Wpływ człowieka na ochronę środowiska. Jak możesz pomóc naturze?

fot.-eco-max

Każdego dnia ludzie na całym świecie wytwarzają ogromne ilości odpadów, co nie jest bez znaczenia dla naszej planety. Nadmierna ilość odpadów jest problemem globalnym dlatego bardzo ważne jest zastosowanie odpowiednich środków służących ochronie środowiska, życia i zdrowia ludzi. Istotne jest to, że nasz styl życia ma wpływ na otaczający świat i poprzez odpowiednie zachowanie możemy przyczynić się do dbania o ekologię.

Ochrona środowiska

Ochrona środowiska polega na podjęciu lub zaniechaniu działań, które umożliwiają zachowania bądź przywrócenie równowagi przyrodniczej. Polega ona w szczególności na: racjonalnym kształtowaniu środowiska oraz gospodarowaniu zasobami środowiska zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju, przeciwdziałaniu zanieczyszczeniom i przywracaniu elementów przyrodniczych do stanu właściwego.

Gospodarka odpadami

Jednym z kluczowych elementów ochrony środowiska jest gospodarka odpadami, czyli wytwarzanie odpadów i gospodarowanie odpadami. Zgodnie z Ustawą z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, gospodarowanie odpadami „to zbieranie, transport, przetwarzanie odpadów, łącznie z nadzorem nad tego rodzaju działaniami, jak również późniejsze postępowanie z miejscami unieszkodliwiania odpadów oraz działania wykonywane w charakterze sprzedawcy odpadów lub pośrednika w obrocie odpadami”.

W jaki sposób ludzie mogą przyczynić się do ochrony środowiska?

Życie człowieka jest związane z codziennym wytwarzaniem odpadów. Ten proces towarzyszy nam od zawsze, jest nieunikniony, ale możemy go kontrolować. Pamiętajmy, że mamy wpływ na to jaką ilość odpadów wytwarzamy oraz w jaki sposób to robimy. W ostatnim czasie coraz więcej ludzi zmienia styl życia na Zero Waste, czyli ogranicza wytwarzanie odpadów, tym samym przyczyniając się do ochrony środowiska. Zero Waste to wizjonerski, etyczny i ekonomiczny cel. Życie wedle idei Zero Waste sprowadza się do stosowania określonych zasad tzw. 5R : refuse (odmawiaj), reduce (ograniczaj np. zakupy), reuse  (wykorzystaj ponownie), recycle  (recyklinguj), rot (kompostuj np. obierki warzyw, fusy kawy i herbaty ).
Powinniśmy pamiętać, że w wyrzucanych przez nas odpadach jest wiele surowców, które mogą zostać ponownie wykorzystanie, dlatego tak bardzo ważne jest segregowanie śmieci. Do selektywnego sposobu zbierania wykorzystuje się pojemniki lub/i worki w odpowiednich kolorach: niebieski (papier) , zielony (szkło), żółty (metale i tworzywa sztuczne) oraz brązowy (odpady ulegające biodegradacji ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów).

Odpowiedni sposób segregacji jest bardzo ważny ponieważ w kolejnym etapie poszczególne frakcje odpadów poddawane są recyklingowi. Dobrą informacją jest to, że coraz częściej na półkach sklepowych spotykamy towary oznaczone symbolem recyklingu (trójkąt składający się z zielonych strzałek). Kupując takie produkty wspieramy ochronę środowiska.
Pamiętajmy, że każdy z nas ma realny wpływ na ekologię a tym samym na przyszłość naszej planety.

Artykuł opublikowany przy współpracy z firmą: