Zakaz sprzedaży napoi energetycznych dla osób poniżej 16 roku życia? Wiceminister zdrowia odpowiada

Napój energetyczny fot. PSSE w Stargardzie

Napój energetyczny fot. PSSE w Stargardzie

Od dłuższego już czasu w przestrzeni publicznej prowadzona jest debata dotycząca tego czy osoby poniżej 16 roku życia powinny spożywać napoje energetyczne i czy ich picie może wpływać negatywnie na zdrowie młodych ludzi. Posłowie Koalicji Obywatelskiej zwrócili się w tej sprawie z pytaniami do Ministerstwa Zdrowia czy rząd rozważa wprowadzenie zakazu sprzedaży tzw. energetyków osobom poniżej 16 roku życia. Głos w tej sprawie zabrał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

 

 

Jak informuje portal TVN24 Biznes posłowie Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Gajewska i Aleksander Miszalski skierowali interpelację do Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego w sprawie możliwego wprowadzenia zakazu sprzedaży napojów energetycznych osobom poniżej 16 roku życia. – Napoje energetyczne są łatwo dostępne w każdym sklepie spożywczym, chociaż eksperci i lekarze coraz głośniej biją na alarm, że picie ich, szczególnie w dużych ilościach, ma znaczący, negatywny wpływ na zdrowie (…) Coraz częściej słyszy się także o przypadkach uzależniania od napojów energetycznych, co jest bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia i może mieć wiele skutków ubocznych. – napisali posłowie KO w piśmie do ministra zdrowia.

 

 

Odpowiedź wiceministra zdrowia

Na interpelację posłów Koalicji Obywatelskiej odpowiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Przytoczył on m.in. wyniki badania prowadzonego w 2022 roku przez Instytut Matki i Dziecka (IMiD) w Warszawie oraz Uniwersytet Warszawski.

– Z badań IMiD prowadzonych w reprezentatywnej próbie N=7716 uczniów w wieku 11, 13, 15, i 17 lat z 16 województw w Polsce (uczniowie klas V szkół podstawowych = N=1622; uczniowie klas VII szkół podstawowych, N=1571; uczniowie klas I szkół ponadpodstawowych N=2145; uczniowie klas III szkół ponadpodstawowych N=2378) wynika, że aż jedna czwarta najmłodszych uczniów deklaruje, że pije napoje energetyzujące, a częstość picia tych napojów zwiększa się wraz z wiekiem (…) Często, czyli co najmniej 1 raz w tygodniu, po napoje te sięga co dziesiąty 11-latek i już prawie połowa 15-latków. – napisał wiceszef MZ.

Jak zauważa Waldemar Kraska wpływ napojów energetyzujących na zdrowie dzieci i nastolatków należy rozpatrywać przede wszystkim w kontekście zawartej w nich substancji psychoaktywnej (kofeiny) oraz wysokiej zawartości cukrów. Dodatkowo spożywanie napojów energetyzujących może prowadzić do odurzenia kofeiną i występowania syndromów jej odstawienia, problemów sercowo-naczyniowych, zaburzeń snu i bezsenności, zachowań destrukcyjnych, nadpobudliwych i ryzykownych, problemów ze zdrowiem psychicznym, a także długoterminowych konsekwencji zdrowotnych związanych z nadmiernym spożyciem cukru, takich jak nadwaga i otyłość.

Wiceminister resortu zdrowia przekazał, że w Ministerstwie Zdrowia trwają analizy możliwości wprowadzenia ograniczeń picia tych napojów przez osoby poniżej 16. roku życia. Dodał, że sprawa ta wymaga zarówno analizy możliwych rozwiązań, jak i potencjalnych skutków ich wprowadzenia, jednak obecnie nie są prowadzone prace legislacyjne w tym temacie.