Bezpłatna opieka medyczna i szczepienia przeciwko Covid-19 dla uchodźców z Ukrainy

lekarz

Stetoskop, fot. GP (archiwum)

Inwazja rosyjska na Ukrainę trwa już ponad tydzień. Do Polski przybyło dotychczas ponad 700 tys. uchodźców. W Polsce mogą liczyć na bezpłatną pomoc, w tym opiekę medyczną i szczepienia przeciwko Covid-19.

 

 

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska tłumaczył w środę (2 marca) na sejmowej Komisji Zdrowia, że do uzyskania porady lekarskiej, wystarczy posiadać dokument poświadczający przekroczenie granicy z Polską po 24 lutego, czyli od momentu wybuchu wojny i zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę.

 

 

– Dla tych osób, które przekraczają granicę i są obywatelami Ukrainy po 24 lutego (…) będą udzielane bezpłatne świadczenia zdrowotne. Dlatego chciałbym powiedzieć, że każdy obywatel Ukrainy, który trafia do świadczeniodawcy nie powinien spotkać się z odmową pomocy. Świadczeniodawcy nie powinni odsyłać tych pacjentów do innych miejsc, domagać się zapłaty ani wystawiania faktur. Taka osoba powinna tylko przestawić albo jakiś dowód osobisty, paszport lub inny dokument ze stemplem straży granicznej (poświadczający), że ta granica została przekroczona po 24 lutego, czyli od momentu, gdy na Ukrainie rozpoczęły się działania wojenne. – wyjaśnił Waldemar Kraska.

Oznacza to, że obywatele Ukrainy muszą posiadać zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, które potwierdza legalny pobyt na terytorium RP po przekroczeniu granicy od 24 lutego.

Bezpłatne szczepienia przeciwko Covid-19 dla uchodźców z Ukrainy

Ze względu na wzmożone przekraczanie granic przez osoby narodowości ukraińskiej, w związku z konfliktem zbrojnym trwającym na terytorium Ukrainy, od 25 lutego 2022 roku, Minister Zdrowia wprowadził możliwość szczepienia cudzoziemców narodowości ukraińskiej w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw Covid-19.

Warunkiem nabycia prawa do szczepienia jest posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość. Dokumentem tym może być: dowód osobisty, paszport albo tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca – TZTC.

Lekarz ma prawo i powinien wystawić skierowanie na szczepienie za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl. Wystawiając skierowanie, w polu „dane pacjenta” powinien wybrać „Inny identyfikator” (zamiast „Numer PESEL”) i wprowadzić numer dokumentu, jakim posługuje się uprawniony cudzoziemiec. Ważne, aby na każdym etapie procesu realizacji szczepienia posługiwać się dokładnie tym samym dokumentem tożsamości, który posłużył do wystawienia e-skierowania.