Rady gmin Serock, Wieliszew i Nieporęt podjęły uchwały w sprawie ulg podatkowych dla swoich przedsiębiorców. Ma to pomóc w czasie epidemii koronawirusa, gdy wpływy tych firm są mniejsze, bądź w wielu przypadkach żadne. Najszerszą tarczę antykryzysową, bo dotyczącą również zwolnień z m. in. opłat czynszowych przyjęto w gminie Nieporęt.
Ulgi podatkowe dla przedsiębiorców
W gminach Serock, Wieliszew i Nieporęt do 30 września przedłużono termin płatności rat podatku od nieruchomości należnych w kwietniu, maju i w czerwcu. Oprócz tego, zwolniono przedsiębiorców z opłat prolongacyjnych należnych zazwyczaj przy zastosowaniu tego rodzaju przywilejów. Ulgi podatkowe dotyczą jedynie firm objętych rządowym zakazem prowadzenia lub ograniczenia działalności w czasie pandemii koronawirusa. Tyczy się to zwłaszcza przedsiębiorców działających w branżach gastronomicznej, hotelarskiej, eventowej, kulturalnej, sportowej i rozrywkowej. Z tych przywilejów będą mogli też skorzystać m. in. fryzjerzy, kosmetyczki, salony tatuażu, siłownie, kluby fitness, baseny i dyskoteki. Kryteriami uprawniającymi do tych ulg będą zaś brak zaległości w przedmiotowych podatkach oraz utrata płynności finansowej wyrażona w przynajmniej 15 procentowym spadku obrotów. Przedsiębiorcy zainteresowani tego rodzaju pomocą publiczną powinni złożyć odpowiednie wnioski w urzędach wyżej wymienionych gmin do końca lipca.
Nieporęccy przedsiębiorcy zyskali większe przywileje
W przeciwieństwie do gmin Serock i Wieliszew, gmina Nieporęt poszła o krok dalej. Nieporęcka tarcza antykryzysowa została poszerzona o zwolnienia przedsiębiorców z opłat należności o charakterze cywilno-prawnym, takich jak m. in. użytkowanie wieczyste, dzierżawa, najem, czy też koszty eksploatacji tych nieruchomości. Z tego rodzaju pomocy publicznej będą mogli skorzystać nieporęccy przedsiębiorcy np. wynajmujący lokale tak od gminy Nieporęt, jak i od jej jednostek pomocniczych takich jak np. szkoły, czy też ośrodki sportu, zdrowia i kultury. Aby sięgnąć po tego rodzaju pomoc, nieporęckie firmy do 31 lipca powinny złożyć w magistracie wnioski o odstąpienie dochodzenia powyższych należności. Przywileje będą miały zastosowanie w miesiącach maj, czerwiec i lipiec. Obejmą jedynie firmy objęte rządowym zakazem prowadzenia lub ograniczenia działalności w czasie pandemii koronawirusa.