Święto CSŁiI: 98 lat łącznościowców w zielonych mundurach z Zegrza

Odznaczeni_Pakula_CSŁiI_2017_IZ_44

 

Obóz Szkolny Wojsk Łączności, Oficerska Szkoła Łączności Radiowej, Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Łączności, Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki.

Tak wyglądałaby najbardziej syntetyczna depesza opisująca chronologię blisko stuletniej historii zegrzyńskiej kuźni kadr wojskowych specjalistów w szeroko rozumianej dziedzinie łączności i komunikacji.

Każdego roku pięć tysięcy żołnierzy zdobywa w Zegrzu wiedzę i umiejętności począwszy od czteromiesięcznych szkoleń unitarnych dla kandydatów do zawodowej służby wojskowej poprzez wszelkie specjalności w zakresie łączności i informatyki, aż po tajniki wojny radioelektronicznej i walki informatycznej.

Msza

13 września w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu odbyło się doroczne święto jednostki połączone z dniem otwartych koszar. Właściwą uroczystość poprzedziło nabożeństwo w Kościele Garnizonowym. Mszę odprawił biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. W wygłoszonym kazaniu podkreślił znaczenie informacji, która zawsze może przekładać się na prawdę lub fałsz i jak wpływa to na nasze życie. Zwrócił też uwagę zebranych na umieszczoną w głównej nawie Kościoła Garnizonowego w Zegrzu starą, kamienną kolumnę, która pochodzi z „kościoła wysadzonego w powietrze w 1987 roku”. Wzmianka o tym zaintrygowała nas do tego stopnia, że postaramy się opisać tamto wydarzenie w najbliższym czasie.

Część oficjalna

Tymczasem na placu apelowym CSŁiI ustawiły się czworoboki pododdziałów, w tym orkiestra, kompania reprezentacyjna z pocztami sztandarowym i flagowym, kadra oraz słuchacze. Obok trybuny honorowej znalazły się poczty sztandarowe zaproszonych instytucji – Służby Ochrony Kolei oraz szkół prowadzących klasy mundurowe. Przybyli między innymi uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych w Otwocku, gdzie oprócz klas mundurowych funkcjonuje Jednostka Strzelecka 1019 im. Żołnierzy AK IV Rejonu „Fromczyn”, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu, Zespół Szkół nr 2 im. 9. Pułku Strzelców w Grajewie i Zespołu Szkół Salezjańskich w Legionowie.

 

 

Goście

Na trybunie miejsca zajęli goście oficjalni: senatorowie RP Anna Maria Anders – sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Jan Żaryn – obydwoje reprezentujący Klub Parlamentarny PiS, minister zdrowia Konstanty Radziwiłł i przedstawiciel Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych płk Zygmunt Malec (absolwent WSO w Zegrzu). Przybyli reprezentanci władz powiatu legionowskiego oraz miasta i gminy Serock.

Uroczystość uświetniła swą obecnością Pani Bronisława Romanowska – Mazur ps. „Sosna”, kombatantka VII Obwodu „Obroża” 1. Rejonu AK „Brzozów” i Szarych Szeregów, autorka wspomnień pt. „Czas próby”, znana poetka z Legionowa.

Święto

Przemówienie wygłosił komendant Centrum płk dr Ireneusz Fura. Po nim głos zabrał minister K. Radziwiłł i senator Żaryn. Zasłużonym żołnierzom i pracownikom wręczono odznaczenia resortowe oraz nagrody okolicznościowe i odbyła się defilada pododdziałów. Następnie złożono wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą patrona zegrzyńskiego Centrum gen. Heliodora Cepę oraz obeliskiem wmurowanym w miejscu zamordowania przez Niemców mjr Konstantego Radziwiłła, kwatermistrza w 3. batalionie I Rejonu „Marianowo-Brzozów” (Legionowo) VII Obwodu Armii Krajowej „Obroża”.

Dzień otwarty

Zwieńczeniem uroczystości było spotkanie pokoleń przy prawdziwej żołnierskiej grochówce serwowanej w warunkach polowych. Przybyli goście mieli okazję zapoznać się z wyposażeniem wojsk łączności udostępnionym specjalnie w tym celu oraz zwiedzić obiekty jednostki.