Pawilony z jednorękimi bandytami będą usuwane z targowiska. Proces odzyskiwania nieruchomości kosztowny i długotrwały

Targowisko w Legionowie (fot. arch. GP)

Targowisko w Legionowie (fot. arch. GP)

Cały czas głośno jest w Legionowie o nalocie funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej na pawilony z nielegalnymi automatami, które działały m.in. na terenie Targowiska Miejskiego. W wyniku tych działań funkcjonariusze zabezpieczyli 30 nielegalnych automatów do gier hazardowych. Część urządzeń działa w pawilonach, które stoją na gruncie zarządzanym przez KZB Legionowo. Zapytaliśmy miejską spółkę, co do tej pory zrobiła i co zamierza zrobić by pozbyć się najemców łamiących prawo.

 

 

Przypomnijmy, że 5 lutego br. w godzinach porannych funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) prowadzili swoje działania w Legionowie min. na terenie Targowiska Miejskiego. Funkcjonariusze prowadzili działania mające na celu uderzyć w przestępczość związaną z nielegalnym hazardem. Mundurowi zabezpieczyli tego dnia 30 nielegalnych automatów do gier o wartości około 360 tys. zł

 

 

– Dzisiaj (tj. 5 lutego) w Legionowie funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego (MUCS) w Warszawie realizowali czynności służbowe w związku z postanowieniami Prokuratora Prokuratury Rejonowej w Legionowie. Przeszukali 8 lokali, w których zabezpieczyli 30 szt. nielegalnych automatów do gier o szacunkowej wartości rynkowej 360 tys. zł. Osoby znajdujące się w lokalach zostały przesłuchane. Dochodzenie w sprawie prowadzi MUCS w Warszawie. – informował Gazetę Powiatową Referat Komunikacji Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

Według obowiązujących przepisów podmioty prywatne nie mogą urządzać gier na automatach poza kasynami. Za posiadanie nielegalnych automatów w lokalach gastronomicznych, handlowych i usługowych grożą kary w wysokości do 100 tys. zł od jednego automatu. Taką karę pieniężną może ponieść nie tylko właściciel nielegalnych automatów, ale również osoba, która wydzierżawia lub wynajmuje lokal, w którym umieszczane są nielegalne automaty do gier hazardowych. Za organizowanie gier hazardowych poza wysoką grzywną (do 720 stawek dziennych), może grozić również kara pozbawienia wolności do lat 3 lat.

– 5 lutego br. funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego (MUCS) w Warszawie ujawnili nielegalne automaty do gier hazardowych na terenie Legionowa, w tym na targowisku miejskim. Ze względu na trwające czynności procesowe, nie udzielamy żadnych dodatkowych informacji. – przekazał naszej redakcji 8 lutego Referat Komunikacji Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

Szerzej o problemie pawilonów z nielegalnymi automatami do gier hazardowych na terenie targowiska miejskiego pisaliśmy m.in. w czerwcu 2023 roku.

Co na to KZB Legionowo?

– Czynności służbowe wykonywane w dniu 05.02.2024 r. przez funkcjonariuszy Służby Celno – Skarbowej z Mazowieckiego Urzędu Celno – Skarbowego w Warszawie przeprowadzone zostały bez udziału i wiedzy KZB Legionowo Sp. z o.o. Nie posiadamy również informacji czy i ile automatów do gier zostało tego dnia zarekwirowanych z terenu Targowiska Miejskiego w Legionowie. Spółka – jako zarządca Targowiska – wystąpiła do MUCS w Warszawie o udzielenie informacji, w którym z pawilonów prowadzona była nielegalna działalność. Po otrzymaniu odpowiedzi KZB przystąpi do usuwania pawilonów, do czego jest formalnie i organizacyjnie przygotowana. – poinformowała naszą redakcję we wtorek (19 lutego) spółka miejska KZB Legionowo.

Jak przekazuje dalej KZB Legionowo pawilony handlowe na targowisku stanowią własność osób/podmiotów prywatnych. Nie są im wynajmowane przez KZB Legionowo Sp. z o.o., a ich właściciele dzierżawią od Gminy grunt.

O tym, że nielegalne automaty do gier hazardowych działały na terenie targowiska miejskiego mówiło się od kilku lat. Podejrzewało to również wielu mieszkańców Legionowa. Zwróciliśmy się z pytaniami do KZB Legionowo jakie działania były podejmowane przez spółkę w ostatnich latach w celu pozbycia się z terenu targowiska miejskiego niewygodnych najemców.

– Podjęcie skutecznych działań, utrudnia choćby fakt, że pracownicy biura targowiska podczas kontroli przeprowadzanych w celu potwierdzenia prowadzonej w pawilonach handlowych (co do których posiadamy podejrzenia) działalności, nie są do nich wpuszczani, jak to miało miejsce podczas ostatnich działań kontrolnych w dniu 21 października 2023 r. Stąd też w naszych pismach kierowanych od 2021 r. do służb powołanych do zwalczania tego rodzaju przestępczości, mogliśmy mówić jedynie o swoich podejrzeniach co do prowadzenia nielegalnej działalności. Aktualnie większość z tych osób czy też podmiotów, obciążana jest za bezumowne korzystanie z gruntów. Jedyna obowiązująca obecnie umowa ulegnie rozwiązaniu z dniem 29.02.2024 r., przy czym w czerwcu 2023 r. (kiedy udzielano informacji członkom Komisji Rozwoju Rady Miasta Legionowo) właściciel przedmiotowego pawilonu nie był podejrzewany o prowadzenie gier hazardowych. W czerwcu 2023 r. podejrzenia dotyczyły 6 pawilonów, a obecnie 7. przekazała naszej redakcji spółka KZB Legionowo.

 

Trudne do odzyskania działki

Okazuje się również, że cały proces odzyskania dzierżawionych gruntów nie należy do łatwych i nie przebiega szybko. – Należy również nadmienić, że cały proces zmierzający do usunięcia pawilonu i odzyskania gruntu jest kosztowny i długotrwały. Właściciele pawilonów często nie odbierają korespondencji, co znacznie utrudnia działania windykacyjne. Spółka posiada jedynie podejrzenia, co do rodzaju działalności prowadzonej w pawilonach. Podejrzenia te powinny zostać potwierdzone wynikiem postępowań karnoskarbowych, na których przebieg i czas trwania Spółka nie ma wpływu. Pragniemy również nadmienić, że w kwietniu 2023 r. po raz kolejny właściciele pawilonów, co do których istniały podejrzenia o nielegalną działalność, otrzymali od nas pisma przypominające o zakazie prowadzenia gier hazardowych na terenie targowiska i grożącej za to odpowiedzialności karnej, a także przypominające, że udostępnienie gruntu osobom trzecim pod jakimkolwiek tytułem prawnym wymaga zgody wydzierżawiającego. Informowaliśmy również, że każda podejrzana działalność będzie niezwłocznie zgłaszana odpowiednim służbom. Ponadto, w ostatnich miesiącach 2023 r. pracownicy Spółki współpracowali z organami prowadzącymi w tej sprawie postępowanie karnoskarbowe. – dodaje KZB Legionowo.

Do sprawy pawilonów z nielegalnymi automatami do gier hazardowych na terenie legionowskiego Targowiska Miejskiego będziemy wracać.

Pamiętajmy, że wszelkie informacje dotyczące nielegalnego hazardu można zgłaszać telefonicznie na numer Krajowego Telefonu Interwencyjnego KAS – 800 060 000 lub mailowo na adres: powiadomKAS@mf.gov.pl