Ważne zmiany w Kodeksie pracy z podpisem prezydenta. Uregulowane zostały przepisy dotyczące pracy zdalnej i zasad kontroli trzeźwości przez pracodawcę

Prezydent Andrzej Duda fot. www.prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda fot. www.prezydent.pl

Już niedługo pracodawców i pracowników czekają poważne zmiany. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy, która dotyczy uregulowania prawnie pracy zdalnej oraz kontroli trzeźwości pracowników przez pracodawcę.

 

 

W poniedziałek (30 stycznia) Kancelaria Prezydenta poinformowała, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu Pracy, która dotyczy pracy zdalnej i pracy hybrydowej.

Unormowanie przepisami pracy zdalnej

O zmianach w Kodeksie pracy dotyczących pracy zdalnej mówiło się od początku pandemii koronawirusa w Polsce. Nowelizacja podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę wprowadza w przepisach pracę zdalną, która zastąpi obecne przepisy o telepracy.

Nowością będzie również to, że praca zdalna będzie obowiązywać zarówno na wniosek pracodawcy jak i pracownika. Co do tego jak będzie ona wykonywana będzie określał wewnętrzny regulamin obowiązujący u danego pracodawcy.

 

 

Nowela wprowadza dokładne określenie pracy zdalnej jako pracy poza siedzibą firmy, w miejscu uzgodnionym z pracodawcą. Dopuszczona ma być praca zdalna i hybrydowa, a także nakaz pracy zdalnej – pracodawca w określonych warunkach, np. kryzysu epidemicznego, może swoim pracownikom nakazać pracę zdalną. Pracodawca, nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia, rodzicom i opiekunom, którzy opiekują się osobą z niepełnosprawnością w rodzinie i kobietom w ciąży.

Dodatkowo w noweli wprowadzono, że praca zdalna może być wykonywana także okazjonalnie, na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej, w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym. Praca zdalna w takiej postaci będzie możliwa w wyjątkowych sytuacjach, uzasadnionych wyłącznie potrzebą pracownika. Przykładem może być konieczność opieki nad potrzebującym doraźnego wsparcia członkiem rodziny.

Pracodawca będzie musiał zapewnić pracownikowi zdalnemu materiały i narzędzia do pracy, w tym urządzenia techniczne do wykonywania pracy zdalnej. Pracodawca będzie też zobowiązany do pokrycia kosztów bezpośrednio związanych z wykonywaniem pracy zdalnej, jeśli taki obowiązek zostanie określony w porozumieniu lub regulaminie (np. koszty energii elektrycznej czy usług telekomunikacyjnych).

 

Kontrola trzeźwości pracownika

Nowelizacja Kodeksu pracy nakłada na pracodawcę obowiązek polegający na niedopuszczeniu do pracy pracownika, w którego organizmie zostanie stwierdzona obecność alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.

Będzie to również dotyczyć sytuacji, kiedy zajdzie uzasadnione podejrzenie, że pracownik stawił się do pracy w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu bądź spożywał alkohol lub zażywał wymienione środki w czasie pracy. Pracodawca będzie mógł wezwać na pomoc policję w celu skontrolowania trzeźwości pracownika, jeżeli uzna, iż istnieje taka konieczność.

Pracodawca będzie mógł wprowadzić takie kontrole, jeżeli będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia z wyjątkiem przepisów o pracy zdalnej i uchylanej telepracy – przepisy te wejdą w życie po upływie dwóch miesięcy od dnia ogłoszenia.