Nauka na placu budowy

52044212122da.jpg

Władze Legionowa sukcesywnie inwestują w bazę edukacyjną miasta. Brak jednak planu koordynacji robót. W tym tygodniu rozpoczyna się rok szkolny, a dzieci zamiast do nowych budynków, pójdą na plac budowy.

ZSP nr 4 – Poprawa w nowym roku

Trudny będzie początek nauki w tym roku szkolnym dla uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Legionowie. Przez najbliźsze cztery miesiące nauczyciele będą pracować z uczniami pośród robotników i materiałów budowlanych. Wszystko za sprawą rozpoczętej przed wakacjami gruntownej przebudowy szkoły. Dzięki temu powierzchnia uźytkowa budynku zwiększy się z dotychczasowych 2783 m2 do 4057 m2, czyli o 45%. Nowy obiekt ma być oddany do uźytku 15 grudnia 2010 r. Dzięki zabudowie dotychczasowego patio pozyskane będą dwie sale przedszkolne, w których od drugiego semestru uruchomione zostaną dwa oddziały przedszkolne. Nadbudowa części piętrowej pozwoli uzyskać sześć sal lekcyjnych, pracownię artystyczną, świetlicę, izbę pamięci oraz pomieszczenia sanitarne. Budynek ma zostać dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo, poprzez wykonanie podjazdów, toalet oraz zainstalowanie windy. Wykonana będzie instalacja elektryczna, wentylacyjna i centralnego ogrzewania. Od wiosny uczniowie szkoły będą mogli korzystać z boiska o wymiarach 22×44 m z trybunami po cztery rzędy siedzeń, bieźni lekkoatletycznej czterotorowej, o długości 60 m i zeskoku do skoku w dal. Teren szkoły będzie miał teź nowe ogrodzenie, oświetlenie i parking na 60 miejsc postojowych. Koszt tej inwestycji wynosi 6 mln zł, zaś wykonawcą jest firma „Flisbud” z Janowa Lubelskiego.

 

Terminy będą dotrzymane

Jeśli chodzi o realizację harmonogramu robót, to prace są obecnie na półmetku, nadal budowana jest nowa część szkoły, ogrodzenie, trybuny pod boisko, trwają prace ziemne przy budowie bieźni.
Oficjalny termin zakończenia prac budowlanych to 15 grudnia i na razie nie jest zagroźony – zapewnia Tamara Mytkowska, rzecznik Urzędu Miasta Legionowo. –1 września udostępnione zostaną pomieszczenia, które istniały w szkole przed rozbudową. Poniewaź pozostały teren szkoły jeszcze do grudnia będzie placem budowy wystąpią pewne utrudnienia, parking będzie nadal zamknięty, podobnie jak teren wokół szkoły oraz plac zabaw . Natomiast sale lekcyjne i sala gimnastyczna będą dostępne. – dodaje Mytkowska. Niestey, jak udało nam się dowiedzieć, nie rozwiązany zostanie problem wejścia na teren szkoły od strony osiedla Piaski. Dzieci „zza torowiska” będą musiały pokonywać dodatkowe pół kilometra, by dostać się do szkoły lub – jak to było w latach ubiegłych – skracać sobie drogę przez dziurę w płocie.

 

Rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 2

Podstawówka połoźona przy Jagiellońskiej od lat wymagała rozbudowy. Dzieci systematycznie przybywało, a baza dydaktyczna nie była rozwijana. Obecnie prowadzone są  podobnie jak w przypadku SP4, szeroko zakrojone prace budowlane. Ich ogrom nie pozwalał na wykonanie ich przez 2 wakacyjne miesiące. Dodatkowo realizująca inwestycję firma Zambet z Pułtuska,ma miesiąc opóżnienia w stosunku do harmonogramu (pierwotnie koniec września), natomiast planowany termin oddania uczniom rozbudowywanej części placówki to drugi semestr roku szkolnego. Opóżnienie jest więc ogromne. Kierownik budowy Wojciech Moszczyński zapewnia, źe termin ukończenia budowy (koniec pażdziernika) zostanie dotrzymany: – Mieliśmy okołomiesięczne opóżnienie w lipcu, ale teraz, po znacznym zwiększeniu liczby pracowników na budowie, jesteśmy na bieźąco.

Na ostatnią chwilę trwają prace wykończeniowe we wnętrzu budynku, montowane są przyłącza kanalizacji sanitarnej, wykonywane są takźe prace przy zagospodarowywania terenu, takie jak budowa parkingu, chodniki, zieleń. Urząd Miasta Legionowo jako inwestor, razem z Dyrekcją szkoły i wykonawcą inwestycji zapewniają, źe ich priorytetem w trakcie tej rozbudowy jest bezpieczeństwo i spokój dzieci. – Pierwszego września rozpoczynamy w naszej szkole nowy rok szkolny. Mogę jednak zapewnić, źe z powodu prowadzonych prac budowlanych plan lekcji się nie wydłuźy, nadal będziemy pracować w trybie dwuzmianowym. Kuchnia pozostanie nienaruszona, niestety częściowemu zmniejszeniu będzie musiała ulec stołówka. Jedna z sal lekcyjnych będzie podzielona na pół. Zajęcia językowe będą wobec tego prowadzone w niej w mniejszych grupach. Utrudnienia będą teź dla rodziców, bowiem z powodu budowy ścieźki rowerowej zlikwidowane zostały miejsca parkingowe od strony ul. Jagiellońskiej – powiedziała dyrektor szkoły Bogumiła Załęska–Waszkiewicz.

Zmieni się niemal wszystko

Obecna szkoła zostanie połączona z nowoczesnymi budynkami: trzykondygnacyjnym dla pionu klas 0-III z oddzielnym wejściem dla uczniów, szatnią, salą rekreacyjną, nowymi duźymi salami lekcyjnymi z zapleczem, świetlicą z dwiema oddzielnymi salami do odrabiania lekcji i do zabawy, nowoczesną biblioteką z centrum multimedialnym. W części parterowej znajdzie się przestronna szatnia z poczekalnią dla rodziców, nowoczesna stołówka, przedszkole na sto miejsc. Placówka będzie takźe dostępna dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Pomieszczenia słuźyć będą nie tylko nauczaniu uczniów, lecz takźe wzbogacą ofertę zajęć pozalekcyjnych, które odbywać się będą w dogodnych dla dzieci godzinach. Rozbudowa szkoły umoźliwi takźe wprowadzenie wreszcie jednozmianowego trybu nauczania, będzie to jednak uzaleźnione od ilości dzieci uczęszczających do tej placówki. Ogromną zaletą rozbudowy jest to, źe dzieci będą mogły uczęszczać w tym samym miejscu od przedszkola do ukończenia szkoły podstawowej. – Wszyscy wiemy jak waźna dla najmłodszych jest stabilizacja i przebywanie w dobrze im znanym otoczeniu – mówi Bogumiła Załęska–Waszkiewicz. W trosce o maluchy zbudowany zostanie teź nowoczesny plac zabaw. Rozbudowa wnętrz to nie wszystko – zmieni się takźe otoczenie szkoły – powstanie ponad 100 nowych miejsc parkingowych oraz boisko. Koszt inwestycji to 10,5 mln zł brutto. Z rozbudowanej szkoły będzie mogło skorzystać około 650 uczniów oraz 100 przedszkolaków.

Jakub