Powiat. Wody Polskie planują zwiększyć poziom bezpieczeństwa mieszkańców w dolinie Bugu

fot. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie

fot. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie

Od kilku dni utrzymuje się wysoki poziom wody na Bugu w województwie mazowieckim, a na niektórych stacjach występuje przekroczenie stanów ostrzegawczych i alarmowych. Obecnie stany alarmowe przekroczone są u ujścia Bugu do Narwi, a w Orzechowie przekroczony znacznie jest stan ostrzegawczy. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie monitoruje sytuację na bieżąco i planuje w 2024 r. zwiększyć poziom bezpieczeństwa mieszkańców w dolinie Bugu.

 

 

– Na bieżąco monitorujemy sytuację na rzece Bug. Ściśle współpracujemy ze sztabami zarządzania kryzysowego na szczeblu gminnym i powiatowym. Obecnie stany wód na obszarze administrowanym przez RZGW w Warszawie układają się w strefie stanów wysokich, lokalnie średnich i niskich. Na Bugu w okolicy Małkini, Wyszkowa i Popowa nadal panuje trudna sytuacja hydrologiczna i powodziowa. – poinformowało w czwartek (1 lutego) Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

 

 

Jak dodają Wody Polski na skutek piętrzenia lodowego w dalszym ciągu utrzymują się podtopienia rozległych terenów doliny zalewowej ujściowego odcinka Bugu. Występują dalsze utrudnienia komunikacyjne, przede wszystkim utrudniony jest dojazd do m. Młynarze (gm. Zabrodzie). Podtopienia posesji i dróg występują również m.in. w rejonie m. Młynarze, Drogoszewo, Gulczewo, Ślubów, Kamieńczyk, Czarnów. Od dnia 30.01.2024 r. w działaniach uczestniczą Wojska Obrony Terytorialnej, które umocniły nasyp ziemny w rejonie Drogoszewo-Rybienko Leśne oraz zabezpieczyły zagrożone podtopieniami posesje.

Sytuacja hydrologiczna na rzece Bug i Jeziorze Zegrzyńskim

W związku z wysokimi stanami wód i zjawiskami lodowymi, sytuacja na Bugu i Jeziorze Zegrzyńskim jest monitorowana na bieżąco, a codzienne raporty hydrologiczne i lodowe są przekazywane do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Pracownicy Wód Polskich informują, że na przeważającym obszarze ujściowego odcinka rzeki Bug utrzymuje się pokrywa lodowa, co ogranicza spływ kry oraz wód roztopowych i powoduje utrzymywanie się wysokich stanów wody w zlewni dolnego Bugu. Pomimo tego wielkość odpływu ze Stopnia Wodnego Dębe wzrasta, topnieje również lód na Jeziorze Zegrzyńskim. 29.01.2024 r. stwierdzono wytworzenie się wolnej od lodu rynny na odcinku od Stopnia Wodnego w Dębem do rejonu m. Zegrze. Gospodarka wodna na Stopniu Wodnym Dębe jest prowadzona zgodnie z instrukcją gospodarowania wodą, by minimalizować ryzyko wystąpienia zatoru na ujściowym odcinku Bugu.

Wody Polskie planują zwiększyć poziom bezpieczeństwa mieszkańców w dolinie Bugu

Dla zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców w dolinie dolnego Bugu Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie planuje przeprowadzenie prac udrożnieniowych, w celu zapewnienia optymalnych warunków przepływu w rzece. Pierwszym krokiem, zaplanowanym na 2024 rok, jest opracowanie dokumentacji i uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych, z uwzględnieniem ograniczeń środowiskowych wynikających z form ochrony przyrody ustanowionych na rozpatrywanym odcinku Bugu.

Stan wody w Narwi w stacji Orzechowo prezentuje się następująco:

  • 368 cm (2024-02-01 03:50)

Stan alarmowy na Narwi w stacji Orzechowo wynosi 400 cm
Stan ostrzegawczy na Narwi w stacji Orzechowo wynosi 320 cm

Aktualny stan wody w Narwi w stacji Orzechowo można śledzić na bieżąco na stronie IMGW pod TYM adresem.

Stan wody w Bugu w stacji Popowo (powiat wyszkowski) prezentuje się następująco:

  • 397 cm (2024-02-02 03:40)

Stan alarmowy na Bugu w stacji Popowo wynosi 370 cm
Stan ostrzegawczy na Bugu w stacji Popowo 330 cm

Aktualny stan wody w Bugu w stacji Popowo można śledzić na bieżąco na stronie IMGW pod TYM adresem.