Jabłonna/Warszawa. IPN zakończył badania mogiły z czasów II WŚ. Kule w czaszkach. Większość znalezionych ofiar to kobiety i dzieci

164838447_1664535403756859_2397492705708581618_o

Grób na granicy Jabłonny (fot. Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN)

Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) podsumował prace ekshumacyjne w leśnej zbiorowej mogile z czasów II wojny światowej, która została odkryta przy ulicy Skierdowskiej w pobliżu granicy Jabłonny i Białołęki. W grobie znaleziono szczątki mężczyzn, kobiet i dzieci. Początkowo badacze IPN uważali, że znajdują się tam ciała ok. 25 osób. Ostatecznie w mogile znaleziono szczątki 35 osób, w większości kobiet i dzieci.

 

 

Przypomnijmy, że poszukiwania w lesie przy ulicy Skierdowskiej w pobliżu granicy Jabłonny i Białołęki Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) zaczęło w poniedziałek (22 marca). IPN rozpoczął prace w tym miejscu po informacjach od świadka, który na początku II wojny światowej miał widzieć jak żołnierze niemieccy przyprowadzili w te okolice grupę osób, a następnie wykonali na nich egzekucję (więcej pisaliśmy TUTAJ).

 

 

IPN podsumował prace poszukiwawczo-ekshumacyjne

W dniach 22 marca – 2 kwietnia 2021 r. zespół archeologów i antropologów BPiI przeprowadził prace poszukiwawczo-ekshumacyjne na terenie leśnym warszawskiej Białołęki (ul. Skierdowska). Sprawę zgłosił do IPN lokalny historyk zajmujący się przeszłością dzielnicy Białołęka, który podczas przygotowywania filmu dokumentalnego o losach tamtejszych terenów odnalazł naocznego świadka egzekucji dokonanej we wrześniu 1939 r. przez niemieckich żołnierzy na 13 mężczyznach.

Obszar do badania wytypowano na podstawie wizji lokalnej przeprowadzonej w miejscu wskazanym przez świadka zbrodni. Jama grobowa o powierzchni ponad 13 m. kw. i głębokości 1,3 m. została zlokalizowana w wąwozie pomiędzy wydmami. Już w drugim dniu prac ujawniono pierwsze szkielety, ułożone ściśle, regularnie, w pozycji bocznej, niekiedy naprzemiennie. Podczas dalszego odsłaniania jamy grobowej ukazały się kolejne szczątki osób, których ciała wrzucono bezwładnie do grobu. Pośród szczątków osób dorosłych zostały odkryte szczątki dzieci, a także niemowląt. Wstępne badanie antropologiczne przeprowadzone przez specjalistów Biura Poszukiwań i Identyfikacji na miejscu prac pozwoliło ustalić, iż w tym miejscu pogrzebano ciała 35 osób, w tym 3 mężczyzn, 16 kobiet i 14 dzieci (w wieku od ok. 1 r.ż. do 14 r.ż.). Wiek i płeć pozostałych dwóch osób pozwolą ustalić oględziny antropologiczne przeprowadzone w najbliższym czasie. Przy niektórych szkieletach odnaleziono elementy odzieży (buty, paski, guziki, okulary).

Podczas podejmowania szczątków zostały ujawnione pociski broni palnej (krótkiej i długiej) umiejscowione m.in. w czaszkach oraz kości miednicy. Ujawniono także łuski od amunicji typu Mauser.

Aktualny stan badań terenowych oraz fakt, iż liczba i płeć odnalezionych ofiar nie pokrywa się z relacją świadka, pozwala postawić tezę, iż poszukiwania ww. miejsca należy kontynuować. Teren ten zostanie zatem objęty planem dalszych prac poszukiwawczych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej.

O odnalezieniu – w wyniku działań Biura – masowego grobu w lesie przy ul. Skierdowskiej w Warszawie został poinformowany naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie, który objął sprawę śledztwem.

źródło: Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN