Legionowo. Ogród jordanowski zamiast boiska na Osiedlu Sobieskiego? Wyniki sondy.

boisko pałacowa

Osiedle Sobieskiego w Legionowie, fot. GP (archiwum)

Na położonych w sercu Osiedla Sobieskiego boiskach do gry w piłkę nożną i koszykówkę, legionowianie najchętniej stworzyliby współczesny ogród jordanowski. Po zsumowaniu wyników 2 sond przeprowadzonych wśród mieszkańców w ciągu ostatniego miesiąca, okazało się bowiem, że aż 52 proc. lokatorów z 8 spółdzielczych bloków na Osiedlu Sobieskiego i 38 proc. legionowian głosujących w sieci, za najatrakcyjniejsze rozwiązanie przestrzenne w tym miejscu uznało właśnie Ogród Jordanowski w nieco uwspółcześnionej wersji.

Współczesny ogród jordanowski

Dzisiejsze tereny zabaw dla dzieci, chociaż nazywane ogrodami jordanowskimi, pod względem kompozycji niewiele mają wspólnego z pierwotną formą Parku Jordana, którego nazwa pochodzi od nazwiska lekarza Henryka Jordana, pomysłodawcy i założyciela pierwszego ogrodu tego typu w Krakowie, jeszcze w czasach zaboru austriackiego. Współcześnie wyrażają one jednak tę samą troskę o zdrowie i prawidłowy rozwój dzieci i młodzieży. Ogród Jordanowski jako miejska specjalistyczna przestrzeń zielona z założenia przeznaczona dla dzieci i młodzieży, na legionowskim Osiedlu Sobieskiego, dodatkowo spełniałby również potrzeby lokalnych seniorów. Oprócz typowej bogatej strefy z kilkoma placami zabaw dla dzieci i młodzieży w kilku grupach wiekowych, znalazłby się tam bowiem park z zielenią, alejkami dla pieszych, ławkami i stojakami rowerowymi wraz z specjalnie wydzieloną dla seniorów strefą.

Kiedy uwagi do nowego studium?

Według swoich wcześniejszych zapowiedzi, szefowa komisji zdrowia, bezpieczeństwa i spraw społecznych legionowskiej rady miasta, Agata Zaklika do tworzonego obecnie nowego Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego (SUiKZP) miasta, już niebawem wniesie oficjalną uwagę zmieniającą funkcję przestrzenną tego terenu, zgodnie z większościową wolą mieszkańców wyrażoną w dopiero co zakończonych konsultacjach. Teren, o którym mowa, to w zasadzie 5 miejskich działek o łącznej powierzchni nieco ponad 1,3 ha położonych w sercu 4 spółdzielczych bloków 502, 503, 406 i 411 na Osiedlu Sobieskiego w Legionowie. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (mpzp) miasta z 2008r. jak na razie mogą tu powstawać maksymalnie 5-piętrowe bloki wielorodzinne z lokalami usługowymi na parterze.

Park zieleni i nowoczesny teren sportowy

Drugie miejsce w podsumowanym i uśrednionym już rankingu pomysłów na 2 osiedlowe boiska sportowe zajął z kolei wkomponowany w spółdzielczą mieszkaniówkę park zieleni z tzw. małą architekturą na wyposażeniu zyskując łącznie 34 proc. poparcie, w tym 19 proc. spółdzielców oraz 15 proc. internautów. Tuż za nim na podium stanął z kolei pomysł wzbogacenia sportowego charakteru tego osiedlowego placu o ściankę wspinaczkową i tor do jazdy na rolkach z 28 proc. aprobatą legionowian, w tym 19 proc. głosujących jedynie w sieci i 9 proc. spółdzielców uczestniczących w konsultacjach zainicjowanych przez legionowską radną Agatę Zaklikę na legionowskim Osiedlu Sobieskiego.

Pozostałe sugestie mieszkańców Osiedla Sobieskiego i internautów

Tuż za zwycięską trójką, legionowianie sklasyfikowali koncepcje zagospodarowana przestrzennego tego cennego gruntu pod typowo otwartą przestrzeń rekreacyjną z łącznym 14 proc. poparciem, wielorodzinne budynki mieszkaniowo-usługowe z łącznym 12 proc. poparciem, publiczny żłobek z łącznym 9 proc. poparciem oraz bloki wielorodzinne bez możliwości prowadzenia w nich usług z łącznym 5 proc. poparciem. W sumie ok. 5 proc. ankietowanych, w tym spółdzielców uczestniczących w konsultacjach społecznych przeprowadzonych przez radną Agatę Zaklikę na legionowskim Osiedlu Sobieskiego i internautów biorących udział w głosowaniu internetowym, przeprowadzonym w dniach od 14 do 31 lipca br. na firmowej stronie internetowej „Gazety Powiatowej” wskazało na więcej niż jedną funkcję właściwą dla tego terenu. Tyle samo z nich zakreśliło w ankiecie nic nie mówiącą opcję „Inne”.

Konsultacje społeczne wśród spółdzielców

Na pomysł przeprowadzenia wśród mieszkańców konsultacji dotyczących perspektywicznego zagospodarowania miejskiego terenu położonego między 4 spółdzielczymi blokami 502, 503, 406 i 411 wpadła Agata Zaklika, szefowa komisji zdrowia, bezpieczeństwa i spraw społecznych z legionowskiej rady miasta. Do zbadania w formie autorskiej ankiety „potrzeb przestrzennych” najczęściej korzystających z boisk istniejących tam obecnie lokatorów z łącznie 8 spółdzielczych bloków – 401, 402, 405, 406, 410, 411 oraz 502 i 503 – skłoniły ją zwłaszcza obawy rodzące się wśród nich wraz z pojawieniem się informacji o budowie nowych bloków na bezpośrednio sąsiadującym z nim innym osiedlowym placu na styku ulic Husarskiej i Siwińskiego.

Sonda internetowa „Gazety Powiatowej”

Radna Agata Zaklika 15 lipca br. podsumowała wyniki ankiety przeprowadzonej wśród mieszkańców, podczas gdy w identycznej sondzie, tyle że przeprowadzonej w sieci na firmowej stronie internetowej „Gazety Powiatowej”, legionowianie mogli oddawać swoje głosy jeszcze przez nieco 2 tygodnie. W sondzie internetowej przeprowadzonej przez redakcję „Gazety Powiatowej” w dniach od 14 do 31 lipca br. łącznie oddano 195 głosów.