Obniżki cen prądu jeszcze w tym roku. W życie weszło rozporządzenie rządu

netzstecker mit banknoten 3

Fot. Adobe Stock

We wtorek (19 września) weszły w życie przepisy noweli rozporządzenia ws. szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną. Powyższe przepisy które zostały przygotowane przez resort klimatu i środowiska obligują sprzedawców energii elektrycznej do uwzględnienia w swoich rozliczeniach z klientami 12-procentowej obniżki rachunku za energię.

 

 

Minister Anna Moskwa poinformowała, że nowe rozporządzenie przygotowane przez resort klimatu i środowiska, które weszło w życie 19 września br. obliguje sprzedawców energii do wprowadzenia nowego sposobu rozliczeń, który wynagradza m.in. prooszczędnościowe działania odbiorców energii. Szefowa resortu klimatu i środowiska wyjaśniła, że dzięki temu rozwiązaniu sprzedawcy energii elektrycznej obniżą o około 120 zł roczny rachunek dla gospodarstw domowych jeszcze w 2023 roku.

 

 

Kto będzie uprawniony do skorzystania z wprowadzonej przez rząd obniżki cen energii elektrycznej?

Zgodnie z rozporządzeniem w przypadku spełnienia przez odbiorcę energii jednego ze wskazanych warunków, rozliczenie obniżki ma nastąpić bez zbędnej zwłoki, nie później niż na ostatniej fakturze w 2023 r.

Na liście powyższych warunków znalazły się:

  • zmniejszenie o 5 proc. zużycia w okresie co najmniej trzech następujących po sobie miesięcy w trzech pierwszych kwartałach 2023 r.;
  • potwierdzenie poprawności swoich danych znajdujących się w posiadaniu sprzedawcy prądu;
  • wyrażenie zgody na otrzymywanie korespondencji, w tym faktur VAT drogą elektroniczną;
  • zgoda na otrzymywanie od sprzedawcy informacji o produktach i usługach świadczonych przez niego;
  • bycie prosumentem, ewentualnie złożenie oświadczenia o tym, że jest się tzw. odbiorcą uprawnionym do zamrożonych cen w ramach wyższego niż podstawowy limitu zużycia.

Jeżeli odbiorca nie spełnia żadnego z powyższych warunków, obniżka naliczona w 2023 r. powinna zostać uwzględniona w fakturach za kolejne okresy rozliczeniowe w 2024 r., nie później jednak niż do dnia 31 grudnia 2024 r.

Minister Anna Moskwa podała również, że resort klimatu i środowiska ma już gotowy projekt ustawy, która obejmowałaby mechanizmy wsparcia odbiorców zarówno energii elektrycznej, gazu, jak i ciepła w przyszłym roku. Powyższe instrumenty wsparcia na 2024 rok mogą się pojawić w czwartym kwartale br.