PWK zakończyło remont na os. Piaski

PWK

Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Kanalizacyjne ( PWK ) zakończyło prace remontowe na osiedlu Piaski. Wzdłuż Alei Sybiraków ciągnęły się wykopy, które wzbudzały ciekawość mieszkańców i rodziców pobliskiej szkoły. Po co te remonty?

Kiedy w łazience lub kuchni odkręcamy kurek, nie zdajemy sobie sprawy, jakie urządzenia są konieczne, by instalacje wodociągowe działały sprawnie. Firma wodociągowa musi dostosować się do obowiązujących przepisów oraz przewidywać sytuacje i kłopoty, jakie mogą spotkać dostawcę wody. Każde przedsiębiorstwo zajmujące się dostawą wody dla mieszkańców, powinno posiadać co najmniej dwa zabezpieczenia, które umożliwiałyby w sytuacjach kryzysowych nieprzerwane dostawy dla miasta. Inaczej każda awaria oznaczać będzie brak wody w kranach i przerwy do czasu usunięcia jej przyczyny. Firma będzie musiała zapewnić beczkowozy, by odbiorcy mieli dostęp do wody pitnej.

Studnie, stacje i energia

Podstawą do takiej działalności jest przede wszystkim odpowiednia baza. Pierwszy element to posiadanie odpowiedniej ilości studni głębinowych. Wokół nich musi być utworzona strefa bezpieczeństwa, a teren powinien być chroniony poprzez odpowiednie ogrodzenie i monitoring. Drugim takim elementem są stacje uzdatniania wody z urządzeniami, które zapewniają utrzymanie jakości wody według surowych norm sanitarnych. Bardzo ważne jest również zapewnienie drugiego źródła zasilania w energię, tak by mieć alternatywę w razie przerw w dostawie prądu. W przypadku nieprzewidzianych problemów, usterką, burzą czy zerwaniem sieci, mieszkańcy nie zauważą różnicy. Dodatkowe źródło zasilania włączy się automatycznie. Kolejnym elementem zabezpieczającym dostawy dla mieszkańców, jest połączenie wszystkich stacji w jeden system. Jest to nieodzowne, by przygotować się do sytuacji związanych z nieprzewidzianymi wypadkami, skażeniami ujęć czy innymi awariami.

Spinka, czyli połączenie

W tej chwili w Legionowie istnieją dwa takie połączenia pomiędzy stacją Jagiellońska i stacją Łajski oraz, wykonane w minionym miesiącu, połączenie stacji uzdatniania na osiedlu Piaski oraz stacji w Centrum Szkolenia Policji. Inwestycję tę PWK przeprowadziło własnymi siłami. Zatrudniając zewnętrzną firmę, PWK poniosłoby większe koszty, orientacyjnie 300 tysięcy złotych. – Dzięki temu wydaliśmy około 1/3 tej kwoty – informuje Prezes PWK Grzegorz Gruczek. Prace polegały na przeprowadzeniu instalacji wzdłuż Alei Sybiraków do budynków CSP. W czasie wakacji rozebrano tam chodniki, by po montażu rur na powrót je ułożyć. Wykonano również przejście pod ulicą Piaskową. – Pracownicy mieli instrukcje, by po zakończeniu prac, wszystko wróciło do poprzedniego stanu – mówi prezes PWK. W przyszłości PWK zamierza podjąć się jeszcze wykonania dwóch takich spinek. Powstanie wówczas pierścień, który zapewni nieprzerwany i bezpieczny ciąg dostaw wody dla mieszkańców Legionowa.

Modernizacje

By pozostawać w kontakcie ze swoimi klientami, PWK zamierza przygotować się też do wprowadzenia systemu informowania podobnego do tego, które obecnie działa w niektórych urzędach miast i gmin. Dzięki elektronicznemu lub sms-owemu powiadamianiu, każdy zapisany w bazie mieszkaniec, będzie mógł dowiedzieć się o remontach, modernizacji czy też awariach. W niedalekiej przyszłości klienci zostaną poproszeni o udostępnienie swoich danych, by móc korzystać z tych udogodnień.

red.