Kraj. mObywatel 2.0 – plastikowy dowód osobisty możemy zostawić w domu

Aplikacja mObywatel fot. www.gov.pl

Aplikacja mObywatel fot. www.gov.pl

W piątek (14 lipca) zaczęła obowiązywać ustawa o aplikacji mObywatel. Dostępna jest już rządowa aplikacja na smartfona mObywatel 2.0, która pozwala zostawić w domu dowód osobisty i załatwić kilka urzędowych spraw przez smartfona. Nadal obowiązuje jednak parę wyjątków, kiedy tradycyjny plastikowy dowód osobisty będziemy musieli mieć przy sobie.

 

 

Nowa wersja rządowej aplikacji mObywatel, która dostępna jest od 14 lipca, znacznie różni się od dotychczas dostępnej. Największą różnicą jest obecność modułu mDowód, gdzie znajduje się trzeci (obok plastikowego dowodu osobistego i paszportu) dowód tożsamości.

 

 

Dotąd moduł mObywatel w aplikacji zawierał dane z plastikowego dowodu osobistego i można się nim było posługiwać tylko w wybranych miejscach i sytuacjach. mDowód jest natomiast kolejnym dokumentem potwierdzającym tożsamość, z innym numerem i datą ważności, który ma być honorowany tak samo jak fizyczny dowód z wyjątkiem dwóch sytuacji:

  • w procesie wydawania dowodu osobistego
  • podczas przekraczania granicy Polski

Nowy cyfrowy dokument tożsamości pozwoli potwierdzić tożsamość i obywatelstwo polskie użytkownika aplikacji mObywatel:

  • na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • w relacjach wzajemnej fizycznej obecności stron,
  • w każdym przypadku, gdy z przepisu prawa wynika obowiązek stwierdzenia tożsamości na podstawie dokumentu tożsamości, w szczególności na podstawie dowodu osobistego.

I tak z cyfrowego mDowodu będziemy mogli skorzystać wielu sytuacjach np: w urzędach, u notariusza, zawierając umowy, ale też w bardziej codziennych sprawach takich jak wypożyczenie samochodu czy sprzętu sportowego.

Weryfikacja dokumentu mDowód

Wszystkie dokumenty elektroniczne udostępnione w aplikacji mObywatel mają pieczęć elektroniczną. Pozwala to na potwierdzenie ważności, integralności, autentyczności i pochodzenia tych dokumentów. Weryfikację autentyczności tych dokumentów zapewniają też elementy prezentacyjne tych dokumentów. Dokument mDowód można zweryfikować za pomocą metody wizualnej, funkcjonalnej i kryptograficznej. To osoba weryfikująca decyduje, z której z nich skorzysta. Weryfikacja wizualna będzie podobna do sprawdzenia tradycyjnych dokumentów. Osoba weryfikująca będzie mogła sprawdzić następujące elementy mDowodu:

  • fotografię,
  • hologram, który zmienia barwę przy poruszaniu smartfonem,
  • datę ostatniej aktualizacji danych,
  • zegar pokazujący aktualną datę i godzinę,
  • elementy dynamiczne, czyli ruchomy element graficzny prezentujący białoczerwoną flagę,
  • grafiki tła umieszczonego za danymi osobowymi.

Obowiązek respektowania dowodu osobistego w aplikacji mObywatel przez banki zostanie wprowadzony 1 września 2023 roku. O wprowadzenie okresu przejściowego, który pozwoli na wprowadzenie odpowiednich procedur i narzędzi, apelowały instytucje finansowe.

mObywatela 2.0 można już bezpłatnie pobrać na swój smartfon. Aplikacja jest dostępna w sklepach Google Play oraz App Store. Stara wersja mObywatela, którą wiele osób ma już w telefonie zaktualizuje się sama, jeśli telefon ma włączoną automatyczną aktualizację aplikacji. W innym przypadku trzeba będzie samemu ją zaktualizować.

Jeśli obywatel straci telefon z zainstalowaną aplikacją mObywatel, może unieważnić certyfikat przez całodobową infolinię (numer +48 42 253 54 74).

Aktualne informacje na temat aplikacji i jej funkcji można uzyskać także na stronie info.mobywatel.gov.pl