Wielkie porozumienie samorządów wokół Jeziora Zegrzyńskiego. Wspólnie będą walczyć ze smogiem

porozumienie-międzygminne-Nieporęt_40

Samorządy z powiatu legionowskiego podpisały umowę i porozumienie międzygminne na realizację zadania o dofinansowanie działania pod nazwą: „Twój piec – nasze powietrze”.

 

Wieliszew, Legionowo, Serock, Nieporęt, Dąbrówka, Jabłonna i Radzymin – te gminy wspólnie będą walczyć ze smogiem. W poniedziałkowe popołudnie 5 lipca w Kompleksie Rekreacyjno-Wypoczynkowym Nieporęt Pilawa w Nieporęcie Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki wraz z przedstawicielami Legionowa, Nieporętu, Serocka, Dąbrówki, Radzymina, Jabłonny w obecności Radnej Sejmiku Województwa Mazowieckiego Anny Brzezińskiej i Starosty Powiatu Legionowskiego Sylwestra Sokolnickiego podpisali porozumienia międzygminne na realizację zadania o dofinansowanie działania pod nazwą: „Twój piec – nasze powietrze”.

Chwilę wcześniej wójt Paweł Kownacki przypieczętował dofinansowanie projektu, składając wraz z Marcinem Podgórskim Dyrektorem Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego podpisy na umowie na realizację projektu dofinansowanego w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu MAZOWSZE 2021.

 

Na czym będzie polegał projekt?

Przez najbliższe 5 miesięcy gminy należące do Związku Gmin Zalewu Zegrzyńskiego będą wspólnie edukować swoich mieszkańców i namawiać do wymiany źródeł ciepła na te bardziej ekologiczne. W tym czasie zrealizowanych zostanie szereg działań edukacyjnych, w tym pomoc w pozyskiwaniu dotacji gminnych i państwowych.

W ramach zadania na terenie gmin, które podpisały porozumienia odbędą się pikniki ekologiczne, będzie prowadzona szeroka kampania informacyjna i promocyjna, wykorzystująca tradycyjne nośniki, takie jak billboardy, jak i te najnowsze w postaci portali społecznościowych. W ramach kampanii powstanie specjalna strona internetowa, filmiki edukacyjne i spotkania z ekspertami, którzy wytłumaczą o co chodzi z tym smogiem i dlaczego jest dla nas zagrożeniem.

Kampania edukacyjno-informacyjna „Twój piec – nasze powietrze” będzie realizowana na terenie gmin: Serock, Nieporęt, Legionowo, Jabłonna, Wieliszew, Dąbrówka oraz Radzymin.

Celem kampanii jest wdrożenie spójnej i skutecznej informacji i edukacji, która będzie zachęcać mieszkańców wszystkich gmin do wymiany źródeł ciepła na bardziej ekologiczne.

Gminy stają właśnie ramię w ramię do walki o czyste i zdrowe powietrze bez smogu dla dobra całego społeczeństwa.

 

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 8

  1. Zamiast wręczać wzajemnie walizki pieniędzy na ulotki które będą drukowane w „zaprzyjaznionych” rodzinnych drukarniach i organizować spotkania za pieniądze podatników to ufundujcie mieszkańcom nowe piece

    • Nikt nie zamierza drukować ulotek, a tym bardziej w jakichkolwiek zaprzyjaźnionych drukarniach. Ta akcja nie wyklucza się z programami dotacyjnymi gmin i WFOŚiGW. Akcja ta to ułamek kosztów programów wymiany pieców.

