Do czego służą złącza krzyżowe w instalacji odgromowej?

Komentowanie wyłączone
ah-hardt-03

Instalacje odgromowe, zwane potocznie piorunochronami, to fundamentalny element ochrony każdego budynku przed negatywnymi konsekwencjami wyładowań atmosferycznych: zniszczeniem mienia, pożarami, wybuchami czy bezpośrednim narażeniu ludzkiego zdrowia i życia. O maksymalną skuteczność takiej protekcji należy zadbać na każdym etapie wykonania konstrukcji – od projektu, po montaż i konserwację. Jednym z decydujących czynników w tym zakresie jest zapewnienie trwałego połączenia między poszczególnymi elementami instalacji. Dzięki niemu prąd piorunowy może zostać bezpiecznie rozproszony w ziemi. Komponentami, które pozwalają osiągnąć takie połączenie, są np. złącza krzyżowe. W niniejszym wpisie wyjaśnimy, jaką rolę pełnią w odgromówce, a także czym powinny się cechować, by zapewnić pożądaną efektywność systemu.

Czym są złącza krzyżowe w odgromówce?

Złącza krzyżowe w instalacji odgromowej łączą przewody okrągłe i płaskie (typu bednarka). Połączenie powinno zostać wykonane w taki sposób, by zapewnić równomierny rozkład ładunku elektrycznego pochodzącego z prądu piorunowego. Dzięki temu nadmiar energii elektrycznej z pioruna zostaje bezpiecznie odprowadzony do układu uziemiającego, a potem skutecznie rozproszony w ziemi. Zastosowanie złączy krzyżowych zapewnia integralność układu ochrony przeciwpiorunowej, gwarantując, że – o ile podobna integralność została zachowana w przypadku innych połączeń – obiekt i jego użytkownicy będą należycie chronieni przed negatywnymi skutkami wyładowań atmosferycznych.

Montaż złączy krzyżowych odbywa się najczęściej na śrubach M6 lub M8. Jest stosunkowo prosty i obejmuje – w zależności od zastosowanego złącza – oczyszczenie powierzchni łączonych elementów, przygotowanie złączy (poprzez nałożenie pasty antykorozyjnej), a potem ich przytwierdzenie. Najczęściej spotykanymi złączami są 2-otworowe lub 4-otworowe przeznaczone do montowania zarówno okrągłych, jak i płaskich przewodów odgromowych.

Jak wybrać solidne złącza krzyżowe?

Najwyższy poziom protekcji zapewnią systemowi wyłącznie komponenty solidne i trwałe, tzn. atestowane i wykonane z wysokiej jakości materiałów. Mowa tutaj przede wszystkim o stali ocynkowanej, a więc tworzywie odpornym na rdzewienie. Aby wzmocnić wytrzymałość złączy krzyżowych na korozję, stal ocynkowaną wzmacnia się dodatkowo za pomocą polimerowego uszczelniania powłok.

Wybierając konkretne złącza, warto sięgać po elementy certyfikowane i przebadane, tzn. zgodne z normą PN-EN 62561-1 oraz ISO. Takie produkty dostępne są m.in. w sklepie internetowym AH Hardt – najbardziej doświadczonego producenta instalacji odgromowych w Polsce, który jako jedyny producent w Polsce posiada własną cynkownię elektrolityczną.

Podsumowanie

Złącza krzyżowe łączą przewody okrągłe lub płaskie i są jednym z decydujących elementów efektywnego systemu ochrony odgromowej. Dzięki nim możliwe jest zachowanie integralności całego układu i zapewnienie ochrony budynku oraz jego użytkowników przed skutkami wyładowań atmosferycznych. Solidne złącza powinny cechować się doskonałymi właściwościami antykorozyjnymi, wytrzymałością mechaniczną oraz posiadać stosowne certyfikaty i atesty, dlatego warto stawiać na produkty zaufanych i sprawdzonych producentów.