Wieliszew. Propozycja na wakacje: pierwsze gminne półkolonie dla dzieci

ośrodek-klutury-lajski

 

Nie każde dziecko ma możliwość spędzić wakacje poza domem. Pracujący rodzice, też nie mogą się opiekować swoimi pociechami przez całe dwa miesiące. Można skorzystać z atrakcji przygotowanych przez gminę, ale czy to wystarczy?
Wójt gminy Wieliszew, Paweł Kownacki, przy wielu okazjach podkreśla, jak bardzo rozrasta się gmina i jak wielu mieszkańców sprowadza się co roku na ten teren. Odczuwane jest to również przez gminny system oświaty. Tu podejmowane są kroki, by sprostać wyzwaniu, jakim jest rosnąca liczba dzieci.

Wakacje w gminie Wieliszew

Co jednak zrobić mają rodzice w wakacje, kiedy placówki oświatowe nie realizują zajęć dydaktycznych, a opiekę dzieciom trzeba zapewnić i czas wolny zorganizować? Nie zawsze się uda, albo nie jest to możliwe z powodów finansowych, by dzieciaki przebywały przez dwa miesiące na koloniach czy obozach. Część mieszkańców zauważa, że oferta tak zwanych półkolonii jest na terenie Wieliszewa dosyć skromna. Jak informuje UG, sytuacja i tak jest lepsza niż w poprzednich latach. Na ten rok przygotowano dla dzieci całkiem nowe propozycje. – Po raz pierwszy gmina zorganizuje półkolonie dla dzieci w wieku 6 – 13 lat. Półkolonie odbywać się będą w drugiej połowie lipca w dwóch 5-dniowych turnusach: 17 – 21 lipca oraz 24 – 28 lipca, równolegle w dwóch lokalizacjach – Szkole Podstawowej w Skrzeszewie, 50 miejsc w każdym turnusie, i w Gminnym Gimnazjum w Wieliszewie, również 50 miejsc. Zajęcia będą odbywać się w godzinach 7 – 17. Organizatorzy zapewniają częściowe wyżywienie, drugie śniadanie, dwudaniowy obiad i podwieczorek, oraz ubezpieczenie NNW – informuje Magdalena Pietrzak z UG Wieliszew. Koszt jednego turnusu to 200 zł, w tej cenie, oprócz wyżywienia, przewidziane są różne zajęcia a nawet wycieczki. W tej chwili ustalane są ostatnie szczegóły, a zapisy mają ruszyć w najbliższych dniach.

Do tej pory było skromniej

W poprzednich latach UG również organizował letni wypoczynek dla dzieci, jednak oferta była trochę skromniejsza. – Tegoroczne Wakacje z Kulturą, w ramach których zostaną zorganizowane stacjonarne i wyjazdowe atrakcje dla grupy liczącej 45 osób w wieku 6-12 lat, zaplanowano w dniach 10-14 lipca – informuje Magdalena Pietrzak. Niestety mimo kwoty 225 zł, jaką trzeba było zapłacić za 5 dni, miejsc dawno już nie ma. W ofercie UG są też kolonie wyjazdowe, gdzie dzieciaki mogą spędzić czas nad morzem. Tu również częściowo finansowanie pochodzi z gminnego budżetu. – W okresie 24 czerwca – 3 lipca 50 dzieciaków będzie wypoczywać w Jastrzębiej Górze, natomiast 45 osób od 22 lipca do 2 sierpnia br. – w Jarosławcu. Gmina pokrywa koszty autokaru i zapewnia wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną. W programie obu turnusów znajdziemy zabawy świetlicowe, sportowe, dyskoteki, ognisko. Przewidywane są również wycieczki autokarowe – tłumaczy Magdalena Pietrzak.

Czy to wystarczy?

Oferta jest bardzo zróżnicowana i ciekawa, tylko czy o to chodzi rodzicom, którzy mają problem z zapewnieniem opieki dla dzieci? – Wolałabym, żeby to był raczej taki dzienny pobyt, żeby dziecko się samo nie nudziło w domu jak jestem w pracy i żeby miało zapewnioną opiekę. Wyjazdy to raczej oferta dla mniej zamożnych i dobrze, że tak jest. Jednak gmina powinna pomyśleć o tych, którzy przeprowadzają się z Warszawy i potrzebują takiego wsparcia. Nie wszyscy mają babcie – mówi pani Monika, mieszkanka gminy. Czy realizowane w tym roku po raz pierwszy półkolonie spełnią takie oczekiwania? Chyba właśnie o takie rozwiązanie chodzi.