Jutro porozmawiają o dobrym szpitalu – co mówili do tej pory?

SONY DSC

Już jutro w Pałacu w Jabłonnie przy ul. Modlińskiej 105 odbędzie się konferencja pt. Jak zorganizować dobry szpital powiatowy”. Wydarzenie organizuje  Powiat Legionowski we współpracy ze Związkiem Powiatów Polskich. Patronat nad spotkaniem objęło Ogólnopolskie  Stowarzyszenie Szpitali Prywatnych.

 

Idea budowy szpitala dla powiatu legionowskiego ma już kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt lat.  Przez lata pomysły na jego realizację były różne, efektów jednak nie było żadnych.  W ostatniej kampanii wyborczej aktualnie rządzący samorządowcy głośno mówili o takiej potrzebie. Starosta legionowski, Jan Grabiec już jutro organizuje kolejną konferencję dotyczącą wizji szpitala powiatowego.

Po jutrzejszym wydarzeniu, nie spodziewamy się jakiejkolwiek konkretnej deklaracji. Tych było wiele.  Z niecierpliwością czekamy jednak na ciekawe pomysły, bo wśród prelegentów na jutrzejszą  konferencję zapowiedziano przedstawicieli NFZ oraz Józefa Halarewicza – Sekretarza Powiatu Ząbkowickiego, który opowie o doświadczeniach samorządu w zarządzaniu szpitalem.

Już we wtorek (13.11.2012)  zrelacjonujemy konferencję w Gazecie Powiatowej.  Poniżej prezentujemy ostatnie opinie i działania podjęte w sprawie legionowskiego szpitala. Czy którakolwiek z nich znajdzie spełnienie  w przyszłości?

Jednym z pierwszych publicznie zgłoszonych pomysłów na legionowski szpital, była placówka położniczo – ginekologiczna:

Sebastian Petrykowski, ówczesny dyrektor SPZLO Legionowo:

Moim pomysłem byłby tutaj szpital ginekologiczno-położniczy. Po przeanalizowaniu liczby mieszkańców, stwierdzam, że mamy tu bardzo duże potrzeby. Obecnie mieszkańcy korzystają z okolicznych szpitali, ale pojawia się kolejny zgrzyt, bowiem telefonując dowiadujemy się, że ginekologia i położnictwo jest tam zablokowane. Dzisiaj ludzie szukają na własną rękę miejsc, gdzie mogą rodzić.

 

W listopadzie 2010 roku trwała kampania samorządowa. Padały nadęte deklaracje. W trakcie inauguracji kampanii prezydent Roman Smogorzewski zapowiada budowę szpitala, dworca PKP.

 Smogorzewski wystartował

 

Styczeń 2011 wywiad z prezydentem Romanem  Smogorzewskim  już po wygranych wyborach.

Powinniśmy się wyzbyć myślenia o naszym szpitalu jak o szpitalu Bródnowskim.

 

W kwietniu 2011 roku starosta Jan Grabiec ogłosił konsultacje społeczne dotyczące szpitala dla mieszkańców powiatu.

Według Jana Grabca szpital mógłby powstać ze środków własnych powiatu przy ewentualnym udziale finansowym gmin, jako partnerstwo publiczno-prywatne lub ze środków prywatnego inwestora. Szpital publiczny zbudowany ze środków samorządowych musiałby powstawać 10-15 lat.

 

Maj 2011 wywiad z Posłem PiS z Legionowa – Mariuszem Błaszczakiem:

nam jest potrzebny szpital ogólny, nie specjalistyczny, zajmujący się leczeniem chorób przewlekłych. Taki szpital powinien być państwowy, nie ukierunkowany na zarabianie i zysk.

8 sierpnia 2011 roku starosta Jan Grabiec wydaje zarządzenie w sprawie powołania zespołu ds. analizy możliwości budowy szpitala dla mieszkańców powiatu.

W skład zespołu wchodzić będzie dziewięć osób, w tym Wicestarosta Robert Wróbel, dwóch prawników i naczelnicy wydziałów geodezji oraz promocji.

Wrzesień 2011
Starosta legionowski Jan Grabiec wyraża nadzieję, że jeszcze do końca roku uda mu się znaleźć kontrahenta do wspólnego zainteresowania w legionowski szpital.

– Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku uda się wyłonić kontrahenta – zapewnia starosta Jan Grabiec. Według nieoficjalnych informacji inwestycją w legionowski szpital zainteresowana miałby być spółka, która prowadzi szpital w Piasecznie oraz konsorcjum lokalnych firm oferujących usługi medyczne.

Październik 2011
Rozstanie z Sebastianem Petrykowskim, już dyrektorem NZOZ Legionowo (przychodnia została w międzyczasie skomercjalizowana).

– Wydaje się, że plany rozwoju dyrektora nie przystawały do możliwości finansowych powiatu. Przychodnia na chwilę obecną już nie będzie się rozbudowywać. Powiat już prawie rok czeka na analizę potrzeb szpitalnych pacjentów z naszego powiatu. Wiadomo już jednak, że jeśli szpital legionowski powstanie, stanie na działce tuż przy przychodni. Stąd wstrzymanie rozbudowy, która musi być konsultowana wraz z planami budynku szpitalnego.

Listopad 2012

Starosta czasowo wstrzymuje środki na rozbudowę przychodni na Sowińskiego. To tam prawdopodobnie ma powstać szpital.

– Co dalej z rozbudową? Czy prawdą jest plan budowy szpitala obok przychodni?

Potrzebowalibyśmy jeszcze 4 mln zł na remont tej przychodni. Projekt rozbudowy jest gotowy, ale inwestowanie wstrzymaliśmy w związku z tym, że z konsultacji społecznych oraz badań rynku, oczekiwań ewentualnych partnerów zewnętrznych, że ta lokalizacja jest najlepsza z możliwych na budowę szpitala. Jeśli ten powstanie, to na pewno w powiązaniu kapitałowym, finansowym z naszą spółką i budynkiem.

 

 /red/

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 9

  1. a NFZ pozbywa się szpitali przekazując je samorządom. Potrzebny nam kamień u szyi, czy zacznie go utrzymywać Smogorzewski ze swoich dochodów z nieruchomości?

  2. Mamy połówkę kadencji samorządowców i temat szpitala tradycyjnie odżywa przed następną kampanią wyborczą. Za 4, 8, 12… lat będzie prawdopodobnie tak samo, a szpitala jak nie było, tak nie będzie.

  3. Starosta ma nas za idiotów i niepiśmiennych analfabetów. Aż ~ 73% budżetów powiatów to dotacje i subwencje, które trzeba przekazać dalej. Reszta z podatków i sprzedaży majątku. Majątku już nie ma. To ja się pytam z czego ten szpital będzie budowany??? Marne resztki z podatków przecież starostwa przejadają, są już zaciągnięte kredyty i pożyczki to z czego będą spłacać? zabiorą subwencję szkołom ponadgimnazjalnym czy domom dziecka? Do każdego kawałka chodnika przy drodze powiatowej dokładają gminy, powiaty oprócz dotacji nie inwestują nic. I nagle nasi wysupłają dziesiątki milionów. Pieprzenie o partnerstwie prywatnym to ubliżanie inteligenci biznesmenów. Jeżeli znajdzie się inwestor niepubliczny to po jaką cholerę mu darmozjady ze starostwa na utrzymanie?

    A czy Wróbel przejął już na majątek starostwa wiadukt chotomowski czy boi się że mu ukradną jak most w Nieporęcie? A jak nie udrożni odpływów na powiatowej – Partyzantów, co je zatkał ciągiem pieszorowerowym (był na odbiorze osobiście) to niech się weźmie za budowę kostnicy nie szpitala!!! Dzisiaj po 15 minutach deszczu znowu ludzie się zabijali.

  4. Ludzie dajcie sobie spokój. Spotkania w sprawie: miejscowego szpitala, powiatowego wydziału architektury i kilka innych spotkań, które przed nami, nie mają na celu doprowadzenia do zmian na rzecz mieszkańców tylko mydlenie oczy aby pozostało tak jak jest.

  5. Z relacji na stronie starostwa: „Konferencja okazała się doskonałą okazją do wymiany doświadczeń związanych z przekształcaniem samorządowych szpitali, przejmowania ich prowadzenia przez prywatnych operatorów, którzy działając w ramach kontraktu z NFZ potrafili je wyremontować, rozbudować i uczynić efektywnymi z punktu widzenia pacjentów, a zarazem dochodowymi placówkami.” Szybkie te nasze chłopaki, jeszcze nie wybudowali a już przejmują w prywatne ręce. I tak trzymać!!!

  6. a gdzie siĘ podziały zbierane pieniądze na budowe szpitala przez panią senator Lidie ?

  7. Chmmm no pęknie, chronologia działań super brak tylko jednej daty – Kiedy będzie szpital?
    Od lat słyszymy, że będzie, nie ma tylko tego najważniejszego. Po co więc te wszystkie dyrdymały. Prosimy o konkret. Gra w kary się skończyła teraz następuje sprawdzenia kart. No to otwieramy i czekamy…….

  8. Działania naszych samorządowców pokazują,że nie są to ludzie mający najmniejsze pojęcie o zarządzaniu.Jedyne co dobrze potrafią to najeść się i napić za publiczne pieniądze i pobalować na wyjeżdzie integracyjnym.Zbieranie doświadczeń na konferencjach to stracony czas i pieniądze,udawanie,ze cos robią dla społeczeństwa,a tak naprawdę promują siebie zamiast rzeczywiście pracować.

  9. Proponuję comiesięczne spotkania w tej sprawie. Mamy Pałac, jest Jachranka, knajpy nad Zalewem. Jak zabraknie imprezowni, to zaraz obok spore miasto Warszawa. Jest gdzie wydawać kasę.

Dodaj komentarz