Legionowo. Rondo u zbiegu Batorego i Chrobrego im. Tadeusza Gołębiewskiego?

rondo

Rondo im. Tadeusza Gołębiewskiego w Legionowie (fot. GP/kg)

Dzisiaj (16 września) na stronie Urzędu Miasta Legionowo pojawiła się ankieta dotycząca nazwania ronda w Legionowie im. Tadeusza Gołębiewskiego. 

Rondo u zbiegu ulic Stefana Batorego, Bolesława Chrobrego i Jana Matejki miałoby przyjąć nazwę Tadeusza Gołębiewskiego, żołnierza AK oraz absolwenta Wydziału Rolnego SGGW. Póki co mieszkańcy chcieliby, aby rondo nazwane zostało jego imieniem. Z propozycją nazwy ronda wyszedł przewodniczący Zespołu Ochrony Pamięci Armii Krajowej Koła nr 1 „Brzozów” im. ppłk. Edwarda Dietricha Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Legionowie – Wojciech Jeute.  Kim właściwie był Tadeusz Gołębiewski?

Tadeusz Gołębiewski

Tadeusz Gołębiewski urodził się w 1923 roku w Poznaniu jednak przez większość swojego życia związany był z Warszawą. Był absolwentem Korpusu Kadetów marszałka Józefa Piłsudskiego we Lwowie oraz żołnierzem Armii Krajowej (ps. „Sosna”), walczył w zgrupowaniu „Obroża”. Uczestniczył w walkach o Legionowo, Żerań, Targówek i Pragę Północ podczas powstania warszawskiego. Za swoje zasługi został odznaczony: Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Armii Krajowej, dwukrotnie Medalem Wojska, Warszawskim Krzyżem Powstańczym oraz Krzyżem Partyzanckim. Był także członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

W 1950 roku został absolwentem SGGW na Wydziale Rolniczym, później zrobił doktorat i habilitował się na Politechnice Łódzkiej. W 1976 roku uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego aby za 12 lat zostać już profesorem zwyczajnym. Tadeusz Gołębiewski odbył także zagraniczne staże na Uniwersytecie w Leuven oraz Uniwersytecie w Nancy. Kierunkami badań, którymi się zajmował były m.in. fermentacja i technologie słodu i piwa. Przez wiele lat był dyrektorem Instytutu Przemysłu Fermentacyjnego.

Tadeusz Gołębiewski zajmował się także redakcją Zeszytów Historycznych „Na przedpolu Warszawy”. Zmarł w 2010 roku w Warszawie.