Od kilku miesięcy regularnie publikujemy artykuły na temat sytuacji w okolicznych schroniskach. Za przyjęcie zwierząt do placówki schroniska pobierają duźe pieniądze, które powinny gwarantować im godziwe utrzymanie. Wciąź jednak jesteśmy bombardowani informacjami o fatalnej sytuacji zwierzaków w tych psich przytuliskach. Wolontariusze zgłaszają sprawy na policję, ślą donosy do prokuratury. Bez efektów.
Niemal co tydzień otrzymujemy informacje na temat fatalnego stanu zwierząt w schronisku oraz nieskuteczności policji, prokuratury, władz samorządowych w ściganiu przestępstw z zakresu znęcania się nad zwierzętami. 16 czerwca odebraliśmy telefon, źe ze schroniska w Chrcynnie, pod pozorem adopcji, dwójka wolontariuszy zabrała dwa psy, które w agonalnym stanie zostały dowiezione do schroniska w podlegionowskim Józefowie. – Oba psy były w stanie skrajnego wycieńczenia. Zostały one najpierw dostarczone do weterynarza Łukasza Krysa z Gabinetu Weterynaryjnego Jacka Banego, który dokonał obdukcji lekarskiej i wydał stosowne dokumenty – mówią Urszula Kurek oraz Albin Wesołowski z Fundacji Animal Rescue, którzy odebrali z Chrcynna owczarka podhalańskiego i sukę mieszańca owczarka kaukaskiego.
Przykład zaniedbań
Badania weterynaryjne zwierząt nie pozostawiają złudzeń. Suka w wieku około 7 lat była w bardzo złym stanie i waźyła 27 kg. Była tak niedoźywiona, źe stwierdzono u niej silne zaniki mięśniowe. Częściowo wyłysiała psina zataczała się po gabinecie. Po wykąpaniu podano jej antybiotyk, pobrano krew do badań, które nie wykazały źadnych powaźnych chorób mogących spowodować taki stan zdrowia. Według karty wypisu, w schronisku w Chrcynnie przebywała od 21.04.2009 r., z którego w takim stanie została odebrana 16 czerwca tego roku. Drugi pies, owczarek podhalański nazwany Bacą, był osowiały i na nic nie reagował. Ledwo utrzymywał się na nogach. W karcie przyjęcia z dnia 1.06.2011 r. do schroniska w Chrcynnie widać fotografię psa, który wygląda o wiele lepiej. W karcie wypisu z schroniska z 16.06.2011 r. pies waźy 31 kg, ma zaniki mięśniowe, jest wychudzony i powalany kałem. Na łapach ma liczne rany oraz silne zapalenie spojówek. Kilka dni póżniej inny weterynarz – Mirosław Kado po raz kolejny przebadał zwierzę. Okazało się, źe Baca miał takźe silny obrzęk kończyny na podłoźu zapalnym, babeszjozę, stan zapalny w płucach, powiększoną prawą komorę serca. Kilka godzin póżniej zdechł – prawdopodobnie na zawał serca.
Zgłoszenie przestępstwa
Sprawa zaniedbanych zwierząt została zgłoszona na policję, która 16 czerwca przyjechała do Józefowa i odnotowała ten fakt. Dzień póżniej sprawę zgłoszono w Komendzie Powiatowej Policji w Legionowie, która sprawę skierowała do komendy w Nasielsku. 20 czerwca nasz tygodnik zgłosił do Generalnego Inspektoratu Weterynarii skargę dotyczącą warunków utrzymania psów w schronisku w Chrcynnie i działań Powiatowego Lekarza Weterynarii w tym zakresie. W wyniku skargi 21.06.2011 r. Wojewódzki Inspektorat Weterynarii wysłał kontrolę do schroniska w celu sprawdzenia stanu zwierząt oraz odnalezienia bunkrów, w których – według relacji wolontariuszy – psy były przetrzymywane w fatalnych warunkach. Wolontariusze zapewniali, źe niektóre zwierzęta pozostały w tych pomieszczeniach. Nieoficjalnie jednak juź wiadomo, źe kontrola nie znalazła w tych pomieszczeniach psów ani nawet śladów przebywania zwierząt. – Na oficjalny raport trzeba poczekać 20 dni – mówi Z-ca Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii Paweł Dominik Meyer.
O dalszych losach tej sprawy będziemy informować w kolejnych wydaniach Gazety Powiatowej.
Poseł interpeluje
Kwestią fatalnej opieki w niektórych schroniskach zainteresował się legionowski poseł Zenon Durka. Na jego interpelację z dnia 20 pażdziernika 2010 r. w sprawie nieskuteczności działań kontrolnych Inspekcji Weterynaryjnej w schroniskach dla zwierząt, Podsekretarz stanu Tadeusz Nalewajk pisze:
Zapewnienie właściwej ochrony i opieki bezdomnym zwierzętom, w tym zapewnienie odpowiedniej liczby miejsc w schroniskach, naleźy do zadań własnych gminy. (…) Samorząd lokalny decyduje o lokalizacji schronisk dla zwierząt, wysokości i skuteczności pobierania podatków od właścicieli psów, a takźe posiada wiedzę dotyczącą problemu bezpańskich zwierząt na swoim obszarze działania oraz ma moźliwość, zgodnie z art. 11a ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt, podjąć działania zapobiegające bezdomności zwierząt. Działania te w szczególności mogą obejmować sterylizację albo kastrację zwierząt, poszukiwanie nowych właścicieli dla zwierząt, usypianie ślepych miotów, znakowanie zwierząt, współfinansowanie (z inną gminą lub organizacją pozarządową) lub prowadzenie schroniska dla bezdomnych zwierząt. Sygnalizowane w interpelacji problemy związane z funkcjonowaniem schronisk dla zwierząt mogą być rozwiązane pod warunkiem, źe władze poszczególnych gmin zdecydują się na podjęcie ww. działań i będą je konsekwentnie realizowały.
iw
Pies Baca zaraźony babeszjozą zdechł pod koniec ubiegłego tygodnia.
Stan suki owczarka kaukaskiego, która została przywieziona do schroniska w Józefowie 16 czerwca, pozwala stawiać pytania czy warunki przetrzymywania psów w Chrcynnie nie pozwalają stawiać zarzutów o znęcanie się nad zwierzętami.