Przez ostatni rok w Miejsko-Gminnym Zakładzie Wodociągowym prowadzona była szczegółowa kontrola. Jej celem była ocena przedsiębiorstwa i wykazanie,
czy gminne wodociągi warto przekształcić się w spółkę prawa handlowego.
Według audytu przeprowadzonego w MGZW, aby zapewnić rozwój i modernizację sieci wodociągowej, gmina Serock musi zainwestować do 2020 roku ok. 15,5 mln zł. Wg harmonogramu nakładów inwestycyjnych, w kolejce czeka budowa sieci wodociągowej w Dębe, Izbicy, Jachrance, Borowej Górze, Skubiance, Jadwisinie (Akacjowa i Szkolna), Serocku (Słoneczna Polana, Błękitna, Bajkowa, Jagody), Woli Kiełpińskiej, Szadkach, Wierzbicy, indywidualne projekty oraz budowa SUW Serock-Nasielsk.
Spółka, ale przy ogromnych podwyżkach
Gdyby MGZW przekształcił się w spółkę handlową wprawdzie sam by się finansował, ale kosztem zwiększenia wysokości taryf za wodę. Podczas audytu przedstawiono zależność pomiędzy wzrostem taryf a zdolnością obsługi zadłużenia przedsiębiorstwa. Przy najniższym wzroście taryfy o 4 % firma generowałaby ujemne saldo (w 2014-20 roku aż 11,76 mln zł) i nie miałaby szans na utrzymanie się na rynku. Zasadność przekształceń wzrasta wraz z ponoszeniem obciążeń dla mieszkańców. By spółka była rentowna, taryfy musiałyby być w ciągu roku podniesione o ok. 55 % a w perspektywie 7 lat o ok. 300 %.
Wodociągi gminne
Jeśli MGZW pozostałby w obecnej formule, oznaczałoby to, że średni roczny wzrost taryf kształtowałby się średnio na poziomie 1,6 %, w 2014 roku wzrósłby o 5,25 % a w kolejnych latach o 1 %. To najkorzystniejsza z punktu widzenia odbiorców opcja. Jednak środki te wystarczą jedynie na bieżące wydatki bez kosztów amortyzacji oraz inwestycji za 150 000 rocznie. Według wyników audytu nie ma jednak alternatywy, jak pozostanie przy obecnym kształcie MGZW.
iw