Od 5 września Kaufland otworzy swoje sklepy również w niedziele niehandlowe

kaufland

Kaufland na Piaskach, fot. GP/jj (archiwum GP)

Kierownictwo sieci sklepów Kaufland zdecydowało, że ich placówki handlowe będą również otwarte w niedziele niehandlowe. Sieć marketów poinformowała stację TVN24 Biznes, że datą wprowadzenia tego rozwiązania będzie niedziela (5 września). Najbliższa niedziela (29 sierpnia) nie jest objęta zakazem handlu i otwarte mogą być wszystkie sklepy w Polsce.

 

 

Przypomnijmy, że pod koniec maja br. sieć handlowa Kaufland poinformowała w komunikacie, że zdecydowała się na wprowadzenie usług pocztowych we wszystkich swoich sklepach (więcej pisaliśmy TUTAJ). Pomimo tego nie zdecydowano się na otwarcie sklepów w niedziele niehandlowe. – W odpowiedzi na potrzeby klientów Kaufland wprowadza usługi pocztowe we wszystkich sklepach. – informowała kilka tygodni temu firma. Okazuje się jednak, że ostateczna decyzja władz sieci Kaufland w tej sprawie zapadła w sierpniu.

 

 

Kaufland to kolejna sieć handlowa, która zdecydowała się na otwarcie sklepów w niedzielę niehandlową, powołując się na przepisy o placówkach pocztowych. Jako pierwsze na pomysł jak ominąć zakaz handlu w niedzielę wpadły władze sieci „Żabka”. Sklepy tej sieci zaczęły przekształcać się w placówki pocztowe, dzięki czemu mogą być normalnie otwarte w niedzielę, również niehandlowe.

W związku z nieustannie rosnącą liczbą placówek otwieranych w niedziele przez konkurencję sieci handlowe nieprowadzące handlu siedem dni w tygodniu znajdują się w mniej korzystnej sytuacji oraz są narażone na utratę klientów. Z tego też względu Kaufland, jako jeden z ostatnich uczestników rynku, podjął decyzję o otwarciu wybranych sklepów także w niedziele niehandlowe, począwszy od 05.09. – poinformowała stację TVN24 Biznes Maja Szewczyk, Dyrektor Działu Komunikacji Korporacyjnej w Kaufland Polska.

Gdzie Kaufland zamierza otworzyć swoje sklepy?

Będą to placówki wyłącznie w miejscowościach, w których konkurencja już prowadzi sprzedaż we wszystkie dni tygodnia. Mamy nadzieję, że zmiana, dzięki której nasi klienci przez cały tydzień będą mieli dostęp do szerokiej oferty produktów, wpłynie pozytywnie na komfort robienia zakupów. – dodała Maja Szewczyk, Dyrektor Działu Komunikacji Korporacyjnej w Kaufland Polska.

Inne sieci handlowe a niedziela niehandlowa

Jako pierwsze na pomysł jak móc prowadzić legalnie handel w niedzielę wpadły władze sieci „Żabka”. Sklepy tej sieci zaczęły przekształcać się w placówki pocztowe.

Pod koniec 2020 roku współpracę z firmą kurierską DHL Parcel nawiązało blisko pięćdziesiąt sklepów Stokrotka Express. W marcu 2021 roku również sieć Intermarche poinformowała, że część jej placówek zostanie otwarta w niedziele i będzie świadczyć usługi pocztowe. Do grona sieci czynnych w ostatni dzień tygodnia dołączył również Polomarket.

Na początku lipca br. podana została oficjalnie informacja o zawarciu umowy między Jeronimo Martins Polska (sieć sklepów Biedronka) z Pocztą Polską. Dokładnie chodzi o testowanie współpracy polegającej na możliwości odbioru przesyłek w sklepach Biedronki w niektórych sklepach, które należą do sieci handlowej w niedziele niehandlowe.

Zakaz handlu w niedzielę

Przypomnijmy, że ustawa ograniczająca handel w niedzielę obowiązuje od 2018 roku. W 2018 roku zakaz handlu nie obowiązywał w pierwszą i ostatnią niedzielę w miesiącu. Od stycznia 2019 roku zakupy mogliśmy zrobić już tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w ciągu roku.

Najbliższa niedziela handlowa wypada już 29 sierpnia. Na kolejne takie dni będziemy musieli jednak poczekać aż do 12 i 19 grudnia.

Wyjątki od zakazu handlu w niedzielę

Ustawodawca wymienił miejsca w których dopuszczono handel w niedzielę poza wyznaczonymi terminami. Zawarto w tym zapisie 32 podmioty, które mogą handlować w te dni. Są to między innymi: sklepy na stacjach paliw, kwiaciarnie, apteki, cukiernie, lodziarnie, placówki pocztowe itd. Otwarte mogą być również sklepy, w których sprzedaży podejmie się sam właściciel (w tym także sklepy spożywcze). Za złamanie zakazu handlu w niedzielę grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł.

Planowane zmiany w zakazie handlu

O uszczelnieniu przepisów dotyczących działalności sklepów w niehandlowe niedziele głośno było już od kilku miesięcy. Szczególnie mocno związkowcy apelowali do strony rządowej o zmiany w przepisach. W połowie lipca projekt ustawy w tej sprawie złożył do Sejmu poseł PiS Janusz Śniadek, który w przeszłości pełnił funkcję przewodniczącego NSZZ “Solidarność” (więcej pisaliśmy TUTAJ).

Poseł Janusz Śniadek zauważył, że obecnie plagą staje się powoływanie przez niektóre placówki handlowe na działalność pocztową. Janusz Śniadek wyjaśnił, że jego projekt ustawy zakłada, że sklep będzie mógł działać w niedzielę niehandlowe, jeżeli działalność pocztowa będzie stanowić ponad 50 proc. przychodów. Wprowadzony miałby zostać obowiązek prowadzenia ewidencji, który obrazowałby te dochody. Dodatkowo Inspekcja Pracy miałaby badać takie rejestry.