Przegląd auta w 2023 – co obejmuje?

20230223161940_pexels-photo-3807277.jpeg

Jeden z podstawowych obowiązków każdego kierowcy stanowi przegląd auta, którego należy dokonywać regularnie. Jakie zmiany w tej kwestii czekają na właścicieli samochodów w 2023 roku? Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem, w którym znajduje się odpowiedź na to pytanie.

Przegląd auta a badanie techniczne – jaka jest różnica?

Każdy właściciel pojazdu powinien regularnie wykonywać przegląd techniczny swojego auta. Czy badanie techniczne obejmuje te same procedury? Jak się okazuje, często określenia te stosowane są zamiennie, co w rzeczywistości jest błędem. Przegląd i badanie dzieli szereg znaczących różnic – warto wiedzieć, że przegląd nie jest obowiązkowy, w przeciwieństwie do badania technicznego, które należy wykonywać raz do roku na stacji kontroli pojazdów. Podobnie przedstawia się sam cel w obu przypadkach, obejmujący nieco inne kwestie. Przegląd auta można wykonać natomiast w Autoryzowanej Stacji Obsługi, rezerwując z wyprzedzeniem dogodny dla siebie termin oraz wybierając odpowiedni wariant.

Przegląd auta w 2023 roku – co się zmieni?

Wraz z nadejściem nowego roku wielu kierowców zastanawiało się, czy w kwestii przeglądu auta mogą spodziewać się zmian. Jeżeli chodzi o sam przegląd, podobnie jak w minionych latach nie podlega on regulacjom prawnym i wciąż pozostaje nieobowiązkową procedurą. Najważniejsze w tym przypadku są zalecenia producenta samochodu, które szczególnie warto mieć na uwadze. W 2023 roku zmiany dotyczyć jednak mają badania technicznego, choć nowelizacja wciąż jest w trakcie fazy przygotowań. Planowane zmiany obejmą najprawdopodobniej zmianę stawek za badanie techniczne pojazdu, a także karę w wysokości dwukrotności standardowej stawki dla kierowców, którzy na badanie zgłoszą się 30 dni po wyznaczonym terminie. Ponadto, obowiązkiem diagnosty będzie wykonanie fotograficznej dokumentacji pojazdu wraz ze stanem licznika. Zmienić ma się również ważność badania technicznego, które ma być ważne do 30 dni po upływie roku, jaki minął od poprzedniego badania technicznego.

Jak przebiega i ile kosztuje przegląd techniczny samochodu?

Z uwagi na fakt, że przegląd nie jest prawnie uregulowany, w zależności od wybranego punktu jego przebieg może wyglądać inaczej. Zazwyczaj jednak obejmuje ona wymianę filtrów i płynu hamulcowego, kontrolę akumulatora, zawieszenia, silnika i układu hamulcowego, kontrolę oświetlenia oraz elektroniki, a także oględziny karoserii pojazdu. Czas wykonania przeglądu wynosi zazwyczaj maksymalnie 30 minut, jednak może się on wydłużyć w przypadku zlecenia naprawy usterek wykrytych podczas dokonywania przeglądu auta. Jeżeli chodzi zaś o jego cenę, w tym przypadku również może się ona różnić w zależności od wybranego ASO. Kolejną kwestią są dodatkowe czynniki wpływające na ostateczną kwotę, do których zaliczają się między innymi rodzaj pojazdu, zakres oględzin czy dodatkowych usług. Chcąc jednak poznać przybliżoną cenę, zobacz ile kosztuje przegląd auta (http://iledać.pl/ile-kosztuje-przeglad-samochodu/).

Jak często dokonywać przeglądu technicznego auta?

Prawo nie narzuca kierowcom obowiązku wykonywania przeglądu pojazdu, dlatego też w tym przypadku należy sugerować się przede wszystkim wytycznymi producenta samochodu. Najczęściej producenci zalecają zgłoszenie się na przegląd samochodu po upływie konkretnego okresu użytkowania samochodu bądź przejechaniu wyznaczonej liczby kilometrów. Kiedy nadejdzie najwyższy czas na kontrolę stanu auta, warto zorientować się wcześniej ile kosztuje przegląd samochodu na danej stacji pojazdów lub sprawdzić obowiązujące ceny między innymi na iledać.pl.