Wieliszew. Osiedle mieszkaniowe zamiast asfaltowni w Łajskach? Deweloper wnioskuje o warunki zabudowy

asfaltownia-lajski

Asfaltownia w Łajskach, fot. GP/kg (archiwum)

W wieliszewskim magistracie toczy się postępowanie w sprawie ustalenia warunków zabudowy dla terenów dawnej asfaltowni przy ulicy Suwalnej w Łajskach. Deweloper chce tam zbudować gigantyczne osiedle mieszkaniowe. Do rozpoczęcia tej inwestycji warunki zabudowy są dokumentem kluczowym.

Decyzja środowiskowa już jest

W miejscu dawnej asfaltowni przy ulicy Suwalnej w Łajskach, gdzie ma powstać osiedle mieszkaniowe nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp). Obowiązuje tam gminne studium, które przeznacza tę nieruchomość pod działalność przemysłową. Aby móc tam zrealizować to przedsięwzięcie mieszkaniowe, deweloper musi uzyskać warunki zabudowy. Wcześniej zobowiązany był uzyskać decyzję środowiskową. Tę – pomyślną dla inwestora – wydano 1 czerwca 2020r.

 

Warunki zabudowy

Obecnie w wieliszewskim magistracie toczy się postępowanie w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy dla tej inwestycji mieszkaniowej. – W dniu 8 lutego do Urzędu Gminy Wieliszew wpłynął wniosek inwestora o ustalenie warunków zabudowy dla działek 763/2, 398/7, 395/8, 395/5 we wsi Łajski przy ulicy Suwalnej. W dniu 15 lutego inwestor został wezwany do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Jeśli wniosek zostanie uzupełniony przez inwestora, zostanie przeprowadzone postępowanie w przedmiocie analizy i ustalenia warunków zabudowy – informuje Anna Ziółkowska z referatu informacji i promocji UG Wieliszew.

Konsultacje z nikłym zainteresowaniem społecznym

Jesienią 2020r. przeprowadzono konsultacje społeczne w sprawie budowy osiedla mieszkaniowego przy ulicy Suwalnej w Łajskach.– Czy teren powinien pełnić funkcje dotychczasowe – zagospodarowanie dla przedsiębiorców pod usługi budowlane, asfalciarnia itp.? Czy teren powinien pełnić funkcję mieszkaniową uzupełnioną usługami nieuciążliwymi? Czy teren powinien pełnić inne funkcje – Państwa propozycje? – to pytania, które wówczas zadano wieliszewianom. Wyniki tych konsultacji zadziwiły wieliszewskich urzędników, głównie z uwagi na niską frekwencję społeczeństwa. –  Zadziwiający jest fakt, że tak znikoma liczba mieszkańców skorzystała z możliwości wypowiedzenia się na temat zagospodarowania tych terenów. Do Urzędu Gminy Wieliszew wpłynęły tylko 3 odpowiedzi w ramach prowadzonych konsultacji społecznych. W udzielonych odpowiedziach na pytania, mieszkańcy wskazują, że nie chcą by teren spełniał dotychczasowe funkcje zagospodarowania dla przedsiębiorstw budowlanych. Według ankietowanych teren powinien pełnić funkcję mieszkaniową, ale z zabudową jednorodzinną, jak sąsiednie obszary zagospodarowania – wyjaśnia Anna Ziółkowska z wieliszewskiego magistratu. Co ważne, wspomniane konsultacje miały charakter jedynie opiniotwórczy, a ich wyniki nie są dla władz gminy wiążące.

Nie określi charakterystyki planowanej inwestycji

Jak  poinformowano nas w Urzędzie Gminy Wieliszew, we wniosku o wydanie warunków zabudowy, inwestor nie określił charakterystyki planowanej inwestycji. Nie wiemy więc czy nadal w planach ma budowę, pierwotnie tam zakładanych 700 mieszkań na około 2500 mieszkańców, czy może plany w jakimś zakresie uległy modyfikacji. Wspomniane wcześniej braki w dokumentacji dotyczyły właśnie tego elementu wniosku o wydanie warunków zabudowy. Nieoficjalnie mówi się, że miedzy gminą a inwestorem trwają negocjacje w zakresie partycypowania przez niego w budowie szkoły i przedszkola, bowiem placówka w Łajskach nie byłaby w stanie pomieścić tylu nowych uczniów. Do sprawy będziemy wracać.