Zmiany w Kodeksie karnym skarbowym. Trudniej będzie uniknąć odpowiedzialności za przestępstwa podatkowe

Minister Zbigniew Ziobro fot. Ministerstwo Sprawiedliwości

Minister Zbigniew Ziobro fot. Ministerstwo Sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje obecnie nad nowelizacją Kodeksu karno skarbowego. Zmiany mają dotyczyć m.in. czynnego żalu, wydłużenia okresów przedawnienia przestępstw i wykroczeń skarbowych. Zaostrzona ma również zostać odpowiedzialność karna przy przestępstwach skarbowych. Według resortu sprawiedliwości proponowane zmiany mają m.in. na celu zmniejszenie szarej strefy. Według planów Ministerstwa Finansów proponowane zmiany mogą wejść w życie już w drugim kwartale 2022 roku.

 

 

Zmiany planowane przez rząd dotyczą Kodeksu karnego skarbowego. Projekt nowelizacji trafił w poniedziałek (7 marca) do wykazu prac legislacyjnych rządu. Projekt przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Został on rozesłany do organizacji biznesu z prośbą o przekazanie uwag. Resort Zbigniewa Ziobry uważa, że ostatnia duża nowelizacja kodeksu karnego skarbowego została dokonana 10 lat temu. Obecna nowelizacja przepisów ma na celu sprawniejsze zwalczanie przestępczości skarbowej, uszczelnienie systemu podatkowego i redukcję tzw. szarej strefy.

 

 

– Wyraźny wzrost wpływów z tytułu podatku VAT w 2017 r. o ponad 30 mld zł jest wynikiem wprowadzenia szeregu działań ukierunkowanych na ograniczenie szarej strefy. Wpływy z tytułu podatku VAT wzrosły do 2018 r. o ponad 48 mld zł w stosunku do wpływów z tego podatku w 2016 r. Jednak nadal wielkość szarej strefy i działalności nielegalnej wymaga podjęcia interwencji – informuje resort sprawiedliwości.

Główne zmiany zaproponowane w nowelizacji przez Ministerstwo Sprawiedliwości

Najważniejsze w nowych przepisach mają być zmiany w instytucji czynnego żalu. Obecnie polega on na tym, że nie karze się sprawcy, który po popełnieniu czynu przyzna się do niego oraz ujawni istotne okoliczności czynu, w tym przede wszystkim wskaże osoby biorące udział w jego popełnieniu. Taki żałujący musi także uiścić podatek, którego wcześniej nie zapłacił. W myśl nowych przepisów, po rozpoczęciu przez organ czynności służbowej czynny żal nie byłby możliwy.

W nowych przepisach wprowadzona zostanie również możliwość zobowiązania przez sąd do zwrotu nie tylko uzyskanych korzyści majątkowych, lecz także ich równowartości, jeśli korzyść została już skonsumowana.

W celu walki z oszustwami podatkowymi, w projekcie znalazły się m. in. propozycje wydłużenia okresów przedawnień przestępstw i wykroczeń skarbowych. Założono również zaostrzenie odpowiedzialności karnej przy przestępstwach skarbowych skutkujących uszczupleniem należności podatkowych wielkiej wartości.

Projekt wylicza również nowe typy czynów zabronionych m.in. paserstwo towarów pochodzących z nielegalnej produkcji, podrobionych lub przerobionych znaków akcyzy, a także udostępnianie środków, nieruchomości lub pomieszczeń celem urządzania gier hazardowych, oraz zakłada spenalizowanie utrudniania czynności służbowych osobom uprawnionym do kontroli urządzeń i prowadzenia gier hazardowych.

Co więcej, Ministerstwo Sprawiedliwości chce wprowadzić zasadę, zgodnie z którą przestępstwa skarbowe i wykroczenia mają być karalne także w razie popełnienia ich za granicą, jeżeli zostały ujawnione w wyniku czynności kontrolnych przeprowadzonych tam przez polski organ celny.

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje, że nowelizacja przepisów mogłaby wejść w życie w drugim kwartale 2022 roku.