    • Taaak, mam dom na wsi pod Serockiem, ogrzewam go zasadniczo nowoczesnymi kaloryferami akumulacyjnymi elektrycznymi i wspomagam podczas mrozów piecem wolnostojącym na drewno. I teraz dotowane są wymiany kopciuchow na bardziej ekologiczne a ja z racji ogrzewania elektrycznego nie mam nic mimo że truje tylko podczas silnych mrozów. Czy słusznie ktoś napisał warto edukować ulutkami czy na festynach czy może faktycznie należałoby dotować tych którzy nie trują. Nadmieniam że planuje zainstalowanie fotowoltaiki ale dopiero wtedy kiedy stanie się to oplacalne

      • Greg – Urząd Marszałkowski dał pieniądze na tę kampanię edukacyjno-informacyjną „Twój piec – nasze powietrze” i teraz już nie ma zmiłuj, bo pieniądze muszą być wydane zgodnie z celami wskazanymi we wniosku o dofinansowanie. Przez najbliższe 5 miesięcy gminy należące do Związku Gmin Zalewu Zegrzyńskiego będą wspólnie edukować swoich mieszkańców i namawiać do wymiany źródeł ciepła na te bardziej ekologiczne. W ramach zadania na terenie gmin, które podpisały porozumienia odbędą się pikniki ekologiczne, będzie prowadzona szeroka kampania informacyjna i promocyjna, wykorzystująca tradycyjne nośniki, takie jak billboardy, jak i te najnowsze w postaci portali społecznościowych. W ramach kampanii powstanie specjalna strona internetowa, filmiki edukacyjne i spotkania z ekspertami, którzy wytłumaczą o co chodzi z tym smogiem i dlaczego jest dla nas zagrożeniem.
        Kopciuchów od samych tych rozrywek raczej zauważalnie nie ubędzie, bo problem jest nie w braku świadomości ekologicznej mieszkańców, tylko w braku pieniędzy na wymianę kopciuchów. Zamysł marketingowy tej kampanii uświadamiającej, pochodzi jeszcze z czasów socjalizmu i opiera się na trzech nogach i ta trzecia jest kulawa: władza światła, system najlepszy tylko ten naród jakiś niekumaty i dlatego trzeba go uświadomić, że np. ten cały smog to jeszcze gorszy od tego smoka wawelskiego – co to ogniem i siarą z pyska zionął.
        A o te pieniądze wydane na kampanię nie martw się: łatwo przyszły, łatwo pójdą ale jaki pijar – zobacz ile swoich eleganckich zdjęć zamieścili tylko przy tym artykule.

  2. Ci sygnatariusze tego Wielkiego porozumienia samorządów „Twój piec – nasze powietrze” i widoczni na zdjęciach, powinni edukację zacząć od siebie. Zrozumienie technicznej różnicy między „piecem” i „kotłem” to absolutna podstawa i jej niezrozumienie w tym przypadku to mylenie pojęć, które może się przerodzić w zwykły bełkot i marnowanie pieniędzy.

    • Zadałem sobie trochę trudu i odwiedziłem strony internetowe tych samorządowych sygnatariuszy tego, jakże Wielkiego porozumienia i wszyscy piszą to samo z samozachwytem, że ich Wielkie porozumienie dotyczy pieców i o kotłach ani słowa.
      Może dostali szmal tylko na edukację z pieców np. do pieczenia chleba, ciast….. w ramach promocji regionalnych przysmaków?

    • Panowie puryści dajcie spokój z tym oburzeniem z nierozróżnianiem pieca od kotła. Co nieco akademicki dyskurs będzie jedynie prowadził na manowce. Prawdziwy smog to mieliśmy w ubiegłym tysiącleciu. Tylko nikt tego nie mierzył tak jak teraz, kiedy podniecają się pyłami z ilomaś pozycjami po przecinku postawionym za 1 mm. Wtedy, kiedy przychodził sezon grzewczy i duma naszej lokalnej gospodarki ogrodnictwo, za pomocą dumy naszej krajowej gospodarki – miału, węgla i koksu dawała do pieca… to nie trzeba było żadnej aparatury, żeby zapoznać się z prawdziwym smogiem. Ba, nawet nie trzeba było wychodzić na nieświeże powietrze. Ono samo wdzierało się do domostw. I co? Przyszła nowa prawdziwa ekonomia, której uosobieniem stał się diabeł wcielony Balcerowicz i przepędziła smoga.

    • Wielka Paskuda z Zalewu mogła im ku swojej chwale podsunąć tę nazwę z piecami, tylko żeby dosłownie nie potraktowali drugi człon nazwy „nasze powietrze” i nie zawłaszczyli powietrze dla swoich samorządowych płuc.

Dodaj komentarz