W Wieliszewie po raz czwarty Bieg Tropem Wilczym (galeria)

wilczym-tropem_66

Czwarte spotkanie pod "Białym Krzyżem". Upamiętnili Żołnierzy Wyklętych (fot. GP/MM)

Po raz szósty w całej Polsce odbyły się biegi Tropem Wilczym. Po raz czwarty bieg upamiętniający Żołnierzy Wyklętych odbył się w Wieliszewie. Uczestnicy biegu przebiegli trasę 1963 metrów spod hali sportowej do krzyża na łąkach za Jeziorem Wieliszewskim.

W tym roku bieg odbył się w 300 miejscach nie tylko w Polsce, ale i zagranicą. W hołdzie żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego biegano w Wilnie, Wiedniu Londynie, Nowym Yorku, Chicago, Hürth, Healesville i Penrose Park w Australii. Na pewno takie biegi propagowały rodzinne bieganie jako piękną ideę wspólnego spędzania czasu i propagowanie wiedzy o historii naszego kraju. Do tych biegów zgłoszono około 70000 biegaczy! Warto przypomnieć, że pierwszy bieg odbył się 2013 roku. Grupa pasjonatów pobiegła „Tropem Wilczym” – Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego.

W Wieliszewie po raz czwarty!

To już czwarte spotkanie biegowe Wieliszewie w celu uczczenia pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Głównym organizatorem imprezy jest Fundacja Wolność i Demokracja. W Wieliszewie bieg jest współorganizowany przez Urząd Gminy Wieliszew z wójtem Pawłem Kownackim na czele. Wszyscy amatorzy ruchu mają do pokonania symboliczny dystans 1963 metrów. 1963 metry, które odpowiadają dacie śmierci ostatniego żołnierza wyklętego Józefa Franczaka „Lalka”. Zginął on w obławie na Majdanie Kozic Górskich koło Piasek w województwie lubelskim 21 października 1963 roku. Uczestnicy biegu wyruszyli spod hali z z biało-czerwonymi goździkami w ręku obok kościoła parafialnego, wzdłuż zrewitalizowanego Jeziora Wieliszewskiego, by dobiec pod krzyż. Tam zapalono znicze i złożono biało-czerwone kwiaty. Była też minuta ciszy dla uczczenia Żołnierzy Wyklętych. Po powrocie wszyscy otrzymali pamiątkowe medale ufundowane przez Fundację Wolność i Demokracja oraz przez Pracownię Reklamy Retro.