Rowerem przez gminę Wieliszew. Gdzie warto pojechać

kosciol-wieliszew-jeziorko-wieliszewskie

Kościół w Wieliszewie (fot. Dariusz Ślusarski)

Gmina Wieliszew to malownicze tereny położone na północ od Legionowa. Na terenie gminy znajdziemy bujne lasy, czyste rzeki i urokliwe jeziora. Nie brakuje też miejsc na wycieczki rowerowe.

W skład gminy Wieliszew wchodzą miejscowości: Góra, Janówek Pierwszy, Kałuszyn, Komornica, Krubin, Łajski, Michałów-Reginów, Olszewnica Stara i Nowa, Poddębie, Sikory, Skrzeszew, Topolina oraz Wieliszew, gdzie mieści się siedziba gminy. Wieliszew jest jedną z najstarszych miejscowości naszego powiatu.

Jak dojechać rowerem i co warto zobaczyć w Wieliszewie i okolicach?
Dogodnym połączeniem z Wieliszewem jest dojazd Szybką Koleją Miejską z Warszawy (S9). Jednak połączenie te nie działa w weekendy. Dlatego też rowerzystom polecamy Koleje Mazowieckie i dojazd do stacji Chotomów, Janówek (gmina Wieliszew) lub do Legionowa i stamtąd już jesteśmy o krok, by wjechać na urozmaicone szlaki rowerowe gminy Wieliszew.

Szlak zachodni (znaki żółte rowerowe)

Ten zróżnicowany pod względem krajobrazu szlak rowerowy swój początek i koniec ma przy stacji PKP Janówek, choć początek szlaku to umowna sprawa, bo zatacza on pętlę. Można również zacząć wycieczkę w Chotomowie jak i w Janówku Drugim, przyjeżdżając ze stolicy. My ruszamy z Janówka i kierujemy się na północ do miejscowości Góra, gdzie można zjechać troszeczkę ze szlaku i zobaczyć forty, które wchodziły w skład umocnień pobliskiej Twierdzy Modlin. Kolejnym ważnym punktem szlaku są ruiny zamku Poniatowskich w Górze. Od tego momentu szlak skręca na wschód. Po lewej stronie widzimy przepiękne jezioro Góra, a po kilku kilometrach po prawej Łowisko Okoń. Na pewno trzeba tu włożyć więcej sił, ponieważ trasa jest nieco piaszczysta. Mijamy kolejne miejscowości w gminie Wieliszew – Krubin i Olszewnicę Nową, przejeżdżając Uroczysko Kałuszyn. Na tym fragmencie trasy również trzeba mocniej przycisnąć na pedały, ponieważ drogi są mocno zapiaszczone. Za Uroczyskiem Kałuszyn wjeżdżamy na drogę prowadzącą w stronę Sikor, następnie skręcamy w stronę jeziora Klucz. Tam też mijamy stajnię Klucz, która zachęca do krótkiego odpoczynku i podziwiania wspaniałych koni. Kolejne miejscowości, przez które prowadzi szlak, to Topolina i Skrzeszew. Za Skrzeszewem trasie wiedzie przez Uroczysko Szybalin. Za uroczyskiem droga prowadzi do szosy w Olszewnicy Starej, gdzie trzeba skręcić w lewo i po kilkuset metrach w prawo, w ulicę Polną. Kolejny fragment szlaku prowadzi już w gminie Jabłonna. Szlak Zachodni wiedzie przez Dąbrowę Chotomowską i Chotomów, gdzie trzeba dojechać do wiaduktu w Chotomowie i znów skierować się w stronę lasu. To również jedno z ciekawszych miejsc na tym szlaku. Piękne drzewostany sosnowe zachęcają do odpoczynku. Po wyjeździe z lasu szlak prowadzi przez Trzciany i Janówek Drugi do stacji PKP, gdzie kończy się Szlak Zachodni. Długość szlaku oscyluje w granicach 35,5 km.

Szlak wieliszewski (znaki czerwone rowerowe)

Najdłuższy ze szlaków rowerowy na terenie gminy Wieliszew. Jego długość do około 48 km. Ma charakter pętlowy, więc można wjechać na niego z kilku punktów. Najlepiej dojechać SKM S3 lub SKM S9 do stacji PKP Wieliszew, bo szlak prowadzi obok stacji. Można również dojechać do Chotomowa Kolejami Mazowieckimi i po przejechaniu fragmentem Szlaku Zachodniego dojechać za Dąbrową Chotomowską na Szlak Wieliszewski. My zaczniemy wycieczkę w Wieliszewie i skierujemy jednoślady w kierunku północnym w stronę centrum Wieliszewa. Po drodze możemy odwiedzić zapomniany dawny cmentarz wojskowy. Trzeba zjechać ze szlaku rowerowego na Szlak Polski Walczącej oznaczonym kolorem zielonym. Ale to tylko alternatywa. Mijamy po prawej stronie Jezioro Kwietniówka, a potem znajdujemy się w centrum miejscowości. Na uwagę zasługuje kościół pw. Przemienienia Pańskiego i wieża widokowa, z której rozciąga się niesamowity widok na okolice. Za kościołem czeka nas kolejna atrakcja turystyczna czyli Jezioro Wieliszewskie, które przeszło niedawno rewitalizację. To wspaniałe miejsce nie tylko na rower, ale i rodzinne spacery. My kierujemy się dalej na północny-zachód w kierunku Komornicy, Poddębia, Topoliny i Sikor, następnie czeka na nas długi odcinek przez Łąki Krubińskie. Na pewno porazi nas cisza i spokój tego miejsca. Wokół nas przepiękne łąki o każdej porze roku. W okolicach Jeziora Drążewo skręcamy na południe i mijamy Łowisko Specjalne „Okoń” chętnie odwiedzane przez wędkarzy. Za Okoniem mijamy forty w Janówku Pierwszym. To tu nagrywane były sceny w filmie Czas honoru. W Janówku przy stacji PKP skręcamy w lewo i kierujemy się na wschód wzdłuż torów kolejowych. Następnie z prawej strony możemy podziwiać Lasy Chotomowskie i Uroczysko Bagno. Przejeżdżamy przez Olszewnicę Starą i znajdujemy się w Lasach Legionowskich. Szlak wiedzie przez moment Aleją Róż i z innym szlakiem zwanym Pułtuskim. Z Alei Róż odbijamy w stronę Łajsk, a wycieczkę kończymy przy stacji PKP Wieliszew.

Trasa Obwodowa (znaki zielone rowerowe)

Trasa Obwodowa, licząca 22,5 km, to możliwość połączenia wycieczki rowerowej z plażowaniem na tzw. Wodociągach w Wieliszewie. Jedyna trudność to dojazd do szlaku. Chyba lepiej zacząć wycieczkę w Górze, dojeżdżając do miejscowości ze stacji PKP Janówek. Stamtąd przejechać 2,5 km Szlakiem Zachodnim (znaki żółte rowerowe), by rozpocząć przejażdżkę przy wale narwiańskim. Po około 15 km docieramy do zapory wodnej w Dębem. Potem kierujemy swoje jednoślady na plażę powyżej Zakładu Wodociągu Północnego w Wieliszewie. Po plażowaniu można dojechać do końca szlaku, który znajduje się w Zegrzu Południowym (gmina Nieporęt) lub dotrzeć do stacji PKP Wieliszew (alternatywnie do Legionowa, skąd lepsze połączenie ze stolicą).

O innych szlakach rowerowych jak i o pieszych w kolejnym odcinku przewodnika.