Legionowo. Sąd i prokuratura do rozbiórki! Trwają przygotowania do budowy ich nowej siedziby

sąd w Legionowie

Sąd Rejonowy w Legionowie, fot. GP/ms (archiwum)

Trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu na projekt nowego gmachu dla sądu i prokuratury w Legionowie. Budynek, w którym obecnie urzędują te organa, zostanie zburzony, a w jego miejscu powstanie większy obiekt. 

Zarządcą dwóch działek przy ul. Jana III Sobieskiego 47 w Legionowie, o łączej powierzchni blisko 1 ha, jest Sąd Apelacyjny. Znajdują się na nich budynek sądu i prokuratury oraz na jego tyłach lokal, w którym funkcjonowała m. in. spółdzielcza administracja osiedla Sobieskiego. W miejscu tych dwóch budynków w ciągu 4 najbliższych lat ma powstać jeden nowy. Gmach ten stanie się zaś nową siedzibą legionowskiego wymiaru sprawiedliwości. – W II kwartale 2019r. planowane jest uruchomienie zamówienia publicznego na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej na budowę budynku Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Legionowie. Inwestycja będzie realizowana w cyklu 48 miesięcznym – informuje Senada Zbrzeźniak, inspektor oddziału administracyjnego SA w Warszawie.

 

 

Sąd z tyłu, prokuratura z przodu

Aby zbudować nowy budynek, trzeba zburzyć obecne. – Oba budynki przewidziane są do rozbiórki, a na terenie połączonych działek planowana jest budowa nowego budynku dla Sądu Rejonowego w Legionowie i Prokuratury Rejonowej – potwierdza inspektor Zbrzeźniak z Sądu Apelacyjnego. Jako pierwszy zniknie pawilon, w którym urzędowała spółdzielcza administracja. W jego miejscu powstanie pierwsze skrzydło nowego gmachu, do którego zostanie przeniesiony Sąd Rejonowy w Legionowie. Następnie przyjdzie czas na rozbiórkę obecnej siedziby legionowskiej Temidy i budowę w jej miejscu drugiego skrzydła planowanego budynku. Oba skrzydła zostaną ze sobą połączone łącznikiem. – Nie ma możliwości przeniesienia Sądu Rejonowego w Legionowie w inne miejsce, dlatego w procesie inwestycyjnym konieczne jest uwzględnienie zabezpieczenia budynku istniejącego na czas budowy. Podczas realizacji inwestycji nie przewiduje się utrudnień w obsłudze petentów. Trudności mogą wystąpić podczas przenoszenia sądu do nowej części budynku – przewiduje Senada Zbrzeźniak z warszawskiej apelacji.