Od czytelników: Pochód Kolorowej Skarpetki. XI Dni Osób z Niepełnosprawnościami miasta Legionowa i powiatu legionowskiego

marsz-kolorowej-skarpetki_17

W pierwszy dzień wiosny 21 marca 2022 ulicami Legionowa przeszedł wielobarwny „ Pochód kolorowej skarpetki”. Wzięło w nim udział ponad 500 mieszkańców powiatu. Zebrani wyrazili tym aktem solidarność z osobami obdarzonymi dodatkowym 21 chromosomem i ich rodzinami. Maszerujący rozpoczęli w ten sposób obchody Światowego Dnia Zespołu Downa. Wśród osób uczestniczących w pochodzie w kolorowych skarpetkach znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych różnych szczebli, przedstawiciele organizacji pozarządowych, dzieci i młodzież, przedszkolaki i uczniowie wielu szkół pod opieką nauczycieli. Zadaniem organizatorów Dni Osób z Niepełnosprawnościami miasta Legionowa i powiatu Legionowskiego jest wzbudzanie zainteresowanie lokalnej społeczności istotą tego syndromu. Drugą ważną sprawą jest wychowanie następnych pokoleń w duchu równości, tolerancji, zrozumienia i szacunku dla każdego człowieka. Uczestnicy oprócz symbolicznych kolorowych skarpetek, udekorowani byli kotylionami nawiązującymi do uroczystości. Na ulicę wyszli ludzie w różnym wieku, z różnymi z hasłami „ Wszyscy różni, wszyscy równi”, ”Inne dłonie takie same serca”, „Nie do pary, ale razem. W tym roku wyrażano również solidarność z cierpiącym narodem ukraińskim.

 

Kolorowe skarpetki i inne symbole

W ten wyjątkowy dzień organizatorzy zachęcali też do założenia skarpetek – najlepiej trzech (bo przecież w zespole Downa są 3 chromosomy w 21 parze) i w różnych, wesołych kolorach! Skarpetki mogły być w paski, w kropki, za kolano lub tuż przy kostce, mogą być z różnych, niepasujących do siebie par. Można również założyć kolorowe ubrania. Kolory przewodnie ŚDZD to granatowy i czerwony. Osoby dotknięte tą wadą genetyczną żyją wśród nas, spotykamy je na ulicy, są naszymi sąsiadami. Dlatego warto pochylić się i poczytać o ludziach z naszego otoczenia. Zarówno dzień 21 marca,  jak trzy pary kolorowych skarpetek w paski, czy też ubrania w kolorach granatowym i czerwonym mają znaczenie symboliczne. Data została wybrana z powodu dodatkowego, trzeciego chromosomu w dwudziesto-pierwszej parze chromosomów ludzkiego łańcucha DNA , która jest przyczyna wystąpienia wady genetycznej. „Już po raz czwarty w dniu 21 marca nasze Koło Pomocy dzieciom Specjalnej Troski przy TPD w Legionowie obchodziło Światowy Dzień Osób z zespołem Downa (ŚDZD)- mówi przewodnicząca koła, inicjatorka Marszu Kolorowej Skarpetki Ewa Grzesznik- w tym roku po raz drugi przeszliśmy w pochodzie przez miasto, dwukrotnie były to obchody wirtualne. Obie formy miały ten sam cel uświadomienie, że osoby z zespołem Downa mają takie same potrzeby jak osoby pełnosprawne. Oczekują szacunku, tolerancji i akceptacji. Jestem szczęśliwa, że w marszu wzięło tylu ludzi, dzieci i dorosłych. To świadczy, że przybywa ludzi wspierających nasze działania. Dziękuję wszystkim za ten akt dobrej woli. Proszę również pamiętajcie o nas przez cały rok. Przekazujcie swoją wiedzę i mądrość innym- zaapelowała pani Ewa

 

 

 

Światowy Dzień Zespołu Downa- lekcja szacunku i empatii

Światowy Dzień Zespołu Downa jest świętem ustanowionym w 2005 roku, ma na celu budowanie świadomości na temat Zespołu Downa, a także tolerancji i empatii wobec osób nim dotkniętych. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Kolorowy pochód w Legionowie jest dowodem na to, że wzrasta świadomość społeczna, zrozumienie problemów osób z niepełnosprawnościami. Podejście do nich, poszukiwanie rozwiązań, integracji jest bardzo poważne, ale nie sztampowe i nudne. Organizatorzy Dni Osób z Niepełnosprawnościami cały czas poszukują niezwykłych, trafiających prosto do serca technik, metod, sposobów, aby ludzie wspierali się nawzajem, uczyli wzajemnego szacunku i zrozumienia. Efekty tej działalności mają służyć dobru wszystkich mieszkańców. Widzimy w tych czasach do czego doprowadza nienawiść i zobojętnienie, brak tolerancji i akceptacji.

Organizatorzy XI Dni Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego.

Fundacja „Promień Słońca”, Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych ul. Jagiellońska 69, Zespół Szkolno-Przedszkolny Milenium w Legionowie, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Legionowie, Arena Legionowo, Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie, DPS Kombatant w Legionowie, Muzeum Historyczne w Legionowie, PCPR w Legionowie, Powiatowe Centrum Kultury w Legionowie, SP Łajski, Koło Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski przy TPD w Legionowie, Internetowa TV Śląsk, CIS Legionowo.

Patronat medialny sprawuje: Gazeta „Powiatowa”, Gazeta Miejscowa i LTV, PR Radio dla Ciebie, TV Śląsk. Pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Legionowo i Starosty Legionowskiego.

Jerzy Jastrzębski