Wieliszew. Nie dla krematorium dla zwierząt w Łajskach

centrum-kultury-lajski

W Centrum Kultury w Łajskach odbyło się zebranie wiejskie dotyczące m.in. budowy krematorium dla zwierząt na terenie gminy (fot. www.ok.wieliszew.pl)

W miniony czwartek (15 stycznia) na zebraniu wiejskim Centrum Kultury w Łajskach jednomyślnie podjęto uchwałę sprzeciwiającą się budowie krematorium dla zwierząt przy ulicy Polnej.

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego (PINB) w Legionowie planuje wszcząć odrębne postępowanie w sprawie samowoli budowlanej.

Przypomnijmy. Na początku września 2014r. do Starostwa Powiatowego w Legionowie wpłynął wniosek stołecznej spółki „Niebiański Zwierzyniec” o pozwolenie na budowę krematorium dla zwierząt do 65 kg przy ulicy Polnej w Łajskach w gminie Wieliszew. Zanim starostwo wydało decyzję w tej sprawie, budowa spalarni już się w tym miejscu rozpoczęła. Oczywiście rozpoczęte prace budowlane wzbudziły najpierw zaciekawienie okolicznych mieszkańców, zaś po tym, jak dowiedzieli się oni, co kryje się za tą budową, pojawił się ogromny niepokój i protesty. Mimo iż stosowna zgoda na budowę tego typu obiektu nie została jeszcze wydana, na placu budowy zaczęto już wylewać fundamenty, zaś na jego ogrodzeniu nie wywieszono żadnej tablicy informującej o przedmiocie i podmiocie inwestycji.

Samowola budowlana

Mieszkańcy Łajsk i członkowie stowarzyszenia „Twoja Gmina Wieliszew” zaalarmowało starostwo o powstającej samowoli budowlanej przy ul. Polnej. Rozpoczęło się postępowanie administracyjne, w trakcie którego zlecono kontrolę PINB. Wizja lokalna zorganizowana przez ten organ pod koniec 2014r. potwierdziła obawy mieszkańców. Mianowicie „Niebiański Zwierzyniec” rozpoczął tam budowę krematorium dla zwierząt, nie mając ku temu odpowiednich uprawnień i niezbędnych pozwoleń administracyjnych. W związku z powyższym i zgodnie z obowiązującym prawem starosta Jan Grabiec jeszcze w grudniu umorzył postępowanie toczące się w sprawie wydania pozwolenia na budowę tego typu obiektu, zaś już dzisiaj (20 stycznia) PINB będzie mógł wszcząć odrębne swoje w sprawie trwającej tam samowoli budowlanej.

Zależy od miejscowego planu

Umorzenie postępowania w sprawie wydania pozwolenia na budowę spalarni zwłok zwierząt domowych dla spółki „Niebiański Zwierzyniec” nie wyklucza sytuacji ponownego ubiegania się o takową zgodę przez wskazanego inwestora. Według prawa starosta musi się bowiem zgodzić na realizację takiego przedsięwzięcia, o ile wniosek inwestorski będzie zgodny z obowiązującymi w danej miejscowości zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp). Dla tej części wsi Łajski obowiązuje mpzp z 2000r. W rejonach ulic Gwiaździstej i Polnej, w pobliżu tamtejszej jednorodzinnej zabudowy mieszkaniowej, dokument ten dopuszcza też i mało uciążliwą zabudowę usługową. W świetle ogólnych krajowych przepisów spalarnie zwłok zwierząt domowych nie znajdują się na liście przedsięwzięć uciążliwych, mogących w znaczący sposób oddziaływać na środowisko. W związku z tym, do wydania pozwolenia na ich realizację, urzędnicy starostwa nie będą w przyszłości potrzebować żadnych uzgodnień z właściwą Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska (RDOŚ) w postaci np. raportu oddziaływania inwestycji na środowisko (tzw. raport ooś).

Utrudni im życie

Przerwana obecnie – przynajmniej na papierze – budowa spalarni zwłok dla zwierząt domowych przy ulicy Polnej w Łajskach jest według władz gminy Wieliszew niezgodna z obowiązującym tam mpzp. Ich zdaniem budowa obiektu tego typu może budzić szerokie konflikty społeczne wśród wieliszewian. Aby odpowiednio poprzeć zajęte przez siebie stanowisko wieliszewscy włodarze dotarli nawet do projektanta Mariana Reterskiego z łódzkiego „Biura Rozwoju Przestrzennego”, który przed 14 laty opracował powyższy dokument. – Lokalizacja krematorium dla zwierząt w tej okolicy, mimo iż z założenia nie jest przedsięwzięciem mogącym w znaczący sposób oddziaływać na środowisko, jest działalnością, która może budzić szereg konfliktów społecznych i wywoływać wśród mieszkańców stany utrudniające im życie. Choćby nawet z uwagi na to nie mieści się w definicji prawnej mało uciążliwej działalności usługowej – wójt Paweł Kownacki zapoznał mieszkańców Łajsk z opinią wspomnianego fachowca w tej sprawie podczas czwartkowego zebrania wiejskiego (15 stycznia). Opinię powyższą już nieco wcześniej przesłano też i pracownikom starostwa, którym możliwe że w przyszłości przyjdzie już po raz drugi z kolei rozpatrzyć wniosek inwestora „Niebiański Zwierzyniec”.

Wójt może powiedzieć „nie”?

Zgodnie z krajową ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wójt w oparciu o przepisy lokalnej uchwały może zgodzić się bądź też nie na realizację tego typu przedsięwzięć. Powołując się na powyższe zapisy, władze chcą już w najbliższym czasie podjąć odpowiednie kroki zabezpieczające gminę przed lokalizacją na jej terenie m. in. krematoriów dla zwierząt. – Na najbliższej sesji Rady Gminy Wieliszew chcemy przyjąć właśnie taką uchwałę. Obecnie nasi prawnicy opracowują jej szczegółowe zapisy, tak aby w przyszłości uniemożliwiały one lokalizowanie każdego wątpliwego przedsięwzięcia tego typu nie tylko w tej okolicy – wyjaśniał wójt Paweł Kownacki podczas zebrania sołeckiego w Łajskach.

W Czosnowie zablokowali

Władze gminy Wieliszew oraz wsi Łajski zapowiedziały w tej konkretnej sprawie także interwencję w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Nowym Dworze Mazowieckim. – Z dotychczas uzyskanej w tym temacie wiedzy wiem, że podobna inwestycja miała być zrealizowana w nowodworskim Czosnowie. Na szczęście dzięki wspólnym i zgodnym działaniom władz gminy i mieszkańców udało się ją na tym terenie zablokować – spuentował wieliszewski radny Jan Sołtys, będący równocześnie sołtysem wsi Łajski