Zwiedzanie kulis Teatru Wielkiego – Opery Narodowej to okazja, by stanąć na jednej z największych scen operowych świata, zobaczyć jej techniczne możliwości, zajrzeć do malarni, modelatorni, ślusarni, pracowni szewskiej czy pracowni krawieckiej, zgubić się w ogromnych magazynach kostiumów, a także podsłuchać artystów podczas próby.
To okazja, by niezwykły świat opery obejrzeć od środka, znaleźć się „po drugiej stronie lustra”. To wszystko udało się uczniom klasy 1c i 2b bowiem 15 stycznia wyżej wymienieni uczniowie pojechali do Warszawy stanąć na wielkiej scenie świata i zobaczyć, w jaki sposób trwają przygotowania do występów operowych i baletowych znanych na całym świecie.
W związku z ogłoszeniem 2019 rok – rokiem Stanisława Moniuszki obowiązkowo zwiedziliśmy również galerię VIVA MONIUSZKO! 200-lecie urodzin kompozytora to znakomita okazja, aby przypomnieć sobie życie i twórczość patrona naszej szkoły. Wystawa organizowana w ramach obchodów Roku Moniuszkowskiego przypomniała naszym uczniom zarówno twórczość́ kompozytora, jak i jego działalność́ jako dyrygenta, pedagoga, dyrektora opery. Podczas całej wycieczki towarzyszyła nam pani przewodnik, która opowiadała uczestnikom o historii powstania Teatru Wielkiego i Polskiego Baletu Narodowego, którego historia sięga XVII wieku.
W II części wycieczki pojechaliśmy do Muzeum Etnograficznego w Warszawie zobaczyć wystawę szopek noworocznych, strojów kolędników, a także ciekawej wystawy strojów ludowych.
Zwieńczeniem tego dnia był zasłużony odpoczynek w „ Kawiarence Warszawskiej” na Starym Mieście, gdzie uczniowie raczyli się pysznymi smakołykami i gorącą czekoladą.
To był niezwykły, wspaniały dzień, pełen niezapomnianych chwil…
Katarzyna Krzyżek