Bądź aktywnym seniorem. Senioralne Centrum Wolontariatu czeka na Ciebie

cezary-usik-senioralne-centrum-wolontariatu

Senioralne Centrum Wolontariatu (fot. GP/AK)

SCW to miejsce dla każdego, kto ukończył 60 lat i chce być aktywny społecznie. Seniorzy wolontariusze nawiązują tam nowe przyjaźnie i nabywają kompetencji zawodowych.

Ogromne zapotrzebowanie na SCW

W powiecie legionowskim seniorzy stanowią około 23% społeczeństwa. To nasi rodzice, dziadkowie, osoby, które ciężką pracą wychowały młode pokolenie. W odpowiedzi na ich potrzeby powstał dokument nazwany Senioralną Strategią Rozwoju Miasta. Dzięki niemu organizacje, takie jak Pracownia Kompetencji czy Stowarzyszenie Pomocy Potrzebującym Nadzieja, stworzyły Senioralne Centrum Wolontariatu. To organizacja, w której każdy senior i seniorka będą mogli pomagać sobie i innym, prowadzić zdrowy i konstruktywny tryb życia. SCW to bezpieczne i ciekawe miejsce, które nie onieśmiela, ale inspiruje i jest otwarte na wszystkich chętnych, którzy chcą aktywnie przeżywać jesień swojego życia.

Co ma do zaoferowania SCW?

SCW powołano przede wszystkim do tego, aby służyć społeczności senioralnej. Każdy z seniorów, który zgłosi chęci do udziału w projekcie, ma możliwość brania udziału w szkoleniach i ciekawych zajęciach doskonalących różne umiejętności, jak trening pamięci czy obsługa komputera. Seniorzy sami przyznają, że nabyta wiedza pomaga im korzystać z wszechobecnej, a wciąż zmieniającej się technologii. Lepiej rozumieją swoich wnuków i wnuczki, z którymi wreszcie mogą porozumiewać się ich językiem. SCW to jednak nie tylko miejsce, gdzie koniecznie trzeba się czegoś nowego nauczyć. Na pierwszym planie stawiana jest tutaj integracja i nawiązywanie nowych przyjaźni. Pracując i ucząc się razem, seniorzy poszerzają swoją siatkę znajomych, mając przez to więcej ludzi, na których mogą liczyć w trudnych chwilach. Panuje tam atmosfera wzajemnej życzliwość i wsparcia. Koordynatorzy przypominają o zasadach zabierania głosu, wymiany zdań i dbają o jak najlepszy rozwój każdego indywidualnego uczestnika.

,,Nieaktywni zawodowo, aktywni społecznie”

To hasło głównego warsztatu świetnie odzwierciedla całą idee SCW. Nie trzeba pracować, żeby być aktywnym i spełnionym człowiekiem. Co więcej, właśnie moment, kiedy ta praca ustaje, to czas, żeby z siebie dać coś, na co nie mogliśmy wykrzesać czasu i energii wcześniej. Pani Klaudia Rukszan, Wiceprezes Zarządu Fundacji Kompetencji, poświęca dużo czasu na to, żeby motywować i szkolić seniorów. Stawia duży nacisk na szkolenie pamięci, trening logicznego myślenia i rozwój umiejętności komunikacyjnych. Pani Rukszan i Agnieszka Zychalak, trenerka aktywizacji zawodowej, badają liczbę osób potrzebujących, żeby jak najlepiej przystosować do niej bazę wolontariuszy. Każdy z seniorów ma również możliwość uczestnictwa w warsztacie Wolontariat-Aspekty Prawne, podczas którego wyjaśniane są zależności prawne pracy wolontariusza takie jak umowa, czy prawa i obowiązki.

 

Doświadczenia i opinie obecnych wolontariuszy

Pani Janina Kotnis to pochodząca z Krakowa emerytowana nauczycielka historii na poziomie licealnym. Z chęcią bierze udział w ćwiczeniach pamięci i kursach komputerowych. Jest wdzięczna SCW za możliwość poznania nowych przyjaciół i możliwość podniesienia swoich kompetencji informatycznych. Według jej koleżanki z tej samej grupy Barbary Kwapisz, dużym plusem jest to, że seniorzy wolontariusze mają okazje się lepiej poznać, bo dużo efektywniej im się wtedy pracuje. Seniorów wolontariuszy jest około 70, podzieleni są na 6 grup, w których odbywają się zorganizowane dla nich spotkania i zajęcia. Niestety męska część SCW to tylko 10% członków. Stąd gorący apel od żeńskiej części wolontariatu, żeby Panowie nie obawiali się uczestnictwa w tym projekcie.

Wolontariusze chcą działać!

Jak na razie wolontariusze spędzają czas na poznawaniu siebie nawzajem i szkoleniach. SCW powstało na początku kwietnia 2015 roku i cały czas przygotowuje się do działania. Jak podkreśla ich sympatyczny i pełny pozytywnego nastawienia kierownik Cezary Usik, wolontariusze mają w sobie dużą potrzebę bycia aktywnym społecznie i czekają na propozycje współpracy. Mogą pomagać potrzebującym, odrabiać lekcje z dziećmi w wieku szkolnym, czy też chętnie odwiedzać przedszkola, w których po prostu trzeba dzieciom poczytać bajki. Jak na razie wolontariusze przeprowadzili zbiórkę odzieży dla potrzebujących w ratuszu miasta Legionowa i dumnie przeszli w II marszu różowej wstążki, wspierając amazonki. Wolontariusze z SCW to pogodni i inspirujący seniorzy, którzy swoją postawą pokazują, że każdy etap życia może być produktywny i satysfakcjonujący. Żeby do nich dołączyć, potrzebna jest tylko dobra wola i otwartość na nowe wyzwania. Warto skorzystać z bezpłatnej oferty edukacyjno-społecznej, którą oferuje SCW. Nigdy nie wiadomo, czy to właśnie nie jesień życia będzie tym najciekawszym jego etapem. Wszyscy chętni do wzięcia udziału w projekcie są zaproszeni do Centrum Wolontariatu (SCW) w Legionowie, który mieści się przy ulicy Piłsudskiego 3 (wejście od ulicy Kopernika) i czynny jest w poniedziałek i środę w godz.: 14: 00-20: 00 oraz we wtorek i czwartek w godz. 8:00-14:00.

Anna Kierzkiewicz