Trądzik różowaty – objawy, leczenie i profilaktyka

Girl in a beauty salon

Trądzik różowaty dotyka co dziesiątą osobę w wieku 30 – 55 lat. Jest to choroba o przewlekłym, często nawrotowym charakterze, a jej przyczyny nie są do końca poznane.

Wyróżniamy kilka postaci tej choroby:

postać rumieniowa – charakteryzuje się widocznym utrwalonym lub napadowym rumieniem i rozszerzonymi naczynkami na skórze twarzy
postać grudkowo-krostkowa – na skórze z utrwalonym rumieniem powstają dodatkowo grudki zapalne i krostki
postać przerosła – dotyczy tylko mężczyzn, charakteryzuje się przerostem i pogrubieniem skóry nosa, który przybiera „kalafiorowaty” kształt
postać oczna – powstają zmiany zapalne na brzegach powiek i spojówkach, które mogą towarzyszyć zmianom skórnym a twarzy

Pierwszym objawem choroby jest nadwrażliwa i naczyniowa skóra twarzy. Spowodowane to jest nadreaktywnością naczyń krwionośnych, które nadmiernie rozszerzają się pod wpływem różnych niespecyficznych bodźców. Takie niekorzystne działanie mają często: ekspozycja na słońce, sytuacje stresowe, pikantne pokarmy, alkohol, gwałtowne skoki temperatur, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, opalanie w solarium i wiele innych. Początkowo rumień pojawia się okresowo, a następnie utrwala się i zaczynają być widoczne teleangiektazje, czyli poszerzone skórne naczynka krwionośne. Z biegiem czasu na podłożu skóry naczyniowej powstają zmiany zapalne – grudki i krostki.

Trądzik różowaty – leczenie

Leczenie trądziku różowatego uzależnione jest od okresu choroby. W postaci rumieniowej stosujemy zabiegi laserowe lub urządzenia wykorzystujące intensywne źródło światła (tzw. IPL). Wykorzystuje się tu zjawisko fototermolizy selektywnej. Emitowana przez laser wiązka światła o określonej długości jest pochłaniana przez barwnik krwi – hemoglobinę. W efekcie energia lasera podgrzewa i niszczy naczynie krwionośne. Podczas zabiegu pacjent może odczuwać pieczenie skóry. Po zabiegu możliwe jest wystąpienie przejściowego zaczerwienienia i niewielkiego obrzęku. Konieczne jest unikanie słońca i stosowanie kremów z wysokim filtrem. Do osiągnięcia satysfakcjonujących efektów potrzeba jest z reguły od 2 do 5 zbiegów wykonywanych co około 4 tygodnie. Ilość zabiegów uzależniona jest od ilości, koloru i wielkości naczyń oraz głębokości ich położenia. W leczeniu postaci grudkowo-krostkowej niezbędne są już leki, zarówno stosowane miejscowo, jak i doustnie. W leczeniu wykorzystuje się kremy z metronidazolem, kwasem azelainowym oraz iwermektyną. Terapia ogólna polega na wielotygodniowym leczeniu przeciwzapalnymi antybiotykami z grupy tetracyklin lub pochodną witaminy A – izotretynoiną.

Co potem?

Po wyleczeniu stanów zapalnych, w okresie remisji choroby, stosuje się pilingi medyczne. Najbardziej skuteczne są zabiegi z kwasem azelainowym, mlekowym, migdałowym oraz z retinolem.W leczeniu trądziku różowatego bardzo ważne jest także unikanie słońca i czynników zaostrzających. Każdy pacjent musi obserwować, co w jego przypadku powoduje nasilenie zmian naczyniowych na twarzy i tego unikać.

 

Dermavita, ul. Piłsudskiego 30, Legionowo

tel. 22 732 72 63, 732 555 200

www.dermavita.com.pl