Legionowo. Siłownie plenerowe, ławki, wiaty w lesie przy Prymasowskiej? Wraca pomysł wspólnego zagospodarowania tego terenu

listopadowa-las

Las przy ulicy Prymasowskiej w Legionowie, fot. GP/kg (archiwum)

Sosnowo-brzozowy las rosnący na 22 hektarach rozciągających się za ulicą Prymasowską w Legionowie ma zostać zagospodarowany na potrzeby mieszkańców. Park leśny, o którym właśnie w tej lokalizacji od dawna mówił prezydent Roman Smogorzewski, ma szansę na realizację w najbliższej przyszłości. W celu realizacji tej inwestycji, legionowski samorząd na nowo podjął współpracę z Nadleśnictwem Jabłonna, które jest właścicielem tego terenu.

List intencyjny

W czwartek, 4 kwietnia 2024 r. leśnicy z Nadleśnictwa Jabłonna oraz legionowscy urzędnicy podpisali list intencyjny w sprawie organizacji w najbliższej przyszłości parku leśnego dla mieszkańców na 22 hektarach porośniętych sosnami i brzozami, a rozciągających się za ulicą Prymasowską w Legionowie. – Jest to miejsce doskonałe do odpoczynku. Są tam puste przestrzenie, gdzie mogą powstać siłownie, ścieżki zdrowia, ławeczki i co ważne, można je tam umieścić bez żadnej szkody dla drzewostanu i przyrody. Z pewnością konieczne będzie zainstalowanie tam też monitoringu. Liczę, że mieszkańcy będą tam w ciszy i w spokoju relaksować się, czytać książki i cieszyć się odpoczynkiem wśród zieleni. Od wielu lat mówi się o wykorzystaniu tego terenu do rekreacji, ale dopiero zmiany polityczne pozwoliły porozumieć się obu stronom w tej kwestii – mówi w mediach społecznościowych prowadzonych przez Urząd Miasta (UM) w Legionowie Roman Smogorzewski, prezydent Legionowa.

 

Prezydent Smogorzewski o parku leśnym przy Prymasowskiej marzył od dawna…

Marzy mi się duży legionowski park. Jest odpowiedni teren przy ulicy Prymasowskiej. Około 23 hektary, na których mogłaby powstać taka strefa rekreacyjno-sportowo-integracyjna dla naszych mieszkańców – tak po wygranych wyborach w 2018 r. o wskazanej przestrzeni wypowiadał się na łamach Gazety Powiatowej prezydent Roman Smogorzewski. Kilka lat później rzeczywistość formalno-prawna zweryfikowała jednak prezydenckie marzenia. W lasach gospodarczych nie można bowiem realizować tak wielkich i spektakularnych inwestycji, gdyż ich wykonanie łączy się z koniecznością wyłączenia takich terenów z produkcji leśnej. A jest to proces dość długi i skomplikowany. W 2022 r. z ówczesnymi władzami Nadleśnictwa Jabłonna wstępnie porozumiano się co do skromniejszego urządzenia tej przestrzeni. Stanęło wówczas na montażu kilku ławek i zadaszonych wiat oraz na budowie ścieżek zdrowotnej z urządzeniami do ćwiczeń pod chmurką i edukacyjnej dla najmłodszych. Jak dotąd, przedsięwzięcia tego nie zrealizowano. W przeszłości informowaliśmy o tym wielokrotnie, m. in. w tej wiadomości.