W sobotę, 7 września, w Popowie Kościelnym w powiecie wyszkowskim obyła się dziesiąta edycja „Festiwalu Sołectw”, podczas którego rywalizowało ze sobą 7 sołectw. Zwyciężyło Dębe, za co zostało nagrodzone Pucharem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a w kategorii potraw regionalnych pierwsze miejsce zajął Kałuszyn.
Podczas festiwalowego konkursu swoje kulinarne i artystyczne umiejętności zaprezentowało siedem sołectw z obszaru Lokalnej Grupy Działania Zalew Zegrzyński. Powiat legionowski reprezentowały Dąbrowa Chotomowska, Zegrze Południowe, Dębe i Kałuszyn.
Komisja konkursowa oceniała występy sceniczne, potrawy oraz przygotowanie stoisk wszystkich sołectw uczestniczących w festiwalu. Także przybyli na imprezę goście mogli oddać głos na jednego z wystawców. I tak nagrodę publiczności otrzymało sołectwo Somianka Zaszosie. Glosami komisji oceniającej potrawy, wygląd stoisk i występ sceniczny najwięcej punktów otrzymało sołectwo Dębe, za co zostało nagrodzone Pucharem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wyróżnienia otrzymały sołectwo Zegrze Południowe oraz Kuba Oktaba jako osobowość sceniczna.
– Cieszę się, że mogliśmy reprezentować gminę Wieliszew, która jest tak aktywną gminą. Nie chcemy odstawać od wysokich standardów gminy, dlatego postanowiliśmy pokazać wszystko co najlepsze. Było mięsko, rybki, potrawy z ziemniaka, bigosy w dwóch odsłonach plus napitki, które cieszą się dużą popularnością. Ciężka praca za nam i duża współpraca ze strony mieszkańców wsi, którzy zaangażowali się w pomoc. Każdy przyniósł coś swojego. Każdy w jakiś sposób pomógł. Nawet dobrym słowem. Podziękowania wszystkim mieszkańcom gminy, którzy przybyli tłumnie i oddali na nas głos. Podziękowania też wszystkim sołectwom za wsparcie – mówiła Angelika Pasek-Gilarska zaangażowana w przygotowanie stoiska Kałuszyna. – Podziękowania radnemu Trzaskomie za duży wkład i zaangażowanie chłopców z OSP. Bez względu na wynik chciałbym podziękować wszystkim mieszkańcom i wójtowi, że nas zmobilizował i pomógł – dodał Leszek Kleiman, sołtys Kałuszyna.
– Naszą potrawą numer jeden jest kluska dąbrowska, którą klecił sołtys – mówiła Barbara Strożna o stoisku Dąbrowy Chotomowskiej.
– Do tego festiwalu przygotowywaliśmy się 10 lat. Intencja dojrzewała, podglądaliśmy różne festiwale w różnych miejscowościach i wreszcie w tym jubileuszowym, dziesiątym, festiwalu chcieliśmy wystąpić. Ponieważ w Dębem przypada 1 myśliwy na 35 osób, polowania i łowiectwo to nasze hobby, oprócz tego trudnimy się sadownictwem. Na dzisiaj przygotowaliśmy 80 potraw z dziczyzny. Na scenie zaprezentowaliśmy występ country, które w Dębem uprawiamy już od 18 lat – opowiadał Wiesław Winnicki, sołtys Dębego.
– Jako że Zegrze leży nad Jeziorem Zegrzyńskim, przygotowaliśmy poczęstunek rybny. Zupa rybna z leszcza zrobiła niesamowitą furorę. Momentalnie się rozeszła, nawet nie doczekała do drugiej komisji, która oceniała walory artystyczne stoiska. W przygotowaniu żeglarsko-wędkarskiego wystroju stoiska pomogło przedszkole z Zegrza Południowego. Na scenie przedstawiliśmy historię Jeziora Zegrzyńskiego i słynnej Paskudy Zegrzyńskiej. Dziękuję radzie sołeckiej, małżonce, dyrektor Kołodziej z przedszkola za udzieloną pomoc w postaci fantów i wystroju do namiotu. Podziękowania też dla mieszkańców, którzy mieli ogromny wkład w przygotowanie poczęstunku, dla gminy i koleżanek Kingi Szragi i Basi Kopczyńskiej – mówił Paweł Tyski, sołtys Zegrza Południowego.
Wyniki w poszczególnych kategoriach wyglądają następująco:
Prezentacja stoiska sołeckiego
I miejsce: Somianka Zaszosie
II miejsce: Rżyska
III miejsce: Dębe
Przygotowanie potraw regionalnych
I miejsce: Kałuszyn
II miejsce: Dębe
III miejsce: Chruściele
Występ sceniczny
I miejsce: Rżyska
II miejsce: Dębe
III miejsce: Dąbrowa Chotomowska
Nagrodę za największą liczbę punktów otrzymanych we wszystkich kategoriach, Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zdobyło sołectwo Dębe.