Powiat. Strażacy mają dużo wezwań do gniazd szerszeni, okazuje się jednak, że w większości są to chrabąszcze

Po lewej stronie szerszeń, po prawej chrabąszcz fot. (domena publiczna)

Po lewej stronie szerszeń, po prawej chrabąszcz fot. (domena publiczna)

W ostatnich tygodniach strażacy z powiatu legionowskiego mają bardzo dużo wezwań od mieszkańców w sprawie gniazd szerszeni. Okazuje się jednak, że w większości przypadków ludzie mylą szerszenie z chrabąszczami. Strażacy apelują do mieszkańców powiatu legionowskiego o dokładniejsze przyglądanie się owadom zanim wezwą ich na pomoc.

 

 

W ostatnich kilku tygodniach strażacy z powiatu legionowskiego mają dużo wezwań od mieszkańców związanych z prośbami o usunięcie gniazd szerszeni. Strażacy z powiatu legionowskiego informują, że takich zgłoszeń otrzymują ok. 3-4 dziennie.

 

 

Mieszkańcy mylą szerszenie z chrabąszczami

Strażacy starają się pomagać w każdym takim przypadku. Okazuje się jednak, że często po dojeździe na miejsce zgłoszenia strażacy nie mają do czynienia z szerszeniami a chrabąszczami. Mieszkańcy wzywający pomoc często mylą szerszenie z chrabąszczami. Jak informują strażacy tylko ok. 30-40 proc. takich wezwań potwierdza się i rzeczywiście chodzi o gniazda szerszeni.

Strażacy apelują do mieszkańców, którzy proszą o pomoc w takich przypadkach o dokładniejsze przyglądanie się owadom i weryfikowanie czy rzeczywiście sprawa dotyczy szerszeni czy tylko chrabąszczy. Pamiętajmy, że wezwany zastęp straży pożarnej do mylnie rozpoznanych owadów może być akurat potrzebny gdzieś indziej przy akcji ratowniczej, gdzie liczy się każda chwila.

Szerszeń europejski – gatunek owada z rodziny osowatych (Vespidae), z grupy żądłówek, największy z osowatych występujących w Europie Środkowej, pospolity na terenie całej Polski, zwłaszcza w pobliżu terenów zamieszkiwanych przez ludzi. Jego użądlenie może być niebezpieczne dla osób uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych. Długość ciała królowej (samica) 25–35 mm, samca 21–23 mm, a robotnicy 17–24 mm. Forma typowa dla obszaru Polski ma tułów czarny w rude plamy, odwłok żółty w czarne pasy. Głowa szerszenia zaopatrzona jest w silne żuwaczki.

Chrabąszcz majowy – gatunek chrząszcza z rodziny poświętnikowatych. Bardzo podobny do chrabąszcza kasztanowego. Chrabąszcz odbywa loty wieczorami w maju, czerwcu, a czasami na początku lipca, w dzień przebywa na drzewach liściastych. Długość 25–35 mm, ciało owalne, nieco wydłużone, czarne z białymi plamami na bokach odwłoka, czułki, pokrywy skrzydłowe i odnóża brunatne, silny gryzący aparat gębowy.