesie ze sobą korzystanie z kriokomory?

mjr APK: Kriokomora wspomaga leczenie takich schorzeń jak m.in. choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, osteoporoza, atopowe zapalenie skóry, zaburzenia hormonalne, depresja, stany lękowe czy bezsenność.

KJ: Co trzeba zrobić, żeby uzyskać dostęp do takiego zabiegu w kriokomorze w Szpitalu w Legionowie?

mjr APK: Skierowanie można uzyskać z poradni rehabilitacyjnej, neurologicznej, reumatologicznej czy ortopedycznej. Zachęcamy pacjentów do korzystania z naszej poradni rehabilitacyjnej z uwagi na krótki okres oczekiwania na wizytę lekarską. Mamy obecnie dwóch lekarzy specjalistów i kolejki mocno się skróciły do naszej poradni. Jeżeli chodzi o godziny, w których pacjenci mogą korzystać z zabiegów w kriokomorze to są one jak sądzę bardzo dogodne, ponieważ zabiegi odbywają się w godzinach popołudniowych.

KJ: Czy jest więcej tego typu urządzeń w ramach refundacji NFZ na terenie powiatu legionowskiego?

mjr APK: Bardzo cieszymy się, że ta kriokomora ogólnoustrojowa powstała w Legionowie, ponieważ jest ona jedyna w całym powiecie, w ramach ogólnodostępnych świadczeń zdrowotnych. Pacjenci często byli odsyłani do placówek w stolicy. Nasza kriokomora jest natomiast dostępna zarówno dla mieszkańców powiatu legionowskiego jak i samego Legionowa. Kolejna tego typu kriokomora jest dostępna w ramach NFZ w Kriosoniku w Warszawie.

Pani major dziękuję za rozmowę.

Zdjęcia wykonane przez WIM-PIB, fotograf Tomasz Zaborowski