Serock/Wieliszew. Trwa modernizacja Elektrowni Wodnej w Dębem. To najpoważniejszy remont od lat

Elektrownia Wodna w Dębem fot. PGE Energia Odnawialna

Elektrownia Wodna w Dębem fot. PGE Energia Odnawialna

Elektrownia Wodna w Dębem jest jedną z największych elektrowni przepływowych jakie należą do PGE Energia Odnawialna S.A. PGE planuje, że cztery potężne hydrozespoły zostaną wymienione do końca 2022 roku. Działania te pozwolą pracować elektrowni przez kolejne lata. 

 

 

Elektrownia Wodna w Dębem została uruchomiona w 1963 roku i działa od blisko 60 lat. PGE Energia Odnawialna rozpoczęła właśnie prace modernizacyjne. W ich trakcie  zdemontowane zostaną wszystkie z czterech hydrozespołów. Każdy z nich ma wysokości kilkupiętrowego budynku. Ich demontaż wiąże się z ogromną akcją logistyczną. Wymienione zostaną między innymi 30-tonowe turbiny i łopaty ruchome aparatu kierowniczego, z której każda waży dwie tony.  Zastąpiony na nowy zostanie także ponad 30 tonowy wirnik generatora. Część z prac konserwacyjnych będzie prowadzona pod wodą. Wyspecjalizowani nurkowie uzupełniają ubytki w betonie, czyszczone są również zasuwy i zawory.

 

 

PGE Energia Odnawialna informuje, że zgodnie z harmonogramem prac do końca kwietnia 2021 roku wymieniony zostanie hydrozespół nr 4, a w ciągu kolejnych ośmiu miesięcy to samo stanie się hydrozespołem nr 3. Kolejne dwa hydrozespoły wymienione zostaną w 2022 roku. Poza pracami przy systemach prądotwórczych zapory, prowadzona jest wymiana instalacji elektrycznej, wentylacji i systemu przeciwpożarowego.

Spółka PGE zdecydowała, że na czas prac modernizacyjnych i remontowych Elektrownia Wodna w Dębem nie zostanie wyłączona z eksploatacji. Z powodu pandemii koronawirusa wprowadzono specjalne środki bezpieczeństwa sanitarnego, minimalizujące ryzyko zakażenia między załogą elektrowni a ekipą remontową. Jak zapewnia PGE Energa Odnawialna, wszystkie podzespoły trafiły do elektrowni zgodnie z planem: system sterowania dostarczyli polscy producenci, łopaty ruchome aparatu kierowniczego sprowadzono z Hiszpanii, wał turbiny przyjechał z Włoch a wirnik i generator z Austrii.

 Scentralizowana i zautomatyzowana zostanie obsługa urządzeń elektrycznych i mechanicznych oraz poprawi się efektywność energetyczna elektrowni. Wyeliminowany zostanie także potencjalny negatywny wpływ na środowisko, poprzez zminimalizowanie użycia ropopochodnych środków smarnych na rzecz materiałów biodegradowalnych – informuje Marcin Karlikowski, prezes PGE Energia Odnawialna.

Dodatkowo jak zapewnia spółka wykonane prace pozwolą na zwiększenie bezawaryjności elektrowni. Po zakończeniu prac modernizacyjnych w grudniu 2022 roku produkcja energii elektrycznej w elektrowni w Dębem wzrośnie o 17% do poziomu ok. 120 GWh rocznie co pozwoli  zaspokoić potrzeby energetyczne ponad 50 tys. gospodarstw domowych.