Koronawirus. Przestało obowiązywać większość dotychczasowych obostrzeń. Co się zmieniło?

Obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych (fot. stock.adobe.com)

W poniedziałek (28 lutego) weszło w życie rozporządzenie rządu, które zniosło dużą część dotychczasowych obostrzeń covidowych. Zniknęły między innymi limity osób w sklepach oraz lokalach gastronomicznych. Nowe przepisy przewidują też zwolnienie z konieczności odbycia kwarantanny dla przekraczających granicę z Ukrainą.

 

 

Przypomnijmy, że w środę (23 lutego) premier Mateusz Morawiecki w obecności ministra zdrowia Adama Niedzielskiego poinformował, że od 1 marca zniesionych zostanie większość obowiązujących obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa w Polsce.

 

 

Nowe przepisy weszły w życie od poniedziałku (28 lutego). Tego dnia swoją moc straciło rozporządzenie z 6 maja 2021 r. Zniesione zostały m.in. wszystkie limity osób – w tym w sklepach, restauracjach, miejscach kultury, transporcie, a także podczas spotkań i imprez. Ponownie otwarte zostały dyskoteki, kluby i inne miejsca udostępnione do tańczenia. Rząd zdecydował się również na zniesienie pracy zdalnej w urzędach.

Jakie obostrzenia pozostały w mocy?

Zgodnie z opublikowanym rozporządzeniem rządu nowe przepisy sanitarne obowiązywać będą do 31 marca br. Wśród nich znajdują się m.in.:

  • Obowiązkowe zakrywanie nosa i ust maseczkami m.in. w sklepach, środkach zbiorowego transportu publicznego, samolotach.
  • 7-dniową kwarantannę będą musiały odbyć osoby przekraczające granicę, które nie mają ważnego paszportu covidowego.
  • Jeśli ktoś zakazi się koronawirusem, to nadal będzie musiał poddać się izolacji. Będzie ona trwała 7 dni, jeżeli nie wystąpiły objawy COVID-19. Lekarz POZ będzie mógł podjąć decyzję o konieczności jej przedłużenia, jeżeli stan zdrowia pacjenta będzie tego wymagał.
  • Inne zasady izolacji obowiązują osoby wykonujące zawód medyczny, żołnierzy lub funkcjonariuszy. Wtedy izolacja trwa: 7 dni (od dnia uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2) lub 5 dni (jeżeli wynik testu wykonany nie wcześniej niż w piątej dobie jest negatywny).
  • Jeśli ktoś mieszka z osobą chorą, to jego kwarantanna potrwa tyle, ile izolacja współdomownika.
  • Przez 30 dni od zakończenia choroby osoby, które zakończyły izolację lub hospitalizację, nie zostaną objęte kwarantanną z powodu zamieszkiwania z osobą objętą izolacją. Jeśli ktoś jest zaszczepiony i uzyskał negatywny wynik testu, zostanie zwolniony z kwarantanny; jeśli nie jest zaszczepiony, może zostać zwolniony z kwarantanny w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu po zakończeniu izolacji osoby, z którą mieszka.

W nowym rozporządzeniu jest też przepis zwalniający z konieczności odbycia kwarantanny dla przekraczających granicę z Ukrainą w związku z atakiem Rosji. Takie osoby nie będą musiały również okazać negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2.