Już przed trzema dniami rozpoczęły się okrągłe obchody siedemdziesiątej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Miały one miejsce w mieście niezwykłym, biorąc pod uwagę dotychczasowe tradycje. Nie w Warszawie, ale w Berlinie. Miejscu w którym przed siedemdziesięciu laty, padł rozkaz o zniszczeniu Warszawy oraz jej mieszkańców.
W stolicy Niemiec powstała wystawa upamiętniająca sześćdziesiąt trzy dni walki powstańczej. Nosi ona nazwę „Powstanie Warszawskie 1944”. W całej Polsce szczególnie dzisiaj i w weekend, odbywać się będą obchody rocznicowe. W każdej miejscowości powiatu legionowskiego, na pamiątkę tamtej krwawej ofiary naszych rodaków, wiele wzniosłych uroczystości.
Dokładnie siedemdziesiąt lat temu o godzinie 17:00, w godzinie „W”, rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Pamiętamy o powstańcach, a szczególnie o naszych lokalnych z obwodu „Obroża”. Dziękujemy wszystkim. Zarówno tym, którzy odeszli „na wieczną wartę” jak i tym, którymi możemy się jeszcze cieszyć.
-
- Ppłk. Roman Kłoczkowski ps. „Gosz”, dowódca I Rejonu „Marianowo-Brzozów”
-
- kapelan I Rejonu AK, ks. Wacława Szelenbaum, rozstrzelany we wrześniu 1944 r.
-
- Jerzy Siwiński, kierownik Szkoły Handlowej w Legionowie, organizator tajnego nauczania, rozstrzelany we wrześniu 1944 r.
-
- Dowódca 1. Batalionu Legionowo por. Bolesław Szymkiewicz „Znicz”
-
- Dowódca 2. Batalionu Jabłonna por. Dymitr Ślizień „Dębień”
-
- Dowódca 3. Batalionu Nieporęt por. Bronisław Tokaj „Bogdan”
-
-
- Komendant Wojskowej Służby Kobiet Wanda Tomczyńska
Niech to co dzieje się wokół, oraz nasze słowa, będą odpowiedzią na tekst poety:
I czy kiedyś ten moment nadejdzie,
Gdy się przez megafony, ekrany
I przez szpalty dzienników dowiecie,
Że nie został wasz trud zapomniany.
(Andrzej Gawroński, „Weteranom Armii Krajowej”
Pamiętamy…
-
- Kondukt pogrzebowy Sławka Klejmenta na ulicach Legionowa
-
- Elewi z tajnej Szkoły Podchorążych Piechoty w Legionowie na tle patriotycznej dekoracji w dniu 15 sierpnia 1943 r. Od lewej: Ireneusz Szadkowski „Nałęcz” (Batalion „Parasol”, poległ 1944 r.), NN „Roch”, Jerzy Frankowski „Hermes” (1 Batalion Legionowo), Edward Dietrich „Ralf” (szef wyszkolenia, Sztab I Rejonu), Ludwik Schmidt „Rabczyk” (Zgrupowanie Kampinos), Edward Leszczyński „Jaksa” (Batalion „Parasol”, poległ 1944 r.), Marian Zwoliński „Marek” (1 Batalion Legionowo), i Tadeusz Mroziewicz „Robek” (2 Batalion Jabłonna)
-
- Kapelan I Rejonu Armii Krajowej ks. Wacław Szelenbaum nad trumną Sławka Klejmenta (lat 16). Za tę posługę duchowny zapłacił życiem
-
- Harcerski Szarych Szeregów z Legionowa z drużyny „Sosny” na konspiracyjnych ćwiczeniach sanitariuszek