Legionowo. Spalarnia śmieci przy Olszankowej. Wniosek do resortu klimatu okazał się zbędny, bo zmieniły się przepisy

Aerial view of Garbage incineration plant. Waste incinerator plant in Splott, Cardiff, Wales, UK. The problem of environmental pollution by factories

Spalarnia śmieci w Cardiff w Walii (fot. adobe.stock)

Wpisanie planowanej przy ulicy Olszankowej w Legionowie spalarni śmieci na prowadzoną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska listę instalacji przeznaczonych do termicznego przekształcania odpadów komunalnych nie jest już konieczne. Zmiany w przepisach zostały zatwierdzone w znowelizowanej w grudniu 2020r. ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

 

29 maja 2020r. Urząd Miasta Legionowo złożył wniosek do ówczesnego Ministerstwa Klimatu o wpisanie, planowanej przy ulicy Olszankowej w Legionowie, spalarni śmieci na listę instalacji przeznaczonych do termicznego przekształcania odpadów komunalnych. Umieszczenie tego wartego 120 mln zł i planowanego do realizacji do końca 2025r. przedsięwzięcia na listę miało być niezbędne do rozpoczęcia plac planistycznych.  Tak wynikało z wtedy obowiązujących przepisów. Latem 2020r. pytaliśmy w ministerstwie, co się stało z tym wnioskiem – jednak wtedy nie udzielono nam żadnej odpowiedzi. Pytanie ponowiliśmy w grudniu 2020r. – tym razem odpowiedź otrzymaliśmy.

 

Resort klimatu i środowiska odpowiada

-Informujemy, że w ustawie z dnia 17 grudnia 2020r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (21 grudnia 2020r. ustawa została podpisana przez Prezydenta RP i oczekuje na publikację w Dzienniku Ustaw) wprowadzono zmiany w ustawie z dnia 14 grudnia 2012r. o  odpadach, polegające na uchyleniu przepisów dotyczących tworzenia listy instalacji przeznaczonych do termicznego przekształcania odpadów komunalnych. W związku z powyższym, Minister Klimatu i Środowiska nie będzie wydawał rozporządzenia określającego listę instalacji przeznaczonych do termicznego przekształcania odpadów komunalnych lub odpadów pochodzących z przetwarzania odpadów komunalnych. W związku z uchyleniem ww. przepisów nie będzie również bezwzględnego zakazu wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, pozwolenia zintegrowanego lub zezwolenia na przetwarzanie odpadów dla ITPOK niewpisanych na ww. listę – informują specjaliści od komunikacji medialnej w resorcie klimatu i środowiska. – Należy jednak pamiętać, że zapotrzebowanie na inwestycje na terenie województwa powinno wynikać z wojewódzkiego planu gospodarki odpadami i w tym planie powinny zostać wskazane potrzebne instalacje do zagospodarowania odpadów wraz z uzasadnieniem potrzeby ich budowy, rozbudowy czy też modernizacji, w tym w zakresie ITPOK. Niezależnie od powyższego należy jednak pamiętać, że nadmierna budowa instalacji do termicznego przekształcania odpadów może zagrozić osiągnięciu wymaganych przez prawo UE poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych, w szczególności w odniesieniu do odpadów wysokokalorycznych takich jak tworzywa sztuczne lub papier – które powinny przede wszystkim podlegać recyklingowi, a nie być kierowane do termicznego przekształcenia – dodają następnie.

Najpierw referendum, potem spalarnia śmieci

Do tej ostatniej zmiany prawa w zakresie możliwości budowania spalarni śmieci na Mazowszu jeszcze nie odnieśli się legionowscy urzędnicy. Od czasu podania do publicznej wiadomości informacji o planach budowy spalarni śmieci przy ulicy Olszankowej w Legionowie tj. od maja 2020r. nic konkretnego w sprawie realizacji tej inwestycji się nie zadziało. Z harmonogramu przedsięwzięcia załączonego przez władze miasta do wniosku wysłanego do ówczesnego ministerstwa klimatu wynika, że do końca 2022r. przeprowadzone zostaną konsultacje społeczne i referendum lokalne wśród mieszkańców, co do potrzeby i woli budowy takiego obiektu w Legionowie, a w przypadku zgody mieszkańców na taką inwestycję zrealizowana ona zostanie do końca 2025r. – Spalarnia oddala się od nas na skutek działań rządu. Bardziej realnym pomysłem jest zamknięta w hali stacja przeładunkowa, w której śmieci będą natychmiast przepakowywane do większych samochodów i wywożone daleko od Legionowa. Jest zbyt duże ryzyko budowy tej spalarni, kiedy rząd właściwie, co chwila zmienia zdanie, jak te śmieci będziemy dalej zagospodarowywać. Ta inwestycja jest rzędu ponad 100 mln zł. Była wizja finansowania tego z środków norweskich, ale w związku z taką, a nie inną polityką te środki pewnie będą wstrzymane – tak pomysł budowy spalarni śmieci w Legionowie ocenił we wrześniu 2020r. prezydent Roman Smogorzewski.

Spalarnia i stacja przeładunkowa śmieci to dwie różne inwestycje

W tym miejscu warto podkreślić, że planowana przy ulicy Olszankowej w Legionowie spalarnia śmieci nie ma żadnego związku ze stacją przeładunkową odpadów planowaną przy ulicy  Władysława Sikorskiego, również w Legionowie. Tą drugą inwestycję chce zrealizować firma MS-EKO z Warszawy, która obecnie odbiera odpady od legionowian, ale również i ze wszystkich innych gmin tworzących powiat legionowski. Pod koniec grudnia 2020r. legionowski ratusz wydał decyzję środowiskową dla tego przedsięwzięcia